Begonie - kwiaty do donic i na rabaty. Gatunki begonii i ich uprawa

2021-05-07 9:56
Begonia eliator
Autor: Kalbar Begonia zimowa

Begonie to rośliny chętnie sadzone na balkonach i ogrodowych rabatach, a także popularne doniczkowe rośliny pokojowe. Begonie to jedna z najbardziej znanych grup roślin obejmująca gatunki ozdobne z kwiatów i liści. Poznaj najpopularniejsze gatunki begonii i zasady ich pielęgnacji. Uprawa begonii.

Begonie to jedne z popularniejszych i bardziej lubianych roślin ozdobnych. Do rodzaju Begonia zalicza się ponad 1000 gatunków, ale w uprawie spotykane są głównie ich mieszańce oraz wyselekcjonowane odmiany, które są dużo bardziej atrakcyjne niż rośliny spotykane w naturze. Begonie w polskim klimacie traktuje się jako ozdoby wnętrz, tylko niektóre odmiany nadają się do uprawy w ogrodzie.

Begonie są chętnie uprawiane ze względu na dużą różnorodność gatunkową i odmianową oraz niewielkie wymagania. Uznaje się je za rośliny dla „osób początkujących”. Chociaż nie jest to w pełni uzasadnione, begonie sprawiają znacznie mniej kłopotu od innych, popularnych gatunków.

Poznaj różne odmiany begonii

Spis treści

  1. Begonie do uprawy w domu i w ogrodzie - gatunki begonii
  2. Begonie uprawa
  3. Begonie podlewanie
  4. Begonie nawożenie
  5. Begonie - gatunki ozdobne z liści
  6. Begonie - gatunki ozdobne z kwiatów
  7. Begonie - gatunki ozdobne z liści i kwiatów
  8. Begonie na balkon i do ogrodu

Begonie do uprawy w domu i w ogrodzie - gatunki begonii

W zależności od gatunku, begonie różnią się między sobą zarówno wyglądem jak i wymaganiami. Niektóre mają dekoracyjne liście, np.:

lub dekoracyjne kwiaty, np.:

i nadają się przede wszystkim do uprawy pokojowej. Inne begonie natomiast są ozdobne głównie z kwiatów i zdecydowanie lepiej czują się na rabatach lub balkonach, np.:

Begonie uprawa

  • Stanowisko dla begonii

Begonie mają różne wymagania. Większość begonii pokojowych, oczekuje jasnego, ale niezbyt słonecznego stanowiska uprawy. Na pełnym słońcu dobrze radzi sobie tylko begonia stale kwitnąca. Rośliny poradzą sobie wprawdzie także w większym cieniu, ale wtedy będą wolniej się rozwijać, a ich barwne liście stracą intensywność koloru. Należy unikać ustawiania roślin w kuchni – większość gatunków jest wrażliwa na zanieczyszczenia powietrza, zwłaszcza opary z kuchenki.

  • Temperatura dla begonii

Begonie doniczkowe przez cały rok wymagają pokojowej temperatury, gdyż pochodzą z ciepłego klimatu i są bardzo wrażliwe na chłody (zimą temp. nie może spadać poniżej 16-18 st. C). Jedynie begonia zimowa lepiej rośnie i dłużej kwitnie, gdy temperatura otoczenia jest niezbyt wysoka i wynosi 16-19 st. C. Begonie powinny być wysadzane na zewnątrz dopiero po przejściu wiosennych przymrozków (po 15-tym maja).

Przeczytaj też: Kiedy i jak siać begonie. Przygotowanie rozsady begonii

  • Podłoże dla begonii

Begonie na ogół wymagają też przepuszczalnego, lekkiego, żyznego i umiarkowanie wilgotnego podłoża, ale są też gatunki bardziej wytrzymałe, które mogą dostosować się do gorszych warunków uprawy (begonia stale kwitnąca). Ważny jest solidny drenaż ograniczający występowania chorób korzeni.

Begonie podlewanie

Begonii nie można przelewać - podlewanie wykonuje się dopiero, gdy przeschnie podłoże. Nadgorliwość w tym elemencie to najczęściej popełniany błąd w uprawie begonii.

Begonie nawożenie

Begonie można dokarmiać co 2-3 tygodnie od wiosny do jesieni. Dla gatunków begonii kwitnących najlepiej wybierać nawozy z większą ilością fosforu, dla begonii ozdobnych z liści nawozy z azotem i potasem. Na rynku dostępne także specjalistyczne nawozy dla begonii.

Sprawdź też: Najładniej kwitnące rośliny pokojowe >>>

Begonie są wrażliwe mróz. Dlatego begonie ogrodowe, które chcemy uprawiać w cyklu kilkuletnim (dłużej zwykle nie ma sensu – stracą atrakcyjny wygląd), na początku jesieni powinno się przenieść do pomieszczenia.

Begonie - gatunki ozdobne z liści

Begonia Bowera (Begonia boweri) – roślina dorasta do 30 cm wysokości. Tworzy kępy sercowatych brązowo-zielonych liści. Wytwarza różowo-zielone kwiatostany. Warto je jednak usuwać, gdyż nie mają dużych walorów dekoracyjnych. Szczególne wrażenie robi odmiana begonii 'Tiger'.

Begonia królewska (Begonia rex) – zwykle dorasta do 30 cm wysokości, chociaż w dobrych warunkach może osiągać nieco większe rozmiary. Wytwarza jedne z najpiękniejszych liści w grupie roślin pokojowych. Begonie królewskie w zależności od odmiany mogą mieć różnorodne zabarwienie (w palecie barw: zielony, brązowy, bordowy, srebrzysty, kremowy), a nawet kształt (sercowaty, pierzasty, klonowaty).

Begonia Masona (Begonia masoniana) – osiąga wysokość 30-60 cm. Ma wzniesiony, kępiasty pokrój. Liście są duże, chropowate, owłosione o zielono-brązowej. Na ich powierzchni można zauważyć charakterystyczny wzór, przypominający niemiecki Żelazny Krzyż.

Begonie - gatunki ozdobne z kwiatów

Begonia stale kwitnąca (Begonia semperflorens-cultorum) – osiąga wysokość 50 cm. Ma wzniesiony, kępiasty pokrój. Liście są gładkie, zielone (lub bordowe). Begonia stale kwitnąca kwitnie obficie od czerwca do października. W zależności od odmiany kwiaty tej begonii mogą być białe żółte, różowe, czerwone lub dwukolorowe. Begonię najczęściej traktuje się jako roślinę jednoroczną i uprawia w ogrodzie oraz na balkonie. To dobra propozycja na obwódki (np. przy rabatach, trawniku i nawierzchniach).

Sprawdź też: Wybieramy rośliny miododajne do ogrodu >>>

Begonia zimowa (Begonia hiemalis) – osiąga do 40 cm wysokości. Ma dość regularny, kępiasty pokrój. Zielone liście są niemal okrągłe. Największa ozdobą begonii zimowej są duże (2,5-3 cm średnicy), pełne kwiaty. Mają barwę białą, żółtą, łososiową, pomarańczową i czerwoną. Najczęściej sprzedawane są jesienią i zimą już w fazie kwitnienia. To gatunek begonii jest krótkowieczny, traktuje się go jako ozdobę pomieszczeń.

Begonie - gatunki ozdobne z liści i kwiatów

Begonia koralowa, begonia plamista (Begonia maculata) – to oryginalny gatunek osiągający w mieszkaniach znaczne rozmiary (powyżej 1 m). Begonia koralowa jest ozdobna zarówno z szerokolancetowatych, nakrapianych liści, jak i okazałych groniastych kwiatostanów. Kwitnie na biało lub czerwono. Jest znacznie trudniej dostępna w sprzedaży od wyżej wymienionych.

Begonia: rośliny obwódkowe
Autor: thinkstockphotos.com Pięknie i obficie kwitnąca begonia stale kwitnąca - dobrze zaprojektowana rabata powinna być atrakcyjna przez cały sezon. Dlatego należy na niej posadzić rośliny, które zakwitają w różnym czasie, a nie tylko wiosną czy latem.

Begonie na balkon i do ogrodu

W zależności od gatunku, begonie można uprawiać w ogrodzie lub na balkonie. Najbardziej uniwersalne są begonie stale kwitnące, które znakomicie nadają się do tworzenia kompozycji rabatowych i dywanów kwiatowych, ale mogą być też uprawiane w pojemnikach na balkonach i tarasach. Nieco delikatniejsze są begonie bulwiaste, które wprawdzie poradzą sobie na rabacie, ale znacznie lepiej czują się w donicach. Najbardziej wymagające są begonie kaskadowe, które ze względu na swoje długie, zwisające, kruche pędy powinny być uprawiane wyłącznie w wiszących, osłoniętych od wiatru pojemnikach.

Begonia bulwiasta
Autor: Magdalena Michalak Begonia bulwiasta Tenella Yellow
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany