Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Tarasy, balkony > Aranżacje balkonu i tarasu > Aranżacja tarasu i ogrodu. Taras urządzony tradycyjnie
Aranżacje balkonu i tarasu

Aranżacja tarasu i ogrodu. Taras urządzony tradycyjnie

Taras wymaga urządzenia. Aranżacja tarasu powinna być spójna z domem i ogrodem. Najlepsze do aranżacji tarasu są oczywiście rośliny. Niektórzy wolą kolorowe rośliny na taras w pojemnikach. Inni wybierają aranżacje wieloletnie. W ten sposób od razu decydujemy się na wybrany styl w aranżacji tarasu i jemu podporządkowują dobór roślin, ich kolorystykę oraz formę.

Aranżacja tarasu musi byc dobrana do architektury domu, ogrodu i naszych potrzeb. Dla tych, którzy lubią sielski klimat ogrodu, proponujemy tradycyjną aranżację tarasu. Duże zanaczenie ma oczywiście decyzja, jakie wybierzemy rośliny na taras.

Aranżacja tarasu: taras w tradycyjnym stylu

Prezentowana aranżacja tarasu jest tradycyjna, ciepła i przytulna. Taras sprawia wrażenie udomowionego. Dobór roślin na taras dopasowano do usytuowania domu, wielkości działki i elementów wykończenia. Tradycyjna aranżacja tarasu z drewnianą podłogą doskonale wpisuje się w otoczenie. Sytuacja typowa dla wielu nowych działek - otwarta przestrzeń, brak wysokich elementów, drzew, cienia. Dlatego taras jako miejsce wypoczynku osłonięto przed palącym słońcem drewnianą pergolą. Pergola tworzy ściany tarasu i nadaje ramy w aranżacji tarasu. Obsadzono ją winobluszczem pięciolistkowym - pnączem, które szybko rośnie, tworzy gąszcz pędów i liści, nie ma dużych wymagań, a jesienią fantastycznie przebarwia się na czerwono. Także pozostałe wybrane rośliny na taras i wokół  tarasu są „bezobsługowe” – nie trzeba ich przycinać, podlewać, zabezpieczać przed mrozem. Nie ma tu kwiatów, które więdnąc, tracą urodę. Ozdobna trawa rosnąca przy pergoli jest atrakcyjna także zimą po zaschnięciu, podobnie jak zimozielone jałowce. Ponieważ miejsce jest dobrze nasłonecznione i latem bywa na tarasie gorąco, posadzono gatunki dobrze wytrzymujące suszę. Przestrzeń między nimi wysypano żwirem, który nie tylko zdobi, ale też ma znaczenie praktyczne – chroni glebę przed szybkim parowaniem wody, zapobiega również wzrostowi chwastów, którym trudno jest się przebić przez warstwę kamyków. Rośliny wokół tarasu umieszczono na usypanym z ziemi podwyższeniu, dzięki czemu są dobrze wyeksponowane i sprawiają wrażenie większych. Tworzą otulinę w aranżacji tarasu. Uwagę przyciąga suchy murek z jasnych łamanych kamieni. Meandrując miękką linią wokół tarasu, nadaje ogrodowi dynamikę.

Autor tekstu: Elżbieta Borkowska-Gorączko
Autor zdjęć: Marcin Czechowicz
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

wczoraj była piękna pogoda

Wczoraj było tak pięknie, słoneczko grzało i było ciepło. Spędziłam kilka godzin na działce, ale z...

Przeczytaj też:
Jak urządzić nowoczesny taras: ciekawe pomysły aranżacji tarasu [ZDJĘCIA]
Jak urządzić nowoczesny taras: ciekawe pomysły aranżacji tarasu [ZDJĘCIA]

Taras to dodatkowy salon na zewnątrz, na którym w sezonie spędzamy wiele ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia