Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Tarasy, balkony > Budowa i wykończenie tarasu i balkonu > Taras betonowy: jak zbudować taras z betonu
Budowa i wykończenie tarasu i balkonu

Taras betonowy: jak zbudować taras z betonu

Taras wyłożony klinkierem – solidny, trwały, praktyczny

Taras wyłożony klinkierem – solidny, trwały, praktyczny

Taras z betonu to najczęściej budowany rodzaj tarasu. Pewnie dlatego, że możliwości jego wykończenia są ogromne. Jak zbudowac i wykończyć taras z betonu. Betonowy taras: budowa i wykończenia.

Wystarczy zajrzeć do sklepu z płytkami ceramicznymi – różne kolory, faktury i wielkości. Niektóre firmy oferują płytki tarasowe identyczne jak te do układania wewnątrz budynków, dzięki czemu podłoga w domu i na tarasie jest jednorodna. A przecież taras można wyłożyć kamieniem albo drewnem.

Podbudowa tarasu z betonu

Konstrukcja. Płaszczyzna tarasu musi mieć spadek 1-2%, by łatwo spływała z niej woda. Uzyskuje się go, robiąc na płycie tarasu warstwę spadkową z szybko schnącej mieszanki betonowej grubości 4-5 cm. Poziom wierzchni płyty tarasu powinien być tak dobrany, by po ułożeniu nawierzchni jego płaszczyzna była kilka centymetrów niżej niż podłoga w domu. Jeśli tak nie będzie, może się okazać, że w czasie deszczu woda spływa do wnętrza budynku.

Hydroizolacja. Konieczna, gdy taras leży nad pomieszczeniem. Można ją wykonać z szybko schnącej zaprawy mineralnej modyfikowanej żywicami lub ciekłej folii hydroizolacyjnej, które układa się pod płytkami nawierzchni tarasu. Izolację trzeba wywinąć na ścianę tarasu, na wysokość 15 cm, i przykryć cokołem.

Ocieplenie. Niezbędne, gdy taras jest nad pomieszczeniem ogrzewanym. Zwykle robi się je ze styropianu lub z polistyrenu ekstrudowanego grubości 12-20 cm i pokrywa 4-5-centymetrową zbrojoną warstwą dociskową z betonu klasy B20. Ocieplenie należy od góry zabezpieczyć folią budowlaną. Zapobiegnie ona wnikaniu betonu w szczeliny między elementy ocieplenia w trakcie wykonywania warstwy dociskowej.
Od spodu ocieplenia dobrze jest położyć paroizolację chroniącą przed przedostawaniem się pary wodnej od strony ogrzewanego pomieszczenia do górnych warstw tarasu.

Dylatacja. Konieczna między ścianą budynku a tarasem, zapobiega pękaniu płyty tarasu. Dylatację można zrobić z 2-centymetrowej warstwy styropianu lub polietylenowej taśmy brzegowej grubości co najmniej 1 cm. Jeśli taras jest duży, należy wykonać dylatację jego wierzchnich warstw, która zapobiegnie pękaniu płytek. Wykonuje się ją, pozostawiając w warstwie dociskowej i nawierzchni pionowe szczeliny grubości 15 mm i wypełniając je materiałem trwale elastycznym. Linie dylatacyjne powinny tworzyć pola o powierzchni 6-10 m2.

Płytki na taras z betonu

Mrozoodporne. Za mrozoodporne uważane są płytki o nasiąkliwości mniejszej niż 3%.
Wytrzymałe na ścieranie. Do układania na tarasie nadają się płytki o wysokiej klasie ścieralności – co najmniej IV.
Nieśliskie. Spośród płytek ceramicznych najlepszy pod tym względem jest nieszkliwiony klinkier oraz płytki pokryte specjalnym antypoślizgowym szkliwem. Mniej śliskie są płytki chropowate, o wyraźnej fakturze, niż płytki gładkie. Spośród płytek kamiennych nie są śliskie te o groszkowanej lub płomieniowanej powierzchni oraz te, których powierzchnia została zaimpregnowana preparatem antypoślizgowym.

Gres – płytki wykonane ze zmielonego kwarcu, skaleni albo z kaolinu. Jest bardzo twardy, odporny na ścieranie i mróz. Ma budowę jednorodną, co powoduje, że nawet uszkodzone powierzchnie nie zmieniają barwy. Oferowany w różnych kolorach, może mieć fakturę gładką lub chropowatą.
Klinkier – gliniane płytki wypalane w wysokiej temperaturze. Twardy, bardzo odporny na ścieranie i mróz. Zwykle ma barwę rudą, brązową albo zgaszonej czerwieni. Nowością w ostatnich latach jest klinkier szkliwiony, który może mieć dowolny kolor.
Terakota – płytki gliniane szkliwione, barwiona jest tylko ich  warstwa wierzchnia. Mniej twarda od klinkieru i gresu (mocno uderzona pęka, łatwiej też się ściera), ma różną odporność na mróz. Dostępna w ogromnej ilości kolorów, może mieć fakturę gładką lub chropowatą.
Kamień – granit, piaskowiec, sjenit. Są odporne na ścieranie i wpływ czynników atmosferycznych, choć trzeba pamiętać, że piaskowiec porasta glonami i zmienia barwę, jest też mniej odporny na ścieranie.

Jak ułożyć nawierzchnię tarasu

Nawierzchnię z płytek ceramicznych należy układać na elastycznej zaprawie klejowej przeznaczonej do stosowania na dworze. Płytki kamienne trzeba układać na zaprawie przeznaczonej specjalnie do nich, ale można też układać je na zaprawie cementowej lub cementowo-wapiennej. Między płytkami trzeba zostawić odstępy (szerokości co najmniej 2 proc. długości boku płytki) i wypełnić je zaprawą przeznaczoną do fugowania nawierzchni na zewnątrz budynków. Styki płytek nawierzchni i cokołu należy wypełnić masą trwale elastyczną.

Autor tekstu: Elżbieta Borkowska-Gorączko, Hanna Jankowska
Autor zdjęć: Andrzej Szandomirski
Źródło: Murator
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

kocham deszcz, wreszcie pada

Doczekaliśmy się opadów deszczu i w końcu mamy wodę do podlewania. Trudno cokolwiek zrobić...

Przeczytaj też:
Taras planujemy na etapie projektu domu. Rodzaje tarasów
Taras planujemy na etapie projektu domu. Rodzaje tarasów

Taras jest częścią budynku, dlatego powinno się go planować już na etapie ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia