Tagi - wyniki wyszukiwania
Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Tagi > Tagi > Tagi na literę L > lawenda
Szukane tagi: "

lawenda

"
   |   Znaleziono: 17 artykułów
 • Lawenda uprawa: sadzenie, przycinanie i pielęgnacja lawendy

  Lawenda uprawa: sadzenie, przycinanie i pielęgnacja lawendy

  Lawenda uprawa w ogrodzie: poradnik. Sadzenie i pielęgnacja lawendy: to musisz wiedzieć. Przeczytaj poradnik jak uprawiać lawendę, czy warto ją przycinać i nawozić. Jak to robić prawidłowo!

 • Uprawa lawendy w ogrodzie: jaką ziemię lubi lawenda

  Uprawa lawendy w ogrodzie: jaką ziemię lubi lawenda

  Lawenda to roślina ozdobna o pięknie pachnących kwiatach. By uprawiać lawendę w ogrodzie, trzeba zapewnić jej właściwe warunki wzrostu. Jaką ziemię lubi lawenda.

 • Aromatyczna lawenda do doniczki na balkon

  Aromatyczna lawenda do doniczki na balkon

  Pięknie pachnąca lawenda może ozdobić nasłonecznione balkony i tarasy. Posadźmy lawendę w pojemniku, a będzie cieszyła nasze oczy cały sezon.

 • Rozmnażanie lawendy: jak rozmnażać lawendę w ogrodzie - poradnik. ZDJĘCIA

  Rozmnażanie lawendy: jak rozmnażać lawendę w ogrodzie - poradnik. ZDJĘCIA

  Lawenda to ozdobna krzewinka i zioło. Warto posadzić lawendę w ogrodzie. Lawendę najłatwiej rozmnożyć dwiema metodami – z nasion albo przez odkłady korzeniowe. Radzimy jak rozmnażać lawendę.

 • Lawenda na balkonie: co zrobić przed zimą z lawendą uprawianą na balkonie w doniczce

  Lawenda na balkonie: co zrobić przed zimą z lawendą uprawianą na balkonie w doniczce

  Lawenda coraz częściej jest uprawiana w doniczkach na balkonach i tarasach. Jak uprawiać lawendę w doniczce na balkonie? Co zrobić z lawendą uprawianą na balkonie w doniczce przed zimą.

 • Lawenda na balkonie. ZDJĘCIA lawendy w doniczkach

  Lawenda na balkonie. ZDJĘCIA lawendy w doniczkach

  Coraz chętniej zdobimy nasze balkony czy tarasy kwitnącą lawendą. Zobacz zdjęcia LAWENDY uprawianej w doniczkach na balkonach i tarasach.

 • LAWENDA uprawa. Lawenda w ogrodzie. Krzewinka na rabaty, balkony, tarasy i skalniaki

  LAWENDA uprawa. Lawenda w ogrodzie. Krzewinka na rabaty, balkony, tarasy i skalniaki

  Lawenda to ozdoba ogrodu. Uprawa lawendy wymaga starań, ale w zamian lawenda oferuje piękny wygląd i woń. Lawenda: uprawa, przycinanie, suszenie. Jak sadzić i pielęgnować lawendę w ogrodzie. Lawenda potrafi upiększać, leczyć, a nawet pomaga w gotowaniu.

 • Lawenda – skład i właściwości lawendy. Jak zrobić olejek lawendowy

  Lawenda – skład i właściwości lawendy. Jak zrobić olejek lawendowy

  Lawenda to roślina o wyjątkowych właściwościach zdrowotnych, która znalazła zastosowanie nie tylko w ziołolecznictwie, lecz także – ze względu na swój piękny zapach – w kosmetyce. Lawendę wykorzystuje się także w gospodarstwie domowym. Przeczytaj, jakie działanie ma lawenda i jak samemu zrobić olejek lawendowy.

 • Lawenda: zbiór i suszenie. Jak suszyć lawendę?

  Lawenda: zbiór i suszenie. Jak suszyć lawendę?

  Lawenda to roślina chętnie uprawiana w ogrodach dla jej pięknych kwiatostanów o urzekającym zapachu. Podpowiadamy, kiedy zbierać i jak suszyć kwiatostany lawendy. Zbiór i suszenie lawendy: poradnik.

 • Przesadzanie lawendy - kiedy i do jakiej ziemi?

  Lawendę najlepiej przesadzać wczesną wiosną lub po kwitnieniu (koniec sierpnia - początek września). Roślina pochodzi z rejonu basenu Morza Śródziemnego, więc podłoże dla lawendy powinno być przepuszczalne, dość suche, o pH 6,5–7,5). Jeśli ziemia w ogrodzie jest zbyt kwaśna, wtedy koniecznie przed posadzeniem lawendy trzeba ja zwapnować (kredą lub dolomitem). Gdy gleba jest słabo przepuszczalna, po wykopaniu dołka na jego dnie trzeba ułożyć drenaż z drobnych kamieni lub keramzytu.  >>Przeczytaj też: Lawenda uprawa: sadzenie, przycinanie i pielęgnacja lawendy

 • Lawenda: czy przesadzić po przelaniu?

  Najlepiej pozwolić lawendzie wrócić do równowagi - za jakiś czas, podlewana z wyczuciem, wypuści nowe pędy. Przesadzanie może dodatkowo roślinę osłabić.

 • Kiedy przycinać lawendę?

  Kiedy przycinać lawendę?

  Pod koniec lata rozwijają się ostatnie kwiaty lawendy. Warto je oberwać, ususzyć, wsypać do woreczków i umieścić w szafie. Wypełnią ją pięknym zapachem i ochronią ubrania przed molami. Kiedy lawenda przekwitnie, skracamy pędy o 1/3 długości. Nie zwlekajmy z tym, przytnijmy roślinę jeszcze we wrześniu (aromatyczne liście też można włożyć do woreczków zapachowych). Jeżeli przeprowadzimy ten zabieg zbyt późno, roślina będzie bardziej wrażliwa na mróz. Lawende należy ciąć, ponieważ stanie się dzięki temu bardziej gęsta, będzie miała ładniejszy pokrój i więcej kwiatów. (e-bg)

 • Jak przechować lawendę przez zimę?

  Proponuję wstawić doniczki z lawendą do suchego pomieszczenia zabezpieczonego przed mrozem (najlepiej o temperaturze 5-10 st. C). Można także owinąć doniczki oraz rośliny białą agrowłókniną. Przed zimą trzeba nawodnić ziemię w donicach. Jeśli zdarzy się, że w pomieszczeniu okresowo wzrośnie temperatura, trzeba pamiętać także o okresowym podlaniu lawendy.

 • Na lawendzie brązowieją liście - czy to jakaś choroba?

  Na lawendzie brązowieją liście - czy to jakaś choroba?

  Lawendy zaatakowane zostały przez chorobę grzybową - szarą pleśń, która często pojawia się w przypadku nadmiaru wilgoci. Lawenda należy do roślin, które raczej nie lubią obfitego i częstego podlewania, więc z pewnością podlewania co 2 dni trochę zaszkodziło. Ciężko będzie jeszcze w tym roku jakoś pomóc roślinom, tym bardziej, że jak widać na zdjęciu choroba mocno je zaatakowała. Opryski przy niskich temperaturach niewiele już pomogą. Można jedyne oczyścić rośliny z chorych, uschniętych liści ustawić doniczkę w przewiewnym miejscu, gdzie nie będzie ona narażona na ujemne temperatury. Jeśli po zimie rośliny będą dawały oznaki życia należy wiosną wykonać opryski środkami: Teldor, Signum lub Amistar albo Topsin (do wyboru).

 • Tulipany i lawenda w połączeniu z tujami

  Żywopłoty, zwłaszcza systematycznie cięte (co najmniej dwa razy w sezonie) są dobrym tłem dla innych roślin. Jeżeli w ogrodzie gleba jest żyzna i umiarkowanie wilgotna żywotniki (łac. Thuja) się sprawdzą, ale jeśli podłoże jest mało zasobne i bywa suche, lepiej posadzić żywopłot z ligustru - doskonale się zagęszcza po cięciu i jest mało wymagający. Oczywiście i tulipany i lawenda będą doskonale prezentować się na tle gładkiej ściany zieleni, ale warto dodać coś jeszcze, bo tulipany po kwitnieniu zamierają i już w czerwcu nie ma po nich śladu. W sąsiedztwie lawendy doskonale prezentują się róże - jest w czym wybierać, bo oferta jest bardzo duża. Najmniej kłopotu sprawiają róże zaliczane do grupy okrywowych: właściwie nie wymagają pielęgnacji, a kwitną bardzo obficie (proszę wpisać w google "róże okrywowe"i wejść w zakładkę GRAFIKA).

 • Kiedy należy przycinać lawendę?

  Kiedy należy przycinać lawendę?

  Wiosną, gdy lawenda rozpoczyna wegetację, usuwamy chore i połamane pędy rośliny, a pozostałe przycinamy tak, żeby nadać roślinie ładny kształt – zwykle skracamy je o jedną trzecią lub o połowę długości. Ponownie tniemy lawendę latem. Wtedy odcinamy przekwitłe łodygi w miejscu, w którym wyrastają górne liście. Regularne formowanie lawendy sprawia, że krzewinki są gęste, mają ładny półkolisty kształt i obficie kwitną. Zaniechanie tej czynności powoduje, że rośliny są rozpierzchłe, ich łodygi pokładają się na ziemi, a środek łysieje. Można wtedy spróbować przyciąć je nisko przy ziemi, licząc na to, że wypuszczą nowe pędy, które zagęszczą koronę. Istnieje jednak spore ryzyko, że tak się nie stanie, ponieważ stare zdrewniałe rośliny trudno odrastają po radykalnym cięciu. Dlatego formowanie lawendy zaczynamy tuż po posadzeniu i powtarzamy je co roku. (eb-g)

 • Lawenda zimą na balkonie

  Lawendę uprawianą w gruncie łatwiej jest ochronić przed mrozem. Przy uprawie doniczkowej jest dużo więcej pracy - donice z boku i od spodu trzeba obłożyć materiałem izolacyjnym (styropian, juta, słoma, agrowłóknina). Od góry natomiast trzeba ułożyć warstwę grubej ściółki (np. igliwia). Taki zabieg nie daje pełnej gwarancji, że lawenda przetrwa zimę. Roślinę można również zadołować w gruncie. Wąskolistna jest dość odporna, o tej drugiej ciężko coś powiedzieć. Proszę jeszcze zajrzeć tutaj dla rozwinięcia tematu: http://www.wymarzonyogrod.pl/tarasy-balkony/kwiaty-i-rosliny-balkonowe-i-tarasowe/lawenda-na-balkonie-co-zrobic-przed-zima-z-lawenda-uprawiana-na-balkonie-w-doniczce,41_2304.html

Tagi
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia