Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Rośliny doniczkowe > Storczyki > Pielęgnacja storczyków w domu: temperatura, światło, podłoże
Storczyki

Pielęgnacja storczyków w domu: temperatura, światło, podłoże

Aby storczyki tak pięknie się prezentowały, należy je odpowiednio pielęgnować

Pielęgnacja storczyków w domu wymaga od nas sporo uwagi. Od tego, ile uwagi poświęcimy uprawianym w domu storczykom, zależy ich kondycja. Podpowiadamy, jak pielęgnowac storczyki w domu. Temperatura, światło i podłoże w domowej uprawie storczyków. Poradnik.

Wbrew panującemu przekonaniu, storczyki doskonale nadają się do uprawy w mieszkaniach. Decydując się jednak na zakup storczyków do uprawy w domu, trzeba pamiętać o ich wymaganiach. Od tego, czy możemy je spełnić zależy, jak długo będziemy cieszyć się wspaniałymi kwiatami storczyków.

Najczęściej przygoda ze storczykami rozpoczyna się od popularnych hybryd:

Często kupujemy je pod wpływem chwili zachwytu ich pięknem, nie zastanawiając się, czy warunki panujące w naszym mieszkaniu są dla nich odpowiednie.

>>Przeczytaj też: Uprawa storczyków w domu: okres spoczynku, podlewanie, nawożenie

Pielęgnacja storczyków: temperatura

Głównym parametrem decydującym o powodzeniu w uprawie storczyków jest temperatura. W zależności od wymagań storczyki dzielimy na ciepłolubne, umiarkowane i zimnolubne.

  • Storczyki ciepłolubne (Phalaenopsis) - temp. w dzień 23–27 st. C, w nocy: 18–20 st. C.
  • Storczyki umiarkowane (Cattleya, Paphiopedilum) - temp. w dzień 18–22 st. C, w nocy: 14–18 st. C.
  • Storczyki zimnolubne (Cymbidium, Dendrobium) - temp. w dzień 15–18 st. C, w nocy: 8–14 st. C.

W słoneczne, letnie dni rośliny wszystkich grupy tolerują temperaturę nawet o 10 st. C wyższą od wskazanej.

Pielęgnacja storczyków: światło

Światło jest istotnym warunkiem prawidłowego wzrostu storczyków i często ma decydujący wpływ na kwitnienie. Już budowa rośliny wskazuje na jej wymagania świetlne: gatunki potrzebujące dużo światła mają grube, sztywne liście, te o mniejszych wymaganiach mają liście delikatne, dość duże i miękkie. W porównaniu do miesięcy jesiennych i zimowych wiosną i latem rośliny otrzymują o wiele więcej światła, a co za tym idzie także ciepła. Należy więc wtedy, jeśli zachodzi taka potrzeba, zapewnić roślinom cieniowanie. W przeciwnym przypadku słońce może poparzyć nawet najbardziej światłolubne gatunki.
Storczyki lubią stanowiska jasne, o rozproszonym świetle. Idealne do ich uprawy są parapety wschodnich oraz południowo-zachodnich okien (latem należy rośliny cieniować). W pokoju o wystawie południowej storczyki można uprawiać w oddaleniu od okna, bez konieczności sztucznego doświetlania. Mniej wymagające gatunki można uprawiać na północnych parapetach. Ja z powodzeniem uprawiam na takim parapecie Paphiopedilum.

Pielęgnacja storczyków: wilgotność powietrza

Klimat naszych mieszkań jest daleki od naturalnych warunków, w jakich żyją storczyki. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na zapewnienie wysokiej wilgotności powietrza, np. korzystając z nawilżacza powietrza, zraszając rośliny wczesnym rankiem bądź wstawiając doniczki z roślinami do naczyń wypełnionych wodą i keramzytem lub żwirkiem. Jeśli to możliwe, po wieczornym podlaniu ogrodu warto otworzyć okno. Zimą storczyki tolerują wilgotność niższą. W okresie wzrostu nieodpowiednia wilgotność odbija się na wzroście rośliny (np. harmonijkowate liście).

W pomieszczeniach, w których uprawiamy storczyki konieczne jest zapewnienie cyrkulacji powietrza. Im roślin jest więcej, tym większa jest wilgotność powietrza i dłuższy czas przesychania roślin po podlewaniu. Ruch powietrza przyspiesza obsychanie liści po podlaniu i szybsze przesychanie podłoża, co ma duże znacznie zwłaszcza jesienią, gdy w wyniku obniżenia temperatury i częstych opadów deszczu wilgotność powietrza jest wysoka. Sama w sobie nie szkodzi ona roślinom nawet przy niewielkim ruchu powietrza, jeśli jednak dojdą do tego dobowe wahania temperatur, może pojawić się zjawisko skraplania wody na liściach roślin. Można tego uniknąć wietrząc pomieszczenia, ale należy uważać na przeciągi, których storczyki bardzo nie lubią.

Pielęgnacja storczyków: podłoże

Kolejnym warunkiem niezbędnym do spełnienia jest dobór właściwego podłoża. Większość storczyków to epifity – rosnące na drzewach, bez kontaktu z glebą (m.in. Phalaenopsis, Cattleya, Dendrobium), pozostałe to litofity, czyli storczyki naskalne, (m.in. Laelia oraz niektóre Paphiopedilum) oraz storczyki naziemne (gruntowe, najbardziej znana jest Vanilia).
Podłożem dla epifitów powinna być mieszanka kory, włókna kokosowego, skorupek cedrowych, perlitu, keramzytu lub pumeksu ogrodniczego. Ważne, aby była luźna, a doniczka na dnie miała warstwę drenażu, chroniącą korzenie przed gniciem.

>>Przeczytaj też: Jakie podłoże do storczyka?

Podłoże litofitów powinno dodatkowo obfitować w wapń (zawierać muszelki wapienne lub vermaculit). Storczyki przesadzamy wtedy, gdy stare podłoże straciło swoje wartości odżywcze i uległo rozkładowi, gdy roślina nie mieści się w doniczce lub gdy doszło do gnicia korzeni. W sklepach można kupić gotowe podłoża dla orchidei.

Zobacz film: Pielęgnacja storczyków: światło i temperatura

Autor tekstu: Monika Włodarczyk
Autor zdjęć: Monika Włodarczyk, Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk)
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Sezon piwonii!
Sezon piwonii!

Zaczął się sezon na piwonie! Co prawda w sprzedaży są nadal te holenderskie, ale już na horyzoncie...

Przeczytaj też:
Phalaenopsis: najpopularniejszy storczyk. Jak pielęgnować Phalaenopsis
Phalaenopsis: najpopularniejszy storczyk. Jak pielęgnować Phalaenopsis

Phalaenopsis to najbardziej znany przedstawiciel rodziny storczyków. Storczyk ten można z łatwością ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia