Jak zagospodarować taras i otoczenie tarasu - zdjęcia, inspiracje

2021-05-25 10:33

Taras to serce ogrodu. To na nim często zaczynamy dzień przy porannej kawie, odpoczywamy po pracy, przyjmujemy gości. O tym, czy z przyjemnością będziemy z niego korzystać, w dużym stopniu decyduje najbliższe otoczenie. Pokazujemy, jak zagospodarować taras i otoczenie tarasu.

Rośliny na balkon i taras
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Podstawą tarasowych aranżacji są piękne rośliny posadzone w ciekawych pojemnikach

Taras możemy zbudować przy domu albo w ogrodzie. W obu przypadkach będzie on pełnił rolę letniego salonu. Aby przebywanie na tarasie sprawiało nam przyjemność, nie tylko musimy urządzić sam taras, ale również odpowiednio zagospodarować jego otoczenie.

Taras przy kuchni może mieć zaledwie 3-4 m2 – tyle, by zmieścił się mały stolik i dwa, trzy krzesła. Ten przy salonie musi być większy. Jeżeli ma na nim stanąć stół z fotelami dla ośmiu osób, powinien mieć powierzchnię co najmniej 17 m2. To wersja minimum. Warto jeszcze doliczyć kilka metrów kwadratowych na grill czy skrzynię, w której będzie można schować akcesoria potrzebne do grillowania, poduchy, lampiony i inne tarasowe drobiazgi.

Jeżeli taras jest zlokalizowany od strony południowej lub zachodniej (które latem bardzo się nagrzewają), należy pomyśleć o jego zadaszeniu. Trwałym rozwiązaniem jest montaż markizy, ale równie dobrze można zastosować składany parasol. Bardzo przyjemny chłodny cień daje pergola obrośnięta pnączem.

Meble ogrodowe na taras

Wyposażenie tarasu to przede wszystkim meble ogrodowe. Powinny pasować do otoczenia, czyli architektury domu oraz stylu ogrodu, poza tym muszą być trwałe i wygodne. Szczególnie istotny jest wybór foteli. Trzeba zwrócić uwagę na kąt, pod jakim ustawione jest ich oparcie (najwygodniejsze są te z regulowanym wychyleniem). Lepiej nie kupować modeli bez podłokietników.

Meble do ogrodu, na balkon i taras: jakie meble wybrać? >>>

Jeżeli taras jest duży, warto sprawić sobie leżankę, najlepiej z regulowanym podparciem pleców i nóg. Od kilku lat modne są meble przypominające salonowe sofy z salonu – wygodne, obszerne, wymoszczone poduchami. Są one wykonane z trwałych i niebrudzących się tkanin, na przykład akrylu. Nie nasiąkają wodą i nie płowieją pod wpływem promieni UV. Często materiałowe pokrowce są zdejmowane, co ułatwia ich czyszczenie. Bywają też poduchy w wersji eko, z pokryciami z bawełny lub lnu, trzeba się jednak liczyć z tym, że łatwo się brudzą.

Kupując meble ogrodowe, należy się zastanowić, gdzie będą stały zimą – nie wszystkie mogą zostać na dworze. Gdy nie ma zbyt dużo miejsca na ich przechowywanie, lepiej wybrać modele, które się składają lub po specjalnym zestawieniu mają małą objętość.

Meble ogrodowe po sezonie. Jak zabezpieczyć meble ogrodowe? >>>

Dobry pomysł
Aranżacja tarasu

Autor: Marcin Czechowicz

Aranżacja tarasu: wokół tarasu rosną - winobluszcz pięciolistkowy, mozga trzcinowata 'Picta', jałowiec pośredni 'Old Gold', jałowiec pośredni 'Mint Julep', cis pospolity

Taras w tradycyjnym stylu

Prezentowana aranżacja tarasu jest tradycyjna, ciepła i przytulna. Taras sprawia wrażenie udomowionego. Dobór roślin na taras dopasowano do usytuowania domu, wielkości działki i elementów wykończenia. Tradycyjna aranżacja tarasu z drewnianą podłogą doskonale wpisuje się w otoczenie. Sytuacja typowa dla wielu nowych działek - otwarta przestrzeń, brak wysokich elementów, drzew, cienia. Dlatego taras jako miejsce wypoczynku osłonięto przed palącym słońcem drewnianą pergolą. Pergola tworzy ściany tarasu i nadaje ramy w aranżacji tarasu. Obsadzono ją winobluszczem pięciolistkowym - pnączem, które szybko rośnie, tworzy gąszcz pędów i liści, nie ma dużych wymagań, a jesienią fantastycznie przebarwia się na czerwono. Także pozostałe wybrane rośliny na taras i wokół tarasu są „bezobsługowe” – nie trzeba ich przycinać, podlewać, zabezpieczać przed mrozem. Nie ma tu kwiatów, które więdnąc, tracą urodę. Ozdobna trawa rosnąca przy pergoli jest atrakcyjna także zimą po zaschnięciu, podobnie jak zimozielone jałowce. Ponieważ miejsce jest dobrze nasłonecznione i latem bywa na tarasie gorąco, posadzono gatunki dobrze wytrzymujące suszę. Przestrzeń między nimi wysypano żwirem, który nie tylko zdobi, ale też ma znaczenie praktyczne – chroni glebę przed szybkim parowaniem wody, zapobiega również wzrostowi chwastów, którym trudno jest się przebić przez warstwę kamyków. Rośliny wokół tarasu umieszczono na usypanym z ziemi podwyższeniu, dzięki czemu są dobrze wyeksponowane i sprawiają wrażenie większych. Tworzą otulinę w aranżacji tarasu. Uwagę przyciąga suchy murek z jasnych łamanych kamieni. Meandrując miękką linią wokół tarasu, nadaje ogrodowi dynamikę.

Jak zagospodarować otoczenie tarasu

Budując taras zastanówmy się, jakie nowe rośliny posadzić wokół niego, ale próbujmy wykorzystać także roślinność, która już rosła w ogrodzie czy przy domu. Warto przy tarasie zaplanować oczko wodne. A jeśli mamy dzieci, to urządźmy w pobliżu tarasu kącik zabaw - wtedy będziemy mieć pociechy "na oku" podczas odpoczynku czy spotkania z rodziną bądź ze znajomymi.

Praktycznym pomysłem jest wykorzystanie pnączy rozpiętych na drewnianych pergolach czy kratach, które stworzą "zielony parasol" do ochrony przed upalnym letnim słońcem.

Innym pomysłem na otoczenie tarasu jest zbudowanie wokół niego murku oporowego porośniętego roślinnością. Wokół tarasu posadźmy rośliny o takiej wysokości, by nie zasłaniały widoku reszty ogrodu.

Zobacz w galerii zdjęć pomysły na zagospodarowanie otoczenia tarasu - może staną się one inspiracją do aranżacji własnego letniego salonu przy domu i w ogrodzie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.