Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Tarasy, balkony > Kwiaty i rośliny balkonowe i tarasowe > Fuksja na balkonie: jak pielęgnować fuksję, jak zrobić sadzonki fuksji
Kwiaty i rośliny balkonowe i tarasowe

Fuksja na balkonie: jak pielęgnować fuksję, jak zrobić sadzonki fuksji

Fuksja to roślina o bardzo dekoracyjnych kwiatach, która znakomicie nadaje się na balkony i tarasy. Podpowiadamy jak pielęgnować fuksje na balkonie, co zrobić z fuksjami przed zimą i jak samodzielnie przygotować sadzonki fuksji. Kwiaty balkonowe fuksje: poradnik.

Fuksja potrzebuje rozproszonego światła i żyznego, wilgotnego podłoża. Fuksje to piękne kwiaty balkonowe. Kwitnie obficie aż do jesieni, pod warunkiem że jest dostatecznie często podlewana i regularnie zasilana nawozem wieloskładnikowym przeznaczonym dla roślin kwitnących.

Fuksje na balkonie: pielęgnacja

Przesuszanie bryły korzeniowej powoduje osłabienie rośliny, przez co fuksje są podatna na choroby i inwazje szkodników (mączliki, przędziorki, mszyce). Jeżeli zauważymy szkodniki lub objawy ich żerowania na fuksji, możemy opryskać te kwiaty balkonowe wyciągiem z ząbka czosnku zalanego 1 litrem ciepłej wody (preparat jest gotowy już po godzinie).

Pod koniec sezonu wegetacyjnego, zanim nadejdą przymrozki, trzeba zabrać fuksję z balkonu do jasnego pomieszczenia o temperaturze 10 stopni Celsjusza i ograniczyć podlewanie. Pędy fuksji można skrócić jesienią albo w lutym. W marcu należy zapewnić fuksji pokojową temperaturę i obficiej ją podlewać.

Jak zrobić sadzonki fuksji

Gdy pojawią się młode pędy fuksji, można przygotować z nich sadzonki około 10 cm długości (każda powinna mieć 5 par liści; dolną trzeba usunąć). Sadzonki z fuksji umieszczamy w podłożu (wcześniej można użyć ukorzeniacza - preparatu, który przyspieszy tworzenie korzeni) albo w naczyniu z wodą.
Pojemniki z sadzonkami fuksji stawiamy w jasnym miejscu i zapewniamy im temperaturę 20-22 stopnie Celsjusza (warto przykryć je folią, aby zmniejszyć parowanie). Wkrótce fuksje się ukorzenią, pojawią się młode liście i pędy. Warto uszczyknąć im wierzchołki, bo to spowoduje wyrastanie nowych pędów bocznych i sprawi, że roślina będzie ładniejsza. Jeżeli sadzonki fuksji wykonamy w maju, młode rośliny zakwitną prawdopodobnie dopiero w sierpniu lub we wrześniu.

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: photos.com, Agnieszka Mike-Jeziorska
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Afrykarium w Zoo wrocławskim
Afrykarium w Zoo wrocławskim

Kolejne zdjęcie z Afrykarium w zoo wrocławskim. W Afrykarium są tzw "zielone ściany" niestety mało...

Przeczytaj też:
Wrzosy na balkon i taras - jesienna aranżacja z wrzosami w roli głównej. ZDJĘCIA
Wrzosy na balkon i taras - jesienna aranżacja z wrzosami w roli głównej. ZDJĘCIA

Wrzosy znakomicie nadają się do jesiennej aranżacji balkonu czy tarasu. W sprzedaży ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia