Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Fuksja na balkonie

Jak pielęgnować fuksje na balkonie? Jak przechować fuksje zimą ? Czy można samodzielnie przygotować sadzonki fuksji? Kwiaty balkonowe fuksje: poradnik.

Fuksja potrzebuje rozproszonego światła i żyznego, wilgotnego podłoża. Fuksje to piękne kwiaty balkonowe. Kwitnie obficie aż do jesieni, pod warunkiem że jest dostatecznie często podlewana i regularnie zasilana nawozem wieloskładnikowym przeznaczonym dla roślin kwitnących.

Fuksje na balkonie: pielęgnacja

Przesuszanie bryły korzeniowej powoduje osłabienie rośliny, przez co fuksje są podatna na choroby i inwazje szkodników (mączliki, przędziorki, mszyce). Jeżeli zauważymy szkodniki lub objawy ich żerowania na fuksji, możemy opryskać te kwiaty balkonowe wyciągiem z ząbka czosnku zalanego 1 litrem ciepłej wody (preparat jest gotowy już po godzinie).

Pod koniec sezonu wegetacyjnego, zanim nadejdą przymrozki, trzeba zabrać fuksję z balkonu do jasnego pomieszczenia o temperaturze 10 stopni Celsjusza i ograniczyć podlewanie. Pędy fuksji można skrócić jesienią albo w lutym. W marcu należy zapewnić fuksji pokojową temperaturę i obficiej ją podlewać.

Jak zrobić sadzonki fuksji

Gdy pojawią się młode pędy fuksji, można przygotować z nich sadzonki około 10 cm długości (każda powinna mieć 5 par liści; dolną trzeba usunąć). Sadzonki z fuksji umieszczamy w podłożu (wcześniej można użyć ukorzeniacza - preparatu, który przyspieszy tworzenie korzeni) albo w naczyniu z wodą.
Pojemniki z sadzonkami fuksji stawiamy w jasnym miejscu i zapewniamy im temperaturę 20-22 stopnie Celsjusza (warto przykryć je folią, aby zmniejszyć parowanie). Wkrótce fuksje się ukorzenią, pojawią się młode liście i pędy. Warto uszczyknąć im wierzchołki, bo to spowoduje wyrastanie nowych pędów bocznych i sprawi, że roślina będzie ładniejsza. Jeżeli sadzonki fuksji wykonamy w maju, młode rośliny zakwitną prawdopodobnie dopiero w sierpniu lub we wrześniu.

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: photos.com, Agnieszka Mike-Jeziorska

NEWSLETTER

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach...

Newspaper

Ogrodniku przeczytaj #

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Tulipany - katalog odmian

Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Musiałam

Musiałam

kupić czereśnie

Przeczytaj też:
Koleus – roślina o dekoracyjnych liściach na tarasy i balkony. Ciekawe odmiany koleusa. ZDJĘCIA
Koleus – roślina o dekoracyjnych liściach na tarasy i balkony. Ciekawe odmiany koleusa. ZDJĘCIA

Koleusy to rośliny ozdobne o wyjątkowo dekoracyjnych liściach. Znakomicie nadają się do ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © MURATOR S.A. 2008-2014 | Design by MURATOR Multimedia | Hosted by SuperMedia