Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Tarasy, balkony > Budowa i wykończenie tarasu i balkonu > TARAS DREWNIANY. Taras z drewna rodzimego: pielęgnacja i konserwacja tarasu WIDEO
Budowa i wykończenie tarasu i balkonu

TARAS DREWNIANY. Taras z drewna rodzimego: pielęgnacja i konserwacja tarasu WIDEO

Krajowe drewno ma niepowtarzalny, naturalny wygląd. Można je pokryć transparentnym preparatem ochronnym, by wydobyć rysunek słojów i sęków

Taras drewniany jest coraz popularniejszy. Tarasy drewniane z krajowego drewna, jeśli są właściwie wykonane i pielęgnowane, mogą cieszyć nawet przez dziesiątki lat. Radzimy, jak dbać o drewniany taras. WIDEO: taras drewniany.

Taras drewniany wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Taras drewniany będzie nas cieszył przez wiele lat, pod warunkiem że został zbudowany zgodnie ze sztuką i jest odpowiednio pielęgnowany.

Taras drewniany WIDEO

Obejrzyj wideo: pokazujemy jak pielęgnować tarasy z drewna egzotycznego. Renowacja tarasu drewnianego: mycie tarasu, prawidłowe olejowanie tarasu, jak pielęgnować tarasy z drzew iglastych, jak usunać ślady po żywicy z tarasów drewnianych, jakie wybrac deski tarasowe w średniej cennie i dobrej jakości, dlaczego taras drewniany płowieje. Jaki kupić olej do zabezpieczenia i odnowienia tarasu drewnianego.

W środowisku naturalnym każdy materiał poddawany jest działaniu słońca, tlenu i opadów atmosferycznych, czego konsekwencją może być zmiana jego właściwości, na przykład koloru. Jak zmienia się taras drewniany podczas użytkowania? Szarzenie drewna znajdującego się na zewnątrz to proces naturalny. Barwa zmienia się jedynie w warstwach przypowierzchniowych i nie wpływa na zmniejszenie wytrzymałości całej konstrukcji tarasu.

Taras drewniany: olejowanie

Aby ograniczyć to zjawisko i zachować naturalny kolor drewna desek tarasowych, zaleca się olejowanie tarasu drewnianego bezpośrednio po montażu, a następnie w miarę potrzeb raz lub dwa razy w roku. Oferta środków olejowych do pielęgnacji drewna jest duża – od bezbarwnych po zmieniające kolor (także na imitujący drewno egzotyczne). Pewną alternatywą dla oleju podczas konserwacji tarasu drewnianego są lakierobejce (lakiery nadające drewnu kolor). Dzięki nim można dopasować barwę desek tarasowych do barwy desek elewacyjnych. Jednak decydując się na takie rozwiązanie, należy pamiętać o tym, że większość lakierobejcy do drewna znajdującego się na zewnątrz nie jest odporna na ścieranie. Chcąc uniknąć wytarć w miejscach największej eksploatacji drewnianego tarasu (na przykład przy drzwiach), powierzchnię pokrytą lakierobejcą trzeba utrwalić lakierem, który jest przeznaczony do podłóg zewnętrznych – najlepiej okrętowym. Wybierając lakier na deski tarasowe (zwłaszcza te, które nie znajdują się pod zadaszeniem), należy zdawać sobie sprawę z tego, że z czasem zacznie się łuszczyć. Okresowa konserwacja drewnianego tarasu wiąże się z koniecznością dokładnego usunięcia starej powłoki przed położeniem nowej warstwy.

Taras drewniany: impregnacja

Przewaga olejów nad lakierami w konserwacji tarasu drewnianego polega na możliwości nakładania nowej warstwy bez konieczności usuwania starej oraz wykonywania renowacji na niewielkich obszarach. Jednak niezależnie od wyboru preparatu do impregnacji desek tarasowych, warto pamiętać o tym, że drewno o niskiej trwałości najpierw powinno być zabezpieczane impregnatem. Najskuteczniejsza jest impregnacja metodą ciśnieniową (preparat wtłacza się w głąb drewna pod dużym ciśnieniem w autoklawie). W warunkach domowych impregnację można przeprowadzić przez nanoszenie środka pędzlem lub kąpiel – zgodnie z zaleceniami producenta preparatu.

Autor tekstu: Agnieszka Jankowska
Autor zdjęć: Piotr Mastalerz
Źródło: Murator
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

kocham deszcz, wreszcie pada

Doczekaliśmy się opadów deszczu i w końcu mamy wodę do podlewania. Trudno cokolwiek zrobić...

Przeczytaj też:
Co wybrać na taras: deski drewniane czy kompozytowe. Wybieramy deski tarasowe
Co wybrać na taras: deski drewniane czy kompozytowe. Wybieramy deski tarasowe

Urządzając taras zastanawiamy się często, z jakiego materiału zrobić nawierzchnię. Do wyboru ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia