Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Tarasy, balkony > Kwiaty i rośliny balkonowe i tarasowe > Pnącza na balkon. Rośliny balkonowe: polecamy pnącza dobre na balkon
Kwiaty i rośliny balkonowe i tarasowe

Pnącza na balkon. Rośliny balkonowe: polecamy pnącza dobre na balkon

Tunbergię oskrzydloną najlepiej sadzić pojedynczo w dość dużym pojemniku

Tunbergię oskrzydloną najlepiej sadzić pojedynczo w dość dużym pojemniku

Jakie pnącza na balkon: poradnik. Dobrym pomysłem na rośliny balkonowe są kwitnące pnącza - które stworzą korzystny mikroklimat na balkonie. Podajemy gatunki i odmiany: pnącza na balkon.

Pnącza na balkon to dobre rozwiązanie. Pnącza sprawdzą się nawet na małym balkonie, bo zajmują niewiele miejsca. Z czasem się rozrastają, ale można je okiełznać i prowadzić tak jak chcemy, przycinając im pędy. Co roku wiosną trzeba też usuwać suche pędy. Pnącza na balkonie można posadzić w skrzynkach tuż przy ścianach mieszkania lub przy balustradzie. Pnącza na balkonie stworzą efektowną zasłonę, gdy wykorzystamy krótszy bok balkonu oraz kawałek dłuższego – wtedy za pomocą pnączy można stworzyć niemalże ogrodową altanę. Pnącza jako rośliny balkonowe ochronią od słońca i hałasu, zatrzymają kurz, stworzą korzystny mikroklimat, w którym przyjemnie się odpoczywa.

Pnącza na balkon: jakie wybrać

Uwaga! Jeśli na ścianach bloku jest stary popękany tynk, nie sadźmy przy nich pnączy, bo wczepiając się, mogą wrastać w pęknięcia i rozsadzać szczeliny. Jakie pnącza na balkon?

  • Można wybrać pnącza jednoroczne: chmiel japoński, groszek pachnący, kobeę, nasturcję większą, wilce, albo wieloletnie: bluszcze, wiciokrzewy, winobluszcze pięcio- i trójlistkowy.
  • Na balkonie sprawdzą się także powojniki nadające się do uprawy w donicach: białe i kremowe: florida 'pistachio'(kwitnienie: Vi–iX); różowe: 'comtesse de Bouchaud' (Vi–iX); 'doctor ruppel'(V,Vii–iX); 'hagley hybrid' (Vi–iX); czerwone: 'kardynałwyszyński' (Vi–iX); 'Mme Julia correvon' (Vi–iX); niebieskie: 'Blue angel' (Vi–Viii), 'Generał sikorski' (Vi–X); fioletowe: 'etoileViolette' (Vi–iX), 'Jackmanii' (Vi–X), 'königskind' (V–Vi iViii–X), ciemnofioletowe: 'romantica'.

Pnącza na balkonie: poradnik

Pnącza lubią urodzajną i przepuszczalną glebę (powojniki na balkonie sadzi się do pojemników, które umożliwią umieszczenie korzeni około 5 cm niżej, niż rosły w doniczce, w której je kupiliśmy). Podlewanie pnączy na balkonie powinno być zgodne z wymaganiami gatunku lub częstsze, gdy rosną przy południowej ścianie. Szczególnie wrażliwe na przesychanie są młode rośliny. Podczas uprawy pnaczy na balkonie, by ograniczyć parowanie ziemi w pojemniku, można wyłożyć go korą lub obsadzić płożącymi roślinami. Dbajmy o stanowisko odpowiednie dla gatunku.

Jakie pnącza na balkon w cieniu i w słońcu

  • Pnącza na balkon w cieniu - tu mogą rosnąć: bluszcz, hortensja pnąca, w półcieniu: powojniki botaniczne i wielokwiatowe, wiciokrzewy, winobluszcze.
  • Pnącza na balkon w słońcu: milin amerykański, powojnik tangucki, róże.

Pnącza można nawozić, najlepiej wolno działającymi nawozami mineralnymi. Tradycyjne nawozy wieloskładnikowe działają lepiej, jeśli podzieli się je na trzy dawki stosowane co miesiąc, ale nie później niż do końca lipca (pnącza nawożone zbyt późno gorzej zimują). Zimą pnącza na balkonie warto osłaniać, przede wszystkim młode rośliny, ale starszym także nie zaszkodzi osłonięcie korzeni, zwłaszcza w chłodniejszych rejonach kraju. Części naziemne można osłonić gałązkami iglaków lub słomianą matą.

Autor zdjęć: Mariusz Bykowski, Magdalena Michalak, Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk), Maria Muszalska, Agnieszka Mike-Jeziorska
Opracowanie: redakcja serwisu
Źródło: SE Rośliny na balkon
NEWSLETTER

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach...

Newspaper
Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Jesienne aranżacje
Jesienne aranżacje

To co kojarzy mi się z prawdziwą jesienią to dynie, pięknie wybarwione drzewa i kwiaty. Dynia...

Przeczytaj też:
Tulipany w doniczkach - jak uprawiać tulipany w pojemnikach
Tulipany w doniczkach - jak uprawiać tulipany w pojemnikach

Tulipany to najpopularniejsze rośliny cebulowe kwitnące wiosną. Tulipany z powodzeniem można uprawiać ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2016 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia