Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Tarasy, balkony > Budowa i wykończenie tarasu i balkonu > Budowa tarasu drewnianego: sposoby mocowania deski tarasowej
Budowa i wykończenie tarasu i balkonu

Budowa tarasu drewnianego: sposoby mocowania deski tarasowej

Drewniany taras znacznie mniej się nagrzewa niż wykończony ceramiką czy kamieniem

Deski tarasowe można przymocować do legarów przykręcając je śrubami, klejąc bądź za pomocą blaszek. Budowa tarasu - mocowanie desek tarasowych.

Przykręcanie śrubami. Użyte do tego celu śruby powinny być ze stali nierdzewnej lub z mosiądzu. Ich długość musi być równa dwukrotnej wysokości montowanej deski. Przykręca się je we wszystkich miejscach łączenia legarowania z deską tarasową, przy dwóch jej brzegach – około 1,5 cm od krawędzi. Po zamontowaniu tarasu główki śrub są widoczne. Można je zamaskować, zamalowując specjalną emalią w kolorze drewna. Jest to najtrwalszy sposób montażu, który umożliwia ograniczenie pracy drewna przez mocniejsze dokręcenie śrub. Taki sposób montażu pozwala na łatwą wymianę wypaczonych elementów. Należy pamiętać, że decydując się na niezadaszony taras od strony południowej, trzeba się liczyć z tym, że co jakiś czas niektóre wypaczone elementy trzeba będzie wymienić na nowe.

Klejenie. Na fragmenty legarów, które będą łączyły się z deską tarasową, wystarczy nanieść klej elastyczny (jednoskładnikowy poliuretanowy lub MS polimer) przeznaczony do stosowania na zewnątrz. Można to zrobić za pomocą pistoletu ręcznego. Taki sposób mocowania sprawdzi się od strony północnej, wschodniej i zachodniej. Jeśli taras ma być usytuowany od południa lub południowego zachodu, na klejenie można zdecydować się tylko wtedy, gdy będzie on zadaszony. W takiej sytuacji trzeba go będzie regularnie polewać wodą w słoneczne, upalne dni.

Za pomocą blaszek przykręcanych do legara – dwie zewnętrzne części blaszki wchodzą w boczne wyżłobienia – wpusty deski. Ten sposób mocowania można stosować jedynie od północy, w miejscu mało nasłonecznionym – tam, gdzie drewno w najmniejszym stopniu narażone jest na zmiany wymiarów.

Różne wymiary desek tarasowych

Deski tarasowe z reguły mają grubość około 2 cm, jednak mogą być znacznie grubsze – do 3,5 cm. Różnią się też szerokością i długością.

Deski tarasowe po zamontowaniu tarasu

Deski trzeba dokładnie wymyć specjalnymi środkami czyszczącymi, które delikatnie ługują drewno – najlepiej sprzedawanymi w sklepach żeglarskich. Następnie dokładnie spłukać je myjką ciśnieniową. Jeśli chcemy zabezpieczyć drewno przed patynowaniem, po wyschnięciu należy położyć odpowiedni impregnat, a następnie olej. Można zdecydować się na preparat olejowy zawierający barwiące dodatki i w ten sposób ujednolicić kolorystykę drewna.
O tym, czy taras będzie pięknie wyglądał nie tylko po ułożeniu, ale także kilka lat później, przesądzają regularne zabiegi pielęgnacyjne. Najprostszy i najważniejszy z nich trzeba przeprowadzać w ciepłe, słoneczne dni – zraszać tarasowe deski wodą. Dwa razy do roku konieczna jest gruntowna pielęgnacja. Należy dokładnie umyć taras myjką ciśnieniową, a następnie na zabezpieczone olejem drewno nałożyć olej – taki, jaki się stosuje do pokładów jachtów. Można to wykonać samodzielnie, nanosząc preparat pędzlem i nadmiar ścierając szmatką. Najlepiej prace przeprowadzać we wrześniu, w październiku, kwietniu lub maju.

Autor tekstu: Anna Okołowska, konsultacja: Marek Komorowski
Autor zdjęć: Andrzej Szandomirski, Daniel Rumiancew
Źródło: Murator
Ogrodniku przeczytaj
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Afryka dzika
Afryka dzika

Mój pierwszy event! Afrykańskie kwiaty, owoce, liście oraz kokosy. Wszystko nawiązujące do...

Przeczytaj też:
Drewno egzotyczne na taras: jakie wybrać. Gatunki drewna egzotycznego na taras
Drewno egzotyczne na taras: jakie wybrać. Gatunki drewna egzotycznego na taras

Taras można zbudować z różnych materiałów. Coraz częściej do budowy tarasu stosujemy ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia