Tagi - wyniki wyszukiwania
Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Tagi > Tagi > Tagi na literę S > skarpa
Szukane tagi: "

skarpa

"
   |   Znaleziono: 17 artykułów
 • Jak umocnić skarpę. 4 pomysły na zagospodarowanie skarpy w ogrodzie

  Jak umocnić skarpę. 4 pomysły na zagospodarowanie skarpy w ogrodzie

  Strome skarpy mogą być efektownym elementem wnętrz ogrodowych, ale łatwo ulegają erozji. Nie będziemy mieć z tym problemu, jeśli wybierzemy odpowiedni sposób umocnienia: rośliny, murek oporowy, podwyższone rabaty, gazony.

 • Aranżacja ogrodu: ogród na skarpie. Rośliny okrywowe

  Aranżacja ogrodu: ogród na skarpie. Rośliny okrywowe

  Aranżacja ogrodu na skarpie. Podpowiadamy jakie rośliny okrywowe są polecane do obsadzenia skarpy. Pomysł na obsadzenie skarpy roślinami okrywowymi - ogród na skarpie. Aranżacja ogrodu na skarpie.

 • Aranżacja ogrodu na skarpie. Polecamy rośliny na skarpę

  Aranżacja ogrodu na skarpie. Polecamy rośliny na skarpę

  Rośliny na skarpach charakteryzują się często niskim wzrostem oraz zwartym pokrojem. Aranżacja ogrodu na skarpie wymaga odpowiedniego doboru roślin. Podpowiadamy jakie rośliny wybrać do aranżacji ogrodu na skarpie. Rośliny na skarpę.

 • Projekt ogrodu: góry, skarpy i doliny w ogrodzie

  Projekt ogrodu: góry, skarpy i doliny w ogrodzie

  Góry urozmaicają ogród i wprowadzają do ogrodu nieco tajemniczości. Dodatkowo skarpy w ogrodzie umożliwiają niebanalne urządzenie działki i sprawiają, że kompozycja ogrodu jest dynamiczna. Jak stworzyć i zagospodarować góry w ogrodzie.

 • Rośliny dobre na skarpę

  Rośliny dobre na skarpę

  Zagospodarowanie wału, nasypu czy wysokiej skarpy nie jest trudnym zadaniem. Kluczem do sukcesu jest wybranie odpowiednich roślin, które będą dobrze rosły w takim miejscu.

 • Sposób na skarpę w ogrodzie: murki oporowe

  Sposób na skarpę w ogrodzie: murki oporowe

  Urozmaicona rzeźba terenu podnosi walory ogrodu, ale może też być źródłem problemów. Zwłaszcza, jeżeli różnice terenu są znaczne, a miejsca w ogrodzie niewiele. Wówczas skarpy najlepiej umocnić murkami oporowymi.

 • Ogród na skarpie: rośliny na północny stok skarpy

  Ogród na skarpie: rośliny na północny stok skarpy

  Jak zagospodarować północny stok wzgórza, na którym stoi dom? Jakie rośliny będą dobrze rosły na takim spadku terenu? Podpowiadamy, jak stowrzyć ogród na skarpie od północy.

 • Ogród na skarpie: jak wykorzystać wzniesienia na działce

  Ogród na skarpie: jak wykorzystać wzniesienia na działce

  Rośliny posadzone na nawet niedużej górze czy stoku są dobrze wyeksponowane i oświetlone. Warto więc założyć ogród na skarpie.

 • Ogród na skarpie: jałowce płożące i tawuła japońska umacniają stok

  Ogród na skarpie: jałowce płożące i tawuła japońska umacniają stok

  Zakładając ogród na stoku należy wybrać rośliny, które rozrastając się będą umacniać skarpę. Muszą to być gatunki i odmiany o małych wymaganiach siedliskowych.

 • Prosty murek w ogrodzie

  Prosty murek w ogrodzie

  Murki oporowe skutecznie powstrzymują napór ziemi, ułatwiając urządzenie ogrodu w terenie o znacznych spadkach. Rozmieszczone w odpowiedni sposób mogą służyć za siedziska czy obramienie podwyższonych rabat i stać się efektownym elementem wyposażenia ogrodu.

 • Murek ogrodowy z kamienia obsadzony kwitnącymi roślinami

  Murek ogrodowy z kamienia obsadzony kwitnącymi roślinami

  Kamienne murki to efektowny element aranżacji ogrodu. Szczególnie malowniczo wyglądają murki obsadzone roślinami. Podpowiadamy, jak stworzyć kwitnący murek ogrodowy.

 • Ogród na stokach, czyli jak zagospodarować skarpy i wzniesienia na działce

  Ogród na stokach, czyli jak zagospodarować skarpy i wzniesienia na działce

  Ogród założony na skarpie zawsze jest ciekawy. Urozmaicona konfiguracja terenu pozwala stworzyć ogród o podzielonej przestrzeni. W pofałdowany teren działki warto wkomponować obsadzone roślinami schody i murki oporowe.

 • Rośliny polecane na skarpy i murki

  Rośliny polecane na skarpy i murki

  Schody i murki warto obsadzić roślinami. Przy koronie murku posadźmy krzewy i byliny o płożących pędach lub niskie a rozłożyste, a w szczelinach - gatunki polecane do ogrodów skalnych. Rośliny polecane na skarpy i murki.

 • Skarpa o nachyleniu północnym: jakie rośliny tam posadzić?

  Witam, proponuję skupić się na niskich roślinach, które lubią rosnąć w cieniu. Do wyboru mamy wiele krzewów, drzew oraz bylin. Spośród krzewów liściastych polecam śnieguliczkę Chenaulta (Symphoricarpos chenaultii) `Hancock`, która ładnie rozrasta się na boki i lubi rosnąć pod drzewami. W półcieniu powinna rosnąć też nieźle irga Dammera w licznych odmianach. Z iglaków można wykorzystać cieniolubne cisy o płożącym pokroju (np. odmiana 'Farmen') oraz mikrobiotę syberyjską, a także karłowe odmiany żywotnikowca japońskiego (np. 'Nana'), czy choiny kanadyjskiej (np. 'Jeddeloh'). W półcieniu dobrze sprawdza się też jodła balsamiczna 'Nana'. W takim miejscu można posadzić też niskie krzewinki lub byliny zadarniające, na przykład runiankę japońską, bluszcz pospolity, barwinek pospolity, trzmielinę Fortunea 'Emerald`n Gaiety', podagrycznik, bodziszek korzeniasty, funkie (hosty), żurawki, bergenię sercolistną, przywrotnik ostroklapowy, tiarellę. Piaszczysta i przepuszczalna gleba wymusza częstsze nawadnianie roślin - szczególnie w okresie upałów. Warto także przy sadzeniu wykopać nieco większe dołki i zaprawić je żyznym podłożem odpowiednim dla poszczególnych grup roślin. Pozdrawiam

 • Skarpa: jakie rośliny sadzić na skarpie

  Rośliny zadarniające potrzebują kilku lat, by pokryć powierzchnię stoku. Dlatego zanim to nastąpi warto pozostawić geowłokninę na skarpie. Aby posadzić rośliny na skarpie należy ja nacinać „na krzyż” i w odsłoniętym miejscu kopać dołek (wielkość cięcia zależy od wielkości bryły korzeniowej sadzonej rośliny). Rośliny na skarpie. Skarpa wymaga odpowiednich nasadzeń. Na skarpie o takim nasłonecznieniu potrzebne są rośliny znoszące częściowe zacienienie. Prawdopodobnie będzie ono wystarczające dla niskich zadarniających gatunków i odmian irgi, odmian tawuły japońskiej, niskie pigwowce. Nieco zbyt ciemno może być dla róż z grupy okrywowych, ale warto spróbować (na początek kilka krzaczków), bo w okresie kwitnienia wyglądają bardzo efektownie na skarpie. Rośliny odstarszające komary: jeśli chodzi o odstraszanie komarów, to tak działa lawenda, ale ona wymaga pełnego nasłonecznienia. Może się więc okazać, że na wystawie południowo-wschodniej będzie słabo kwitła albo wręcz marniała. w sprzedaży jest też plektrantus (zwany komarzycą) – roślina sezonowa odstraszająca komary, którą można wiosną wysadzać do donic lub bezpośrednio do gruntu np. w sąsiedztwie tarasu. WIĘCEJ: co posadzić na skarpie i pomysły na aranżację skarpy w ogrodzie  

 • Zagospodarowanie skarpy przy tarasie

  Siatkę przeciw kretom instaluje się się przy tworzeniu skarpy - powinna bowiem być przykryta co najmniej kilkucentrymetrową warstwą ziemi. Zwykle stosuje się ją przy zakładaniu trawnika. Efektywne będzie zastosowanie agrowłókniny pod korę. Można ją przytwierdzić plastykowymi, specjalnymi gwoździami. Ja polecam jednak własnoręczne rozwiązanie - z grubszego, ale łatwego do formowania drutu. Około 20-centymetrowe odcinki należy wygiąć w kształt litery U i wbijać w agrowłókninę co pewien czas (szczególnie w miejscach połączeń). Z doświadczenia wiem, że gwoździe "domowej roboty" dłużej utrzymują materiał na pochyłym terenie. Na sadzenie roślin jeszcze nie jest za późno, chyba że wybrane gatunki nie są w pełni mrozoodporne. Wtedy nasadzenia lepiej wykonać wiosną. Proszę też zwrócić uwagę, że siatka przeciw kretom (o ile nie zaplanuje się otworów z wyprzedzeniem) umieszczona w podłożu, może utrudnić lub uniemożliwić sadzenie większych roślin.

 • Jak umocnić skarpę w ogrodzie?

  Jak umocnić skarpę w ogrodzie?

  Ogród o pofałdowanej powierzchni wygląda atrakcyjnie, ale skarpy mogą przysporzyć wielu kłopotów. Pod wpływem słońca, wiatru i wody opadowej teren pochyły łatwo ulega erozji. Im bardziej stromy stok, tym większe zagrożenie. Jeżeli mamy w ogrodzie skarpy o spadku przekraczającym 30°, trzeba zadbać o ich zabezpieczenie. Jest na to kilka sposobów. Często wystarczy obsadzić powierzchnię roślinami rozrastającymi się za pomocą rozłogów czy kłączy, ponieważ przerastając glebę, dobrze ją stabilizują.Można też umocnić skarpę kamieniami (np. stworzyć w tym miejscu ogród skalny) lub niskimi palisadami biegnącymi w poprzek stoku. Przy spadku powyżej 40° warto wprowadzićdodatkowe zabezpieczenie, na przykład w postaci siatki z tworzywa sztucznego (skarpę można wtedy obsiać trawą) lub włókniny (przykrywa się nią powierzchnię skarpy i w wyciętych otworach sadzi rośliny).Jeszcze bardziej stromy stok lepiej przemodelować: skrócić i ograniczyć murkiem oporowym lub ścianką. Dzięki temu możemy zyskać nieco terenu, ale i „spłaszczyć” skarpę. (as)

Tagi
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia