Pelargonia bluszczolistna – jak pielęgnować pelargonię bluszczolistną i co zrobić, by obficie kwitła cały sezon?

2023-08-01 11:20

Pelargonie bluszczolistne to jedne z najczęściej sadzonych na balkonach i tarasach kwitnących roślin. Zwisające pelargonie bluszczolistne pięknie zdobią balkony i tarasy w sezonie. Podpowiadamy, jak pielęgnować pelargonie posadzone w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Spis treści

  1. Pelargonie bluszczolistne – ozdoba balkonu i tarasu
  2. Wymagania pelargonii bluszczolistnej
  3. Pelargonie bluszczolistne – uprawa i pielęgnacja

Pelargonia bluszczolistną (łac. Pelargonium hederifolium) to jeden z najpopularniejszych gatunków roślin kwitnących wykorzystywany do dekoracji wnętrz, balkonów i tarasów. Pelargonia bluszczolistna długo kwitnie, „obsypując się” kwiatami, a do tego odstrasza niepożądane owady (np. komary) i jest łatwa w uprawie. Jakie warunki należy zapewnić pelargoniom bluszczolistnym? Jak pielęgnowac pelargonie bluszczolistne na balkonie i tarasie.

Pelargonie bluszczolistne – ozdoba balkonu i tarasu

Pelargonie bluszczolistne najczęściej mają płożący pokrój. Ich pędy mogą osiągać do 100 cm długości. Z tego względu pelargonie bluszczolistne zaleca się sadzić w wiszących pojemnikach, w kwietnikach „z nóżką” i w skrzynkach balkonowych zawieszanych na balustradach balkonu. Pelargonia bluszczolistna kwitnie bardzo długo – często od wiosny do jesieni. Przy zapewnieniu odpowiednich warunków nie stwarza większych problemów w uprawie.

Poznaj też pelargonię rabatową

Wymagania pelargonii bluszczolistnej

Pelargonia bluszczolistna najlepiej rośnie w pełnym słońcu – wtedy wytwarza najwięcej kwiatów. To najbardziej światłolubny gatunek pelargonii. Stanowisko dla pelargonii bluszczolistnej powinno być ponadto osłonięte od wiatru – ochroni to kruche pędy przed uszkodzeniami. Pelargonia preferuje żyzne, próchnicze, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne podłoża.

Przeczytaj też:

Pelargonie bluszczolistne – uprawa i pielęgnacja

  • Podlewanie pelargonii bluszczolistnej

Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym w sezonie jest podlewanie pelargonii. Na słonecznych balkonach latem niekiedy należy wykonywać je 1–2 razy dziennie (rano i wieczorem). W zbyt wilgotnych warunkach roślina może być porażana przez choroby grzybowe. Dlatego nie można zalewać korzeni. Pelargonia źle reaguje także na moczenie i zraszanie liści – na liściach mogą pojawić się plamy.

  • Nawożenie pelargonii bluszczolistnej

Pelargonie bluszczolistne zaleca się intensywnie nawozić – co 7–10 dni – dawkami zalecanymi przez producenta. Warto skorzystać z nawozów wieloskładnikowych w płynie lub nawozów specjalistycznych do pelargonii. Innym przydatnym zabiegiem jest usuwanie przekwitłych kwiatostanów – co poprawia wygląd i przedłuża kwitnienie.

Pelargonia bluszczolistna nie znosi ujemnej temperatury.

Można ją rozmnażać przez ukorzenianie sadzonek pędowych.

Nie przegap:

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
Pelargonie - królowe balkonów!
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany