Tagi - wyniki wyszukiwania
Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Tagi > Tagi > Tagi na literę C > choroby drzew owocowych
Szukane tagi: "

choroby drzew owocowych

"
   |   Znaleziono: 34 artykuły
 • Owocowe mumie: co to jest i czy należy je usuwać?

  Owocowe mumie: co to jest i czy należy je usuwać?

  Zdarza się, że po zbiorze owoców i opadnięciu liści na gałęziach drzewach owocowych pozostają zeschnięte, poczerniałe mumie. Przeczytaj czym są mumie owocowe i czy należy je usuwać z drzew owocowych. Choroby drzew owocowych.

 • PARCH JABŁONI. Jabłoń: choroby jabłoni. Objawy parcha jabłoni, zwalczanie parcha jabłoni

  PARCH JABŁONI. Jabłoń: choroby jabłoni. Objawy parcha jabłoni, zwalczanie parcha jabłoni

  Parch jabłoni to najgroźniejsza choroba jabłoni. Czy znasz objawy parcha jabłoni? Zwalczanie parcha jabłoni: poradnik. Ochrona jabłoni przed parchem.

 • Brzoskwinia choroby: kędzierzawość liści brzoskwini - szkodliwość, objawy, zwalczanie

  Brzoskwinia choroby: kędzierzawość liści brzoskwini - szkodliwość, objawy, zwalczanie

  Kędzierzawość liści brzoskwini to najczęstsza choroba brzoskwini i nektarynek. Pojawia się każdego roku. Poznaj objawy choroby, kędzierzawość liści brzoskwini zwalczanie i zapobieganie infekcji.

 • Drzewa owocowe. Najczęściej spotykane choroby drzew owocowych

  Drzewa owocowe. Najczęściej spotykane choroby drzew owocowych

  Drzewa owocowe są atakowane przez różne choroby. Do najczęściej spotykanych chorób drzew owocowych należą: parch jabłoni i parch gruszy, rak bakteryjny drzew pestkowych, mączniak jabłoni i mączniak gruszy, brunatna zgnilizna drzew pestkowych. Jak zwalczać te choroby?

 • Kędzierzawość liści brzoskwini - groźna choroba drzew brzoskwiniowych

  Kędzierzawość liści brzoskwini - groźna choroba drzew brzoskwiniowych

  Gdy liście brzoskwini są poskręcane, małe i nienaturalnie różowe, świadczy to o porażeniu drzewa przez kędzierzawość liści brzoskwini. Jak można uratować drzewo brzoskwini? Objawy i zwalczanie kędzierzowatości liści brzoskwini.

 • Drobna plamistość liści drzew pestkowych - choroba wiśni i czereśni

  Drobna plamistość liści drzew pestkowych - choroba wiśni i czereśni

  Drobna plamistość liści drzew pestkowych to groźna choroba roślinna, atakująca przede wszystkim drzewa wiśni i czereśni. Poznaj objawy drobnej plamistości liści drzew pestkowych i dowiedz się, jak zwalczać tę chorobę. Drobna plamistość liści drzew pestkowych - zwalczanie.

 • Choroby gruszy: rdza gruszy. Rdzawe plamy na liściach gruszy

  Choroby gruszy: rdza gruszy. Rdzawe plamy na liściach gruszy

  Choroby gruszy: o czym świadczą rdzawe plamy na liściach gruszy? To rdza gruszy. Jest to choroba gruszy pojawiająca się jedynie na gruszach rosnących w niedalekim sąsiedztwie jałowca sabińskiego.

 • Parch gruszy – grzybowa choroba atakująca grusze. Objawy i zwalczanie parcha gruszy

  Parch gruszy – grzybowa choroba atakująca grusze. Objawy i zwalczanie parcha gruszy

  Parch gruszy to najczęstsza choroba drzew gruszy. Parch gruszy to choroba grzybowa, której objawy widoczne są na liściach, owocach i pędach gruszy. Poznaj objawy parcha gruszy i sposoby jego zwalczania. Parch gruszy: szkodliwość i zwalczanie.

 • Gorzka zgnilizna jabłek - choroba przechowalnicza jabłek

  Gorzka zgnilizna jabłek - choroba przechowalnicza jabłek

  Gorzka zgnilizna jabłek to choroba, której objawy pojawiają się podczas przechowywania owoców. Co wywołuje gorzką zgniliznę jabłek i jakie są jej objawy? Jak zwalczać gorzką zgniliznę jabłek - zwalczanie chemiczne i naturalne.

 • Choroby przechowalnicze owoców

  Choroby przechowalnicze owoców

  Choroby przechowalnicze owoców najczęściej powodowane są przez grzyby. Gdy patogeny „zaatakują”, owoce tracą swoją wartość i często nie nadają się już do spożycia. Niestety, grzyby porażają rośliny w okresie ich wegetacji, a objawy widoczne są dopiero zimą, podczas przechowywania owoców. Poznaj najczęstsze choroby przechowalnicze owoców.

 • Zgorzel kory jabłoni - choroba grzybowa atakująca jabłonie i grusze

  Zgorzel kory jabłoni - choroba grzybowa atakująca jabłonie i grusze

  Zgorzel kory jabłoni to choroba grzybowa, która występuje na drzewach owocowych: jabłoniach i gruszach. Poznaj objawy i szkodliwość tej choroby roślin i dowiedz się, ajk zwalczac zgorzel kory jabłoni.

 • Drzewa jabłoni karłowacieją i rakowacieją

  Co do drzewa jabłoni, które nie choruje, to może wystarczyłoby zasilać je co jakiś czas kompostem i – jeśli jabłoń nie jest przycinana – przyciąć koronę. Z pozostałymi drzewami jabłoni problem jest poważniejszy, bo zapewne patogeny chorobowe znajdują się w glebie. Sądzę, że pomocne mogłyby być preparaty zawierające EM (efektywne mikroorganizmy), które skutecznie - choć nie natychmiast - rozprawiają się z wirusami, bakteriami i grzybami. Proszę wpisać w google hasło „EM efektywne mikroorganizmy” – to wiedza, która u nas dopiero raczkuje, ale sądzę, że warto spróbować. Na swojej działce skutecznie zwalczam EM-ami kędzierzawość liści brzoskwini i zaleczyłam rany na pniach drzew owocowych. Czytałam, że skutecznie zwalczają też gumozę.

 • Liście czereśni więdną i brązowieją

  Więdnięcie i brązowienie liści czereśni (i wiśni) może być objawem choroby - brunatnej zgnilizny drzew pestkowych. Aby zapobiegać jej występowaniu należy opryskiwać drzewa środkiem Miedzian lub Kaptan w czasie pękania pąków. W późniejszych fazach rozwoju można stosować środki Signum, Score lub Rovral Aqua.

 • Kędzierzawość liści brzoskwini - jak zwalczyć

  Niestety, kędzierzawości liści brzoskwini należy zapobiegać wczesną wiosną, zanim roślina wypuści liście. W tej chwili opryski są już niecelowe. Drzewo będzie nieco osłabione, ale generalnie choroba nie szkodzi całemu drzewu. W przyszłym sezonie, wczesną wiosną, przed rozwojem liści należy 2-3 razy (co 7 dni) dokładnie opryskać całe drzewo środkiem Miedzian lub Syllit (pień i gałęzie powinny być mokre po oprysku).

 • Objawy chorobowe na gruszy - co to jest i jak leczyć?

  Objawy chorobowe na gruszy - co to jest i jak leczyć?

  Są to objawy rdzy gruszy - choroby grzybowej często atakującej te drzewa. Trzeba pamiętać o tym, że rdza gruszy jest chorobą, która ma dwóch żywicieli. Zarodniki przenoszone są przez wiatr na grusze z jałowca – szczególnie jałowca sabińskiego (Juniperus sabina), który ma bardzo wiele odmian ozdobnych i jest coraz częściej sadzony w ogrodach działkowych i przydomowych. Dlatego też, jeśli w naszym ogrodzie lub sąsiednich (nawet w promieniu kilkuset metrów i więcej) rośnie jałowiec, trzeba się liczyć z tym, że rdza będzie i koniec. W czasie, kiedy rozwiną się już liście, czyli w trakcie sezonu zwalczanie choroby jest trudne i możemy jedynie ograniczać jej rozwój. Aby jednak uspokoić właścicieli grusz, trzeba zaznaczyć, że choroba osłabia jedynie roślinę i szpeci liście, ale nie prowadzi do zamierania całego drzewa. Jak chronić grusze przed rdzą? Po pierwsze należałoby usunąć jałowce z ogrodu, co jak wiadomo, będzie trudne – szczególnie jeśli chodzi o sąsiadów. Do zabezpieczenia gruszy przed wystąpieniem chorób stosuje się przede wszystkim fungicydy, czyli środki przeciw chorobom grzybowym w formie oprysków. Jednak, żeby ochrona przed rdzą była skuteczna, trzeba opryskać drzewa już w fazie wczesnego kwitnienia i zaraz po nim. Przed i po kwitnieniu najlepiej opryskać drzewa preparatami takimi jak: Syllit 65 WP, Mythos 300 EC, Polyram 70 WG, Kaptan Zawiesinowy, Zato. W dalszej części sezonu można stosować też środek Score 250 EC, ale w tym przypadku trzeba pamiętać, że działa on najlepiej w temperaturze powyżej 12 stopni, a najlepiej – 18-20 stopni Celsjusza. Nie pryskajmy nim także zbyt często (nie więcej niż 2-3 razy), bo może to prowadzić do uodpornienia się patogena.

 • Brzoskwinia: chorobowe zmiany na owocach

  To może być rak bakteryjny drzew owocowych lub parch brzoskwini. Proszę "wygooglować" (bez zdjęcia ciężko powiedzieć). W obu przypadkach jednak objawy chorobotwórcze występują również na pędach. W pierwszym przypadku stosuje się preparaty miedziowe w okresie nabrzmiewania pąków, kwitnienia i opadania liści (trzeba poprawić - jak widać nie pomogło), w drugim drzewa opryskuje się po kwitnieniu. Jeśli oprócz owoców widać porażone pędy - należy je wyciąć. Poniżej podaję zalecenia ochrony brzoskwini przed chorobami w czasie opadania liści: Rak bakteryjny - np. Miedzian 1%, Carpene 0,5% lub Curpoflow 1%. Preparaty chronią brzoskwinie także przed kędzierzawością liści. Leukostomoza drzew pestkowych - Funaben Plus 100g/18dm2 rany. Stosowany przy pękaniu kory, uszkodzeniach mechanicznych i po cięciu.

 • Choroba śliwy - pęknięcia na gałęziach

  Choroba śliwy - pęknięcia na gałęziach

  Może być to objaw brunatnej zgnilizny drzew pestkowych (tzw. moniliozy), choroby która powoduje zamieranie pędów oraz pękanie korowiny i wycieki gumo-podobnej substancji. W tej sytuacji najlepiej byłoby oczyścić chore miejsce aż do zdrowej tkanki i zasmarować maścią ogrodniczą. Przeciwko tej chorobie najlepiej wykonać pierwsze opryski wczesną wiosną (jeszcze w okresie bezlistnym). Kolejne opryski wykonujemy w fazie pękania pąków i potem znów w momencie, kiedy po kwitnieniu opadnie już część płatków kwiatów. Polecam środki Syllit i Miedzian - można stosować je przemiennie. Alternatywnie można zastosować także kilkakrotny oprysk środkiem Topsin.

 • Pękanie kory czereśni

  Sprawcą może być bakteria powodująca występowanie raka bakteryjnego, która najczęściej atakuje właśnie czereśnie. Atakowane są różne części roślin - pąki, liście, konary. Korowina może pękać i w miejscach tych pojawiają się obfite wycieki tzw. gumy. Najskuteczniejszym sposobem profilaktyki jest usuwanie i palenie chorych roślin i ich części. W przypadku drzew słabiej opanowanych można wycinać chore pędy oraz zrakowaciałe miejsca, a powstałe rany zabezpieczać środkami dezynfekcyjnymi (np. maść ogrodnicza, Funaben, pasta Santar M lub farba z dodatkiem Miedzianu 50). Można też wykonać opryski preparatami miedziowymi (Miedzian 50, ciecz bordoska), które trzeba wykonać kilkakrotnie: pierwszy raz w okresie kwitnienia, potem w pierwszej połowie lata, po zbiorach i w okresie opadania liści jesienią.

Tagi
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia