Taras wielopoziomowy z murkiem oporowym

2013-04-23 17:56

Taras wielopoziomowy z murkiem oporowym doskonale sprawdza się na skarpach. Podpowiadamy jak zrobić taras wielopoziomowy z murkiem oporowym. Aranżacja tarasu.

murek-oporowy
Autor: Andrzej Szandomirski

Nawet niewielkie wzniesienie jest doskonałym pretekstem do aranżacji ogrodu na kilku poziomach, dzięki czemu można interesująco wyeksponować rośliny ozdobne. Ich kaskadowy układ sprawia, że są dobrze oświetlone, a ponieważ nie muszą konkurować o słońce, mają właściwy gatunkowi zwarty pokrój i ładnie wybarwione kwiaty.

Aranżacja tarasu: taras wielopoziomowy

Jednak skarpy są trudne do utrzymania, bo pod wpływem czynników atmosferycznych łatwo ulegają erozji. Problemu zwykle nie ma na „dzikim” zboczu pokrytym naturalną roślinnością. Oczyszczenie terenu i przekopanie w czasie zakładania ogrodu powoduje, że spływająca woda deszczowa żłobi koleiny w miękkim gruncie i spłukuje urodzajną warstwę podłoża. Proces ten wzmaga mróz, bo zamarzająca woda zwiększa swoją objętość i rozrywa strukturę gleby, a po odmarznięciu spływa, porywając jej luźne cząstki. Zjawisko to jest tym intensywniejsze, im wyższe jest wzniesienie i bardziej stroma skarpa. Stoki, których spadek nie przekracza 30 stopni, a przy tym mają zwartą strukturę, można związać wieloletnimi roślinami ozdobnymi, zwłaszcza takimi, które tworzą rozgałęzione systemy korzeniowe i rozrastają się przez rozłogi.
Zabezpieczenie bardziej stromych skarp wymaga zastosowania dodatkowego wzmocnienia, na przykład w postaci siatki z tworzywa sztucznego o dużych oczkach lub włókniny ogrodowej. Po ułożeniu siatki na stoku wysiewa się trawę lub sadzi rośliny. We włókninie robi się nacięcia na krzyż i w tych otworach umieszcza sadzonki w podłożu.Ścięcie skarpy i podparcie jej murkiem to dobry sposób na pozyskanie dodatkowej płaskiej powierzchni, która powstaje po skróceniu stoku. Dzięki takiemu zabiegowi można stworzyć kilka tarasów wznoszących się jeden nad drugim. Jeśli mają odpowiednio dużą powierzchnię, każdy z nich może stanowić oddzielny ogród obsadzony innymi roślinami.
Zacisze przy murku to także dobre miejsce na placyk wypoczynkowy wtulony w skarpę. Murek oporowy sprawdzi się też jako rodzaj efektownego skalnego ogrodu z roślinami posadzonymi w spoinach między kamieniami, a jeżeli jest niski – jako siedzisko. Murki są ważnym elementem przestrzeni ogrodowej. Stawiamy je zazwyczaj ze względów funkcjonalnych, czyli wtedy, gdy chcemy ogrodzić teren, podzielić wnętrze ogrodowe albo – jeśli spadek terenu powoduje erozję gruntu lub jego osuwanie się – podtrzymać masy ziemi. Możemy też postawić murek oporowy tak, by odciąć fragment skarpy, co pozwoli ją skrócić i lepiej wykorzystać przestrzeń. Warto jednak docenić także stronę estetyczną tych budowli. Urozmaicają przestrzeń ogrodu i doskonale komponują się z roślinami. Można wykorzystywać je do tworzenia efektownych rabat podwyższonych, obsadzać roślinami nie tylko korony murków kwiatowych, ale także szczeliny między poszczególnymi kamieniami.

murek-oporowy
Autor: Andrzej Szandomirski
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.