Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Tarasy, balkony > Budowa i wykończenie tarasu i balkonu > Taras na wiosnę: porządki na tarasie po zimie
Budowa i wykończenie tarasu i balkonu

Taras na wiosnę: porządki na tarasie po zimie

Zanim zasiądziemy na wygodnych meblach na tarasie, musimy go przygotować do nowego sezonu

Taras na wiosnę wymaga uporządkowania. Lód, topniejący śnieg czy ziemia leżące zimą na tarasie powodują, że jego powierzchnia niszczeje, więc wiosną trzeba ją odświeżyć. Jak uporządkować nawierzchnię tarasu po zimie? Wiosenne porządki na tarasie.

Porządkowanie tarasu na wiosnę rozpoczynamy od usunięcia śmieci i umycia jego powierzchni. Uniwersalnym środkiem jest woda z dodatkiem łagodnego detergentu, jeżeli jednak powierzchnia tarasu jest zaniedbana, może to nie wystarczyć. Żeby pozbyć się zabrudzeń, które głębiej wniknęły w nawierzchnię, trzeba zastosować preparaty przeznaczone do czyszczenia drewna, kamienia, ceramiki lub betonu. Warto też użyć myjki wysokociśnieniowej (również do czyszczenia desek), za pomocą której skutecznie usuniemy nawet stare, wtarte plamy.

>>Przeczytaj też: Taras pełen roślin. Jak urządzić ogród na tarasie

Porządki na tarasie drewnianym

Drewno to materiał plastyczny – pod wpływem zmian wilgotności pęcznieje lub się kurczy. To wystarczy, żeby obluzowały się elementy mocujące. Dlatego po zimie na tarasie z drewna musimy sprawdzić wszystkie połączenia i tam, gdzie jest to konieczne, dokręcić obluzowane wkręty i inne łączniki lub wymienić je na nowe. Jeśli w drewnie powstały ubytki, wypełniamy je szpachlówką. Tarasy z drewna egzotycznego są odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne i nie trzeba ich
impregnować. Z czasem niezabezpieczone drewno szarzeje pod wpływem słońca i deszczu, przybierając interesującą srebrną barwę. Nie wszystkim się to podoba. Żeby przeciwdziałać temu procesowi, należy pokryć taras olejem. Rozprowadzamy go cienką warstwą za pomocą miękkiego pędzla lub szmatki i pozostawiamy na kilka lub kilkanaście godzin, żeby powierzchnia desek wyschła. Potem nakładamy drugą warstwę oleju i znów czekamy, aż wyschnie. Olejowanie przeprowadzamy dwa razy w roku – na początku i pod koniec sezonu. Najlepiej używać tego samego preparatu. Starej warstwy nie trzeba usuwać, wystarczy umyć taras. Podobnie postępujemy z drewnem świerkowym i sosnowym. Ponieważ jest ono mało odporne i łatwo ulega korozji biologicznej, przed nałożeniem pierwszej warstwy oleju musi zostać zaimpregnowane (olej nie ochroni drewna przed chorobami i szkodliwymi owadami). Desek tarasowych nie należy pokrywać lakierami i lakierobejcami. Większość z nich nie jest odporna na ścieranie, poza tym pod pływem czynników atmosferycznych łatwo się łuszczą i odpadają, pozostawiając brzydkie ślady na nawierzchni. Na dodatek przed nałożeniem nowej warstwy starą powłokę trzeba usunąć, co nie jest wcale proste.

>>Przeczytaj też: Drewniany taras: z jakiego drewna zbudować taras

Porządki na tarasie z płytek ceramicznych

Płytki ceramiczne są mrozoodporne i trwałe (na tarasie można układać tylko płytki przeznaczone na zewnątrz budynków), więc nie wymagają szczególnej konserwacji. Raz na kilka lat warto je jednak pokryć środkiem przeznaczonym do impregnowania ceramiki na dworze. Takie preparaty nie tylko zmniejszają wnikanie brudu w nawierzchnię, lecz także chronią ją przed wilgocią. Nawet w niewielkie ubytki i mikropęknięcia w fudze lub płytkach łatwo wsiąka woda. Zimą, gdy zamarza, zwiększa swoją objętość. Może to doprowadzić do zniszczenia powierzchni tarasu. Wiosną sprawdzamy więc, czy nie wykruszyły się fugi i czy nie ma pękniętych lub wybrzuszonych płytek. Ubytki w fugach oczyszczamy z resztek pokruszonej spoiny. Potem miejsca wymagające naprawy myjemy i odtłuszczamy, na przykład denaturatem, a na koniec uzupełniamy je elastyczną fugą do spoinowania na zewnątrz budynków.
Uszkodzone płytki musimy wymienić na nowe. Pracę rozpoczynamy od usunięcia fugi wokół płytki. Następnie rozbijamy płytkę młotkiem, uważając, żeby nie zniszczyć sąsiednich elementów, wyjmujemy połamane kawałki i usuwamy stary klej. Po oczyszczeniu podłoża układamy nową płytkę na mrozoodpornej wysokoelastycznej zaprawie klejowej, a po dobie wypełniamy spoiny elastyczną fugą przeznaczoną do stosowania na dworze.

Warto wiedzieć

Zabieg impregnacji nawierzchni przeprowadza się na tarasie w czasie suchej pogody, kiedy nie jest zapowiadany  deszcz. Temperatura powietrza powinna wynosić 10-25 st.C. Po impregnacji nie należy wchodzić na taras przez kilka do kilkudziesięciu godzin, zależnie od rodzaju konserwowanej nawierzchni i użytego preparatu.

Porządki na tarasie z kamienia

Twarde skały, takie jak granit, sjenit, serpentynit czy bazalt, nie chłoną wody i zanieczyszczeń, są bardzo trwałe i nie trzeba ich impregnować. Wyłożony nimi taras wystarczy zamieść i umyć. Inaczej postępujemy ze skałami miękkimi, na przykład piaskowcami i wapieniami. Mają one porowatą strukturę, dlatego łatwo wnika w nie brud i wilgoć. Wygląda to nieestetycznie, poza tym prowadzi do szybszego niszczenia tarasu, bo zamarzająca zimą woda powoduje pękanie i łuszczenie się powierzchni kamienia. Dodatkowo na tarasie, szczególnie w ocienionych miejscach, pojawia się śliski, zielony nalot glonów. Dlatego miękkie skały po oczyszczeniu trzeba zaimpregnować preparatem do konserwacji kamieni i zabieg ten powtarzać co kilka lat. Niekiedy, pomimo właściwej pielęgnacji, na powierzchni kamienia powstają odpryski. Wypełniamy je szpachlą epoksydową w kolorze dobranym do barwy podłoża. Po wyrównaniu powierzchnię szlifujemy.
Jeżeli po kilku latach użytkowania nawierzchnia tarasu wyłożonego kamiennymi płytkami zszarzała i zmatowiała, warto ją poddać gruntowniejszej renowacji. Pracę tę powinniśmy powierzyć fachowcowi, który przy użyciu maszyny szlifierskiej odnowi podłogę tarasu, a następnie ją zaimpregnuje.

Porządki na tarasie z elementów betonowych

Struktura elementów betonowych jest porowata, więc dość łatwo się brudzą, a plamy na tarasie z betonu są często trudne do wywabienia. Można je usunąć preparatem przeznaczonym do czyszczenia betonu lub przy użyciu myjki wysokociśnieniowej. Jednak lepiej pokryć nawierzchnię impregnatem do kostki betonowej. Warto to zrobić również po to, żeby zapobiec występowaniu nieładnych wykwitów, które czasami pojawiają się na elementach betonowych. Preparat nanosi się na czystą powierzchnię raz na trzy-pięć lat.

Autor tekstu: Elżbieta Borkowska-Gorączko
Autor zdjęć: ALTAX
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Ślub plenerowy
Ślub plenerowy

Uff jak gorąco! Ostatnio mieliśmy okazję robić ślub plenerowy, pogoda nam nie sprzyjała, więc...

Przeczytaj też:
Taras drewniany: budowa tarasu z drewna. Poradnik
Taras drewniany: budowa tarasu z drewna. Poradnik

Taras drewniany budowany jest rzadko, gdyż uważany jest za nietrwały. Niesłusznie. Jeśli ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia