Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Rośliny doniczkowe > Storczyki > Storczyk Phalaenopsis – co zrobić gdy storczyk przekwitnie?
Storczyki

Storczyk Phalaenopsis – co zrobić gdy storczyk przekwitnie?

Storczyki uprawiane na parapecie okna

Storczyki uprawiane na parapecie okna

Phalaenopsis to najpopularniejszy gatunek storczyka uprawiany w naszych mieszkaniach. Podpowiadamy co zrobić, gdy Phalaenopsis przekwitnie. Storczyk Phalaenopsis po przekwitnięciu.

Zazwyczaj kupujemy kwitnącego storczyka Phalaenopsis – to właśnie jego oryginalne kwiaty tak nas zachwycają. Wiele osób jednak nie wie, co zrobić ze Phalaenopsis po przekwitnięciu. Czy łodygę z przekwitniętymi kwiatami należy uciąć? Jeśli tak, to kiedy i gdzie ją ciąć? A może trzeba ją pozostawić na roślinie do zaschnięcia? Podpowiadamy, co zrobić gdy storczyk Phalaenopsis przekwitnie.

Przeczytaj też o innych problemach ze storczykami

Storczyk Phalaenopsis po przekwitnięciu: co robić gdy przekwitnie?

Pęd kwiatowy, czyli łodygę, na której rosły kwiaty storczyka Phalaenopsis, po przekwitnięciu można pozostawić na roślinie. W tym przypadku albo ten pęd sam uschnie (po zaschnięciu należy go koniecznie wyciąć, bo nie stanowi ozdoby rośliny), albo będzie się sukcesywnie wydłużał, wydając na końcu kolejne kwiaty.
Pęd kwiatostanowy storczyka można też przyciąć bezpośrednio po przekwitnięciu – zazwyczaj (ale niekoniecznie) nad trzecim węzłem. W tym przypadku jest szansa, że wypuści z niższego węzła nowy pęd kwiatowy, albo keiki (młodą roślinę).
Po przekwitnięciu storczyk potrzebuje pewnego okresu na zregenerowanie sił po dużym wysiłku, jakim jest kwitnienie. Najlepiej przetrzymywać wtedy Phalaenopsis w ciepłym i jasnym (ale nie na pełnym słońcu) miejscu i podlewać przegotowaną i odstaną wodą po wyschnięciu podłoża w doniczce oraz zasilać nawozem do storczyków. Trzeba też zadbać o podwyższenie wilgotności powietrza wokół storczyka. Po kilku miesiącach powinny pojawić się nowe pędy kwiatowe.

>>Przeczytaj też: Choroby storczyków – rozpoznawanie i zwalczanie. Na co chorują storczyki i jak je leczyć?

storczyk-phalaenopsis

Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com, Konrad Kalbarczyk
Opracowanie: redakcja serwisu
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Perłowo
Perłowo

Perłowy ślub.. z białymi kwiatami. Hortensja, storczyk, goździk, róża- tych kwiatów...

Przeczytaj też:
Uprawa storczyków w domu: jak utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza [WIDEO]
Uprawa storczyków w domu: jak utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza [WIDEO]

W uprawie storczyków w domu konieczne jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza. Zobacz ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia