Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Storczyki

Storczyk MILTONIA: jak pielęgnować ten piękny kwiat doniczkowy

Miltonia to storczyk o niezwykle dekoracyjnych, dużych kwiatach. By miltonia zakwitła, trzeba zapewnić jej odpowiednie warunki wzrostu. Podpowiadamy jak pielęgnować miltonię. Kwiaty doniczkowe: storczyk miltonia.

W ostatnich latach jednymi z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych stały się storczyki. W kwiaciarniach spotyka się wiele interesujących gatunków storczyków, wśród których największym zainteresowaniem cieszą się dość łatwe w uprawie storczyki Phalaenopsis. Rezerwa, z jaką odnosimy się do innych gatunków storczyków może być podyktowana obawą, że nie będziemy w stanie odpowiednio się nimi zaopiekować i zaraz po przekwitnięciu przyjdzie się nam z kwiatem pożegnać. Wprawdzie większość storczyków to rośliny wymagające, ale jeśli poznamy ich wymagania i postaramy się zapewnić im odpowiednie warunki uprawy, możemy cieszyć się pięknymi kwiatami storczyków nawet 2–3 razy w roku.

Miltonia – storczyk o dużych kwiatach

Jednym z ciekawszych storczyków jest pochodząca z gór Ameryki miltonia. W swoim naturalnym środowisku jest epifitem, który rośnie wśród konarów drzew lub na ich gałęziach. Aby utrzymać się na wysokości, tworzy spłaszczone bulwy z delikatnymi korzeniami wrastającymi w szczeliny i zagłębienia pni i gałęzi. Z bulw rozwijają się 2–3 dość wąskie, zielone liście, długości około 40 cm oraz cienki pęd kwiatostanowy.
Duże, prawie płaskie kwiaty miltonii rozwijają się zwykle pod koniec lata, chociaż storczyki te mogą też zakwitnąć w innym terminie. Kwiaty utrzymują się na roślinie przez 6–8 tygodni, po czym – wraz z pędem kwiatowym – zamierają. Po przekwitnięciu pęd kwiatostanowy można usunąć, gdyż więcej kwiatów się już na nim nie zawiąże.

Jak pielęgnować miltonię

Aby miltonia mogła zakwitnąć, wymaga odpowiedniej opieki i zapewnienia właściwych warunków. Przede wszystkim storczyk miltonia potrzebuje dużo wilgoci, zarówno w powietrzu, jak i w podłożu. Podlewanie powinno być jednak dość ostrożne, gdyż delikatne korzonki miltonii nie lubią ani suszy, ani nadmiaru wody (w niesprzyjających warunkach zamierają). Najlepiej poczekać, aż podłoże (specjalna mieszanka dla storczyków) lekko przeschnie i dopiero wtedy ponownie podlać roślinę. Dobrą metodą jest wstawienie doniczki do pojemnika z wodą. Po nawilżeniu oraz dokładnym odsączeniu podłoża doniczke z rośliną odstawia się na podstawkę.
Drugim istotnym czynnikiem wzrostu dla miltonii jest temperatura. W okresie zimowym storczyk ten preferuje temperaturę umiarkowaną (19–21 stopni Celsjusza), ale w okresie wegetacji temperatura dnia i nocy powinna być zróżnicowana (w dzień 25–28 st.C, w nocy 16–18 st. C). Z tego powodu latem najlepiej trzymać miltonię na zewnątrz. Wybierając miejsce dla miltonii trzeba pamiętać, że nie lubi on pełnego słońca, więc doniczkę ze storczykiem należy ustawić w półcieniu.

storczyki-miltonia-w-doniczkach

Autor tekstu: Katarzyna Józefowicz
Autor zdjęć: Konrad Kalbarczyk
NEWSLETTER

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach...

Newspaper
Ogrodniku przeczytaj #
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Dekoracja na stół
Dekoracja na stół

Próbowaliście kiedyś hodować miniaturowego storczyka? Jest to problematyczne, tym bardziej,...

Przeczytaj też:
Storczyk MILTONIA: jak pielęgnować ten piękny kwiat doniczkowy
Storczyk MILTONIA: jak pielęgnować ten piękny kwiat doniczkowy

Miltonia to storczyk o niezwykle dekoracyjnych, dużych kwiatach. By miltonia zakwitła, trzeba ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © MURATOR S.A. 2008-2014 | Design by MURATOR Multimedia | Hosted by SuperMedia