Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Tarasy, balkony > Kwiaty i rośliny balkonowe i tarasowe > Najpopularniejsze rośliny do uprawy w pojemnikach na balkonie i tarasie
Kwiaty i rośliny balkonowe i tarasowe

Najpopularniejsze rośliny do uprawy w pojemnikach na balkonie i tarasie

Jedną z najpopularniejszych roślin, które zdobią balkony i tarasy, jest pelargonia

Poznaj najpopularniejsze rośliny do posadzenia na balkonie w skrzynkach, donicach i wiszących pojemnikach. Rośliny, które będą pięknie zdobiły nasze tarasy i balkony: jednoroczne, dwuletnie i wieloletnie. Rosliny na balkon i taras.

Roślin balkonowych polecanych do uprawy pojemnikowej jest mnóstwo. Każdy może wybrać coś dla siebie, biorąc oczywiście pod uwagę warunki panujące na danym balkonie bądź tarasie.My przedstawiamy najpopularniejsze rośliny sezonowe wybierane do sadzenia na balkonach i tarasach.

Najpopularniejsze rośliny balkonowe jednoroczne i dwuletnie

  • Rośliny jednoroczne uprawiane z rozsady: aksamitka, cynia, heliotrop, lobelia, petunia (i pochodzące od nich surfinie oraz Milion Bells), smagliczka, tytoń ozdobny, werbeny (także wywodzące się od nich Temari i Tapien) oraz pnącza – kobea i wilec. Sadzi się je po 15. maja.
  • Rośliny jednoroczne siane wprost do gruntu: agastache, chaber bławatek, dziwaczek, kosmos, maciejka, nagietek, nasturcja, ośmiał, porcelanka, ślazówka. Wysiewa się je zazwyczaj wiosną w marcu-kwietniu, a niektóre można też jesienią, aby wcześniej zakwitły (nagietki, smagliczki, kosmos, agastache). Rośliny wrażliwe na chłód, jak groszek pachnący i fasola ozdobna, wysiewa się po 15 maja.
  • Rośliny dwuletnie: bratki, stokrotki. Można je sadzić już w kwietniu, bo dobrze znoszą niską temperaturę. Wieloletnie zimujące w pomieszczeniach: begonie bulwiaste (zimują bulwy), dalie (zimują kłącza), fuksje, koleusy, lantany, pelargonie, plektrantusy, scewole. Sadzi się je po 15. maja.
  • Zioła jednoroczne: bazylia, cząber, majeranek.

Portrety roślin

Najpopularniejsze rośliny balkonowe wieloletnie

  • Byliny: astry krzaczaste, bergenie, funkie, goździki ogrodowe, lawendy, liliowce, rozchodniki i rojniki, żurawki.
  • Krzewy i drzewa: karłowe odmiany roślin iglastych i liściastych, krzewy szczepione na podkładkach w formie niewielkich drzewek, odmiany drzew owocowych osiągające niewielkie rozmiary, róże miniaturowe, pnące, rabatowe i szczepione na pniu oraz dobrze znoszące formowanie zimozielone bukszpany i ostrokrzewy. Wiele szkółek przygotowuje drzewa strzyżone i formowane na podporach i stelażach.
  • Pnącza: bluszcz, powojniki, wiciokrzewy, winobluszcze trój- i pięcioklapowy.
  • Zioła wieloletnie: lebiodka (oregano), rozmaryn, tymianek, szałwia, mięta, szczypiorek. Wiele z nich ma odmiany o barwnych i pstrych liściach.
  • Rośliny cebulowe: hiacynty, krokusy, tulipany, narcyzy (sadzi się je we wrześniu i w październiku) oraz accidantery, mieczyki, frezje, tygrysówki (sadzi się je w maju).

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: photos.com, Magdalena Michalak, www.photos.com, Agnieszka Mike-Jeziorska
Źródło: Murator
Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Dla kogo kasza z prosa?

Wszelkie kasze, które wyszukamy w sklepach, dyskontach i hipermarketach są niesamowicie...

Przeczytaj też:
Zioła na balkon. Jakie zioła można uprawiać na balkonie
Zioła na balkon. Jakie zioła można uprawiać na balkonie

Zioła na balkonie potrafią doskonale zastąpić kwiaty. Radzimy, jakie zioła uprawiać na ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia