Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Tarasy, balkony > Kwiaty i rośliny balkonowe i tarasowe > Kwiaty balkonowe ceniolubne: rośliny na balkon północny
Kwiaty i rośliny balkonowe i tarasowe

Kwiaty balkonowe ceniolubne: rośliny na balkon północny

Niezapominajka leśna

Jakie kwiaty balkonowe nadają się na balkon północny? Można tu wybrać kwiaty balkonowe cieniolubne. Na takim balkonie promienie słoneczne operują wczesnym rankiem i późnym popołudniem.

Chesz mieć ładne kwiaty balkonowe, a masz balkon od strony północnej? Na balkonie północnym w ciągu dnia światło jest rozproszone, a temperatura bardziej wyrównana. Można więc tu uprawiać rośliny balkonowe kwitnące, choć będą kwitły mniej obficie i nie tak długo, jak na balkonach słonecznych. Sprawdzą się też kwiaty balkonowe cieniolubne.

Kwiaty balkonowe: jakie wybrać na balkon zacieniony

Z kwiatów balkonowych całkiem dobrze cień zniosą:

 • begonia bulwiasta,
 • lobelia przylądkowa,
 • niecierpek walleriana i niecierpek nowogwinejski,
 • żeniszek meksykański,
 • tytoń oskrzydlony,
 • fuksja mieszańcowa,
 • niezapominajki,
 • pierwiosnki.

Do roslin wieloletnich polecanych na balkony północne należą:

 • barwinek,
 • bluszcz,
 • paprocie,
 • niektóre iglaki, np. cisy.

Idealnym rozwiązaniem będzie tworzenie kompozycji roślinnych na balkon w pojemnikach, np. z barwinka, runianki japońskiej, golterii pełzającej, pierwiosnka japońskiego, jasnoty plamistej i różnych odmian funkii. Można też zdecydować się na kwiaty balkonowe cieniolubne i wzbogacać je wiosną o kolorowo kwitnące rośliny sezonowe.

Jak dbać o kwiaty balkonowe na balkonie północnym

Ziemia w doniczkach na balkonie północnym nie przesycha zbyt szybko, więc roślin balkonowych nie trzeba intensywnie podlewać nawet podczas upalnego lata (z wyjątkiem tych, które lubią środowisko wilgotne, np. paproci, bluszczu, barwinka). Nie stawiajmy na balkonie z małą ilością słońca roślin balkonowych o kolorowych liściach – nie będą się wybarwiać, a nawet mogą obumierać.

Autor zdjęć: Mariusz Bykowski, Agnieszka Mike-Jeziorska, Magdalena Michalak, Maria Muszalska, www.thinkstockphotos.com
Opracowanie: redakcja serwisu
Źródło: SE Rośliny na balkon
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Bukiet wiosenno-letni
Bukiet wiosenno-letni

Wiosenno-letni bukiet :) Ze znalezionych skarbów. Już niedługo zaczyna się sezon na...

Przeczytaj też:
Pelargonie angielskie – nadal modna grupa pelargonii
Pelargonie angielskie – nadal modna grupa pelargonii

Charakterystyczne dla pelargonii angielskich są duże kwiaty w różnych kolorach: od białego ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia