Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Tarasy, balkony > Kwiaty i rośliny balkonowe i tarasowe > Pomidory NA BALKONIE. Uprawa pomidorów na balkonie: poznaj zasady i odmiany pomidorów na balkon
Kwiaty i rośliny balkonowe i tarasowe

Pomidory NA BALKONIE. Uprawa pomidorów na balkonie: poznaj zasady i odmiany pomidorów na balkon

Pomidory na balkonie: czy to się uda? Uprawa pomidorów na balkonie powiedzie się, jeśli będziemy przestrzegać kilku zasad i wybierzemy odpowiednie odmiany pomidorów na balkon. Uprawa pomidorów na balkonie: czyli jak mieć własne pomidory z balkonu.

Uprawa pomidorów na balkonie staje się coraz bardziej popularna. Chcemy mieć własne pomidory, nawet nie mając ogrodu. Jakie wybrać pomidory na balkon? Radzimy, co zrobić, by uprawa pomidorów na balkonie się powiodła. Nawet posiadacze niewielkiego balkonu mogą spróbować uprawy pomidorów w doniczkach. Wystarczy jedynie wybrać karłowe odmiany pomidorów koktajlowych, odpowiednią doniczkę, a przede wszystkim troskliwie pielęgnować swój warzywnik na balkonie.

Uprawa pomidorów na balkonie

Jakie posadzić pomidory na balkonie? Czy są polecane odmiany pomidorów do uprawy na balkonie? Większość odmian pomidorów to rośliny wielko- lub średnioowocowe, charakteryzujące się szybkim i silnym wzrostem. Myśląc o uprawie pomidorów na balkonie potrzebujemy czegoś zupełnie innego. Na szczęście hodowcy stworzyli wiele odmian pomidorów przeznaczonych do uprawy w doniczkach, pojemnikach, na balkonach, tarasach, patio. Są to przede wszystkim karłowe, pomidory koktajlowe. Co roku pojawiają się nowe odmiany pomidorów koktajlowych.

Pomidory koktajlowe na balkonie: odmiany pomidorów

Dobre odmiany pomidora na balkon to: Awizo F2 – odmiana wczesna, owoce czerwone cylindryczne. Pomidory odporne na zarazę ziemniaka, na chłód i suszę, Balkoni Red – odmiana pomidorów o dość dużych, czerwonych owocach zebranych w luźne grona. To jedna z najlepszych odmian pomidora do uprawy na balkonie, Batory F1 – odmiana pomidora wczesna, owoce czerwone lekko spłaszczone, dobre na przetwory. Etna F1 – odmiana pomidorów wczesna, tworzy dużo czerwonych owoców, Piko F1 – odmiana wczesna tworząca owoce w długich równo dojrzewających gronach, Pinokio – odmiana wczesna, owoce koloru pomarańczowego, słodkie w smaku, w długich gronach.

Uprawa pomidorów na balkonie: zasady

Jeśli chcesz mieć pomidory na balkonie, przestrzegaj zasad dotyczących odpowiedniej pielęgnacji: sadzenia, podlewania, nawożenia i uprawy pomidorów.

1. Uprawa pomidorów na balkonie - nasiona pomidorów koktajlowych można kupić w centrach ogrodniczych lub supermarketach. Najlepiej wcześniej przygotować rozsadę lub kupić ją w centrum ogrodniczym.

2. Uprawa pomidorów na balkonie - doniczki. Doniczki do uprawy pomidorów na balkonie powinny być duże, stabilne i ciężkie. Rośliny powinny mieć podporę w postaci palika lub kratki aby nie przewróciły się na wietrze.

3. Uprawa pomidorów na balkonie - stanowisko. Stanowisko dla pomidorów na balkonie musi być słoneczne, w przeciwnym razie owoce będą małe, kwaśne i słabo wybarwione.

4. Uprawa pomidorów na balkonie - ziemia. Pomidory wymagają żyznej i przepuszczalnej ziemi. Do uprawy pomidorów na balkonie dobra będzie ziemia ogrodnicza do uprawy warzyw dostępna w sklepach i centrach ogrodniczych.

5. Uprawa pomidorów na balkonie - drenaż. Na spodzie doniczki niezbędna jest warstwa drenażu, dzięki której nadmiar wody będzie szybko wypływał przez otwory w dnie.

6. Uprawa pomidorów na balkonie - podlewanie. Pomidory rosnące w doniczkach na balkonie najlepiej podlewać rano lub wieczorem, co 2–3 dni, a w upalne lato nawet codziennie. W chłodniejsze dni możemy podlewać je rzadziej ale obficie. Podczas podlewania zwracamy uwagę, aby strumień wody nie był kierowany na liście, gdyż może to doprowadzić do problemów z chorobami grzybowymi.

7. Uprawa pomidorów na balkonie - susza. Ziemia w doniczkach szybko się nagrzewa, i może często przesychać, dlatego należy często sprawdzać jej wilgotność. Należy także unikać doniczek w ciemnych kolorach.

8. Uprawa pomidorów na balkonie - nawożenie. Pomidory potrzebują dużej ilości składników pokarmowych. Już podczas sadzenia pomidorów warto zastosować długodziałający nawóz wieloskładnikowy. W okresie wzrostu pomidory na balkonie  warto podlewać roztworem biohumusu.

9. Uprawa pomidorów na balkonie - pielęgnacja. Ważnym zabiegiem jest wyłamywanie przyrostów bocznych, zwłaszcza u odmian wysokich, dzięki czemu roślina skupia się na wytwarzaniu owoców, a nie na wytwarzaniu zielonej masy liści.

pomidory-w-donicach

Pomidory z powodzeniem można uprawiać w doniczkach

Autor tekstu: Paweł Romanowski
Autor zdjęć: photos.com
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Susza ale roślinki żyją

Dzisiaj zerwałam wiśnie, garść malin i kilka truskawek z naszej działeczki. Szczypiorek, sałatę...

Przeczytaj też:
Pelargonie na balkonie i tarasie: pielęgnacja pelargonii w sezonie [WIDEO]
Pelargonie na balkonie i tarasie: pielęgnacja pelargonii w sezonie [WIDEO]

Pelargonie to jedne z najpopularniejszych roślin uprawianych na balkonach i tarasach. Podpowiadamy ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia