Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Tarasy, balkony > Kwiaty i rośliny balkonowe i tarasowe > Balkon w kwiatach: polecane kwitnące rośliny na balkon
Kwiaty i rośliny balkonowe i tarasowe

Balkon w kwiatach: polecane kwitnące rośliny na balkon

Czubatka ubiorkolistna

Dla mieszkańców miast balkon jest często jedynym miejscem, gdzie mogą uprawiać rośliny i w ich otoczeniu spędzać wolny czas. Polecamy kwitnące rośliny na balkon. Kwiaty balkonowe.

Gama roślin, którymi można zdobić nasze balkony, jest bogata – są wśród nich gatunki o różnobarwnych kwiatach, rośliny o dekoracyjnym ulistnieniu oraz te o pędach zwisających bądź rozkrzewionym pokroju.

Kwiaty balkonowe o długim okresie kwitnienia

Na balkonach najczęściej rośliny sadzi się do skrzynek balkonowych, ale można wykorzystać także donice ustawiane na podłodze oraz wiszące kosze i inne pojemniki. Najlepiej wybrać rośliny o długim okresie kwitnienia – będą dekoracyjne od wiosny do jesieni.
Należą do nich rośliny jednoroczne: żeniszek meksykański, begonia stale kwitnąca, nasturcja większa, niecierpek Waleriana, petunia ogrodowa, smagliczka nadmorska, ubiorek baldaszkowaty, lobelia przylądkowa, aksamitka rozpierzchła i wąskolistna, tytoń Sandera, portulaka wielkokwiatowa i cieniolubna, nemezja powabna, czubatka ubiorkolistna, werbena ogrodowa. W ich niedrogą rozsadę można zaopatrzyć się w centrum ogrodniczym lub samemu wyprodukować je z nasion.
Długim okresem kwitnienia charakteryzują się też rośliny wieloletnie, np. pelargonie ogrodowe i bluszczolistne, fuksja, begonia bulwiasta, dalia, długopędowe odmiany petunii (w tym drobnokwiatowe ‘Million Bells’, ‘Celebration’) i werbeny (m.in. ‘Temari’, ‘Tapien’, ‘Ipanema’, ‘Babylon’), osteospermum, scewola, uczep rózgowaty, diascja,bakopa (sutera), heliotrop, złocień krzewiasty, niecierpek nowogwinejski, pantofelnik całolistny, torenia, lantana, skrętnik, wieloletnie nemezje (‘Karroo’ i ‘Sunsatia’), tojeść gęstokwiatowa.

Kwiaty balkonowe w kompozycjach

Aby stworzyć w skrzynce, wiszącym koszu lub donicy harmonijną kompozycję, należy uwzględnić pokrój oraz barwę kwiatów sadzonych roślin. Można zestawiać ze sobą odmiany jednego gatunku różniące się kolorem kwiatów, np. pelargonie bluszczolistne lub niecierpki o kwiatach białych, różowych i bordowych. Dobry efekt osiąga się też łącząc rośliny kilku gatunków o zróżnicowanym pokroju, ale barwie kwiatów w jednej tonacji. Aby przygotować różnokolorową kompozycję, łączy się rośliny odmienne zarówno pod względem pokroju, jak i barwy kwiatów, np. czerwone pelargonie, niebieskie lobelie, żółte pantofelniki i szarolistne kocanki.

Kwiaty balkonowe o pokroju wzniesionym i rozkrzewionym

Do roślin o pokroju wzniesionym i rozkrzewionym należą m.in.: pelargonia ogrodowa, fuksja, pantofelnik, żeniszek, nemezja, aksamitki, tytoń, osteospermum, heliotrop, złocień krzewiasty, lantana. Przewisające pędy mają: pelargonia bluszczolistna, długopędowe petunie, nasturcja, lobelia, portulaka, werbena, smagliczka, odmiany begonii bulwiastej, scewola, uczep, diascja, bakopa, torenia, tojeść.

Kwiaty balkonowe o ozdobnych liściach

Ważnym uzupełnieniem kompozycji są rośliny o ozdobnych liściach. Atrakcyjne srebrne liście mają: kocanki włochate (gnafalium) i włoskie, starzec popielny, santolina cyprysikowata, kalocefalus Browna. Dekoracyjne ulistnienie mają także bordowe irezyny i koleus, u którego występują też liście w wielobarwne wzory – czerwone, różowe, kremowe. Chcąc uzupełnić kompozycję roślinami o zielonym lub zielono-białym ulistnieniu możemy wybrać plektrantus, bluszcz, koleus, bluszczyk kurdybanek, zielistkę, pachnące geranium. Długie pędy i dekoracyjne liście (zielone, złociste lub bordowe) ma także wilec ziemniaczany. Swoimi dekoracyjnymi, wonnymi liśćmi mogą też ozdobić kompozycję pstrolistne odmiany ziół – szałwii, mięty.

Kwiaty balkonowe na różne stanowiska

Wybierając rośliny na balkon należy także uwzględnić ich wymagania świetlne. Większość z nich to gatunki światłolubne, wymagające stanowisk nasłonecznionych. Do roślin cienioznośnych, które można również sadzić na lekko ocienionych balkonach należą: begonia stale kwitnąca i bulwiasta, fuksja, niecierpek Waleriana i nowogwinejski, tojeść gęstokwiatowa, pantofelnik, bluszcz, plektrantus, bluszczyk kurdybanek.

Rośliny balkonowe można uprawiać w uniwersalnej ziemi kwiatowej. Gatunki wymagające wyjątkowo zasobnego podłoża, jak pelargonie i petunie, najlepiej sadzić w specjalnym, przeznaczonym dla nich podłożu. Aby rośliny długo i obficie kwitły, należy systematycznie je podlewać i nawozić, a także usuwać obumarłe kwiaty. Roślin o kruchych, łamliwych pędach i dużych delikatnych kwiatach, jak nasturcja, petunia, portulaka, begonia bulwiasta, nie można sadzić w miejscach nieosłoniętych, narażonych na silne wiatry i deszcze.

Zobacz wideo: Jak stworzyć kwitnący ogród na balkonie

Autor tekstu: dr Monika Latkowska (Katedra Roślin Ozdobnych, SGGW w Warszawie)
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com, Monika Latkowska
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Wrzosowe świece
Wrzosowe świece

Moi drodzy, kwiaty można wykorzystać nie tylko do kompozycji roślinnych. Tutaj własnoręcznie...

Przeczytaj też:
Pelargonie angielskie – nadal modna grupa pelargonii
Pelargonie angielskie – nadal modna grupa pelargonii

Charakterystyczne dla pelargonii angielskich są duże kwiaty w różnych kolorach: od białego ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia