Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Rośliny doniczkowe > Storczyki > Paphiopedilum: storczyk o kwiatach jak dzbanki. Uprawa Paphiopedilum w domu
Storczyki

Paphiopedilum: storczyk o kwiatach jak dzbanki. Uprawa Paphiopedilum w domu

Paphiopedilum rothschildianum x malipoense

Paphiopedilum rothschildianum x malipoense

Storczyki z rodzaju Paphiopedilum rosną w naturze w południowo wschodniej Azji, na wysokości 1500–2000 m n.p.m., w lasach równikowych oraz na zboczach gór.

Storczyki Paphiopedilum spotkać można w szczelinach skalnych porośniętych mchem lub w cieniu wysokich drzew. Potrafią rosnąć w licznych grupach tworząc niezwykłe, barwne dywany.
Do rodzaju Paphiopedilum należy blisko 100 gatunków storczyków. Wraz z rodzajami Cypripedium, Mexipedium, Phragmipedium i Selenipedium tworzą podrodzinę Cypripedioideae, której przedstawiciele mają kwiaty wyraźnie różniące się od kwiatów innych orchidei, o warżce przypominającej trzewik lub dzbanek. Liście Paphiopedilum różnią się w obrębie rodzaju wielkością, długością i kolorem, a także obecnością deseniu lub jego brakiem. Innym elementem wyróżniającym są korzenie: najczęściej lekko spłaszczone, brązowo-rude, pokryte włoskami, których zadaniem jest zatrzymywanie wody (w zastępstwie pseudobulw, których Paphiopedilum nie posiada).

Jednym z najmniejszych gatunków tego rodzaju jest Paphiopedilum helenae, osiągające do 10 cm wysokości. Do największych zaś należy Paphiopedilum gigantifolium, którego liście dorastają do 50 cm długości i 12 cm szerokości, a pęd kwiatowy do 80 cm. Ciekawym przedstawicielem rodzaju jest Paphiopedilum sanderianum, u którego płatki okółka wewnętrznego są spiralnie skręcone i mają nawet do 100 cm długości, podczas gdy sama roślina dorasta do 50 cm wysokości. Paphiopedilum pinocchio potrafi rozwijać kwiaty sukcesywnie nawet przez 24 miesiące. Jak mówią hodowcy: można się nim znudzić.

Warunki uprawy storczyka Paphiopedilum

Aby Paphiopedilum było w dobrej kondycji i ponawiało kwitnienie należy zapewnić roślinie właściwe warunki uprawy, w tym odpowiednie naświetlenie i temperaturę. Zapotrzebowanie na te dwa parametry jest odmienne dla różnych gatunków Paphiopedilum: te o wąskich i długich liściach oraz gatunki wielkokwiatowe – najczęściej o zielonych, długich liściach – potrzebują stosunkowo dużego natężenia światła, dobrze tolerują bezpośrednie poranne i wieczorne słońce. Powinny być uprawiane w temperaturze 20–25°C (nigdy poniżej 18°C). Przykładem tej grupy jest Paphiopedilum rothschildianum. Natomiast gatunki o liściach marmurkowych oraz o jednolitych zielonych i szerokich, które są dekoracyjne nawet w okresie spoczynku, preferują światło rozproszone oraz umiarkowaną temperaturę (18–22°C), ale bez konsekwencji dla kondycji rośliny znoszą okresowo wyższą temperaturę, pod warunkiem, że nie utrzymuje się ona zbyt długo.

Autor tekstu: Monika Włodarczyk
Autor zdjęć: Monika Włodarczyk
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Zaczynamy nowy sezon

Zasiałam w doniczkach i skrzynkach różne warzywa i kwiaty na rozsady. Seler, Por, Majeranek,...

Przeczytaj też:
Uprawa storczyków w domu: jak utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza [WIDEO]
Uprawa storczyków w domu: jak utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza [WIDEO]

W uprawie storczyków w domu konieczne jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza. Zobacz ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia