Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Tarasy, balkony > Kwiaty i rośliny balkonowe i tarasowe > Kwiaty balkonowe ceniolubne: rośliny na balkon północny
Kwiaty i rośliny balkonowe i tarasowe

Kwiaty balkonowe ceniolubne: rośliny na balkon północny

Niezapominajka leśna

Jakie kwiaty balkonowe nadają się na balkon północny? Można tu wybrać kwiaty balkonowe cieniolubne. Na takim balkonie promienie słoneczne operują wczesnym rankiem i późnym popołudniem.

Chesz mieć ładne kwiaty balkonowe, a masz balkon od strony północnej? Na balkonie północnym w ciągu dnia światło jest rozproszone, a temperatura bardziej wyrównana. Można więc tu uprawiać rośliny balkonowe kwitnące, choć będą kwitły mniej obficie i nie tak długo, jak na balkonach słonecznych. Sprawdzą się też kwiaty balkonowe cieniolubne.

Kwiaty balkonowe: jakie wybrać na balkon zacieniony

Z kwiatów balkonowych całkiem dobrze cień zniosą:

 • begonia bulwiasta,
 • lobelia przylądkowa,
 • niecierpek walleriana i niecierpek nowogwinejski,
 • żeniszek meksykański,
 • tytoń oskrzydlony,
 • fuksja mieszańcowa,
 • niezapominajki,
 • pierwiosnki.

Do roslin wieloletnich polecanych na balkony północne należą:

 • barwinek,
 • bluszcz,
 • paprocie,
 • niektóre iglaki, np. cisy.

Idealnym rozwiązaniem będzie tworzenie kompozycji roślinnych na balkon w pojemnikach, np. z barwinka, runianki japońskiej, golterii pełzającej, pierwiosnka japońskiego, jasnoty plamistej i różnych odmian funkii. Można też zdecydować się na kwiaty balkonowe cieniolubne i wzbogacać je wiosną o kolorowo kwitnące rośliny sezonowe.

Jak dbać o kwiaty balkonowe na balkonie północnym

Ziemia w doniczkach na balkonie północnym nie przesycha zbyt szybko, więc roślin balkonowych nie trzeba intensywnie podlewać nawet podczas upalnego lata (z wyjątkiem tych, które lubią środowisko wilgotne, np. paproci, bluszczu, barwinka). Nie stawiajmy na balkonie z małą ilością słońca roślin balkonowych o kolorowych liściach – nie będą się wybarwiać, a nawet mogą obumierać.

Autor zdjęć: Mariusz Bykowski, Agnieszka Mike-Jeziorska, Magdalena Michalak, Maria Muszalska, www.thinkstockphotos.com
Opracowanie: redakcja serwisu
Źródło: SE Rośliny na balkon
Ogrodniku przeczytaj
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Mini ogrody
Mini ogrody

Kto z Was robił kiedyś ogród w słoiku lub w akwarium? Ja wiele razy. Kwiaty tak hodowane...

Przeczytaj też:
Zioła na balkon. Jakie zioła można uprawiać na balkonie
Zioła na balkon. Jakie zioła można uprawiać na balkonie

Zioła na balkonie potrafią doskonale zastąpić kwiaty. Radzimy, jakie zioła uprawiać na ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia