Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Rośliny doniczkowe > Storczyki > Choroby storczyków – rozpoznawanie i zwalczanie. Na co chorują storczyki i jak je leczyć?
Storczyki

Choroby storczyków – rozpoznawanie i zwalczanie. Na co chorują storczyki i jak je leczyć?

Plamy na płatkach kwiatów storczyka mogą być objawem choroby grzybowej

Choroby storczyków mogą mieć różne przyczyny. Zdarza się, że w domowej uprawie storczyków popełniamy błędy, które skutkują choroabmi fizjologicznymi. ale storczyki są także porażane przez choroby grzybowe, wirusowe i bakteryjne. Dowiedz się, jakie choroby dotykaja storczyki, jak je rozpoznac i zwalczać. Na co chorują storczyki i jak je leczyć?  

Problemy ze storczykami najczęściej są skutkiem niewłaściwej pielęgnacji roślin i nieodpowiednimi warunkami ich uprawy. W pomieszczeniach ogrzewanych w dużej mierze powowdem problemów jest suche powietrze. Storczyki preferują warunki szklarniowe co do wilgotności powietrza, a to jest raczej niemożliwe do spełnienia w domu. Pozostaje częste, nawet codzienne zraszanie roślin oraz zainstalowanie nawilżaczy. Storczyki źle reagują także na nadmiar wody, zbyt intensywne nawożenie, częste przesadzanie i niewłaściwą temperaturę. To podstawowe błędy popełniane w uprawie storczyków, nie tylko przez osoby początkujące, które mogą skutkować chorobami fizjologicznymi.
Storczyki mogą być również porażane przez choroby grzybowe, bakteryjne czy wirusowe.

Choroby fizjologiczne storczyków – skutek nieprawidłowej pielęgnacji

Większość storczyków podlewa się umiarkowanie – najlepiej odstaną, miękką wodą. Ziemia przed kolejnym zabiegiem powinna lekko przeschnąć. Nadmierne podlewanie powoduje szybkie gnicie korzeni. W rezultacie roślina zamiera – liście marszczą się, żółkną i opadają. Ryzyko można ograniczyć stosując dobrze przepuszczalne podłoże (specjalistyczne dla storczyków) i drenaż. Skutkiem przesuszenia storczyków jest stopniowa utrata turgoru liści, opadanie kwiatów i stopniowe usychanie rosliny. Opadanie kwiatów (w różnej fazie – w tym nierozwiniętych pąków) może być również związane ze zbyt niską temperaturą, słabym oświetleniem lub przeciągami. Choroby fizjologiczne są odwracalne – wystarczy zlikwidować czynnik, który je powoduje. Jeśli jednak nie zareagujemy szybko, konsekwencją może być porażenie przez inne, groźniejsze grupy chorób (np. grzybowe).

>>Przeczytaj też: Uprawa storczyków w domu: okres spoczynku, podlewanie, nawożenie

Choroby grzybowe storczyków

Choroby grzybowe mogą atakować różne organy – liście, pędy, korzenie oraz kwiaty. Jeśli znajdują się w początkowej fazie, można je zwalczyć preparatami ekologicznymi. W dalszym etapie skuteczna (i to nie zawsze) jest chemia. Jedną z groźniejszych chorób jest fuzarioza storczyka. Przy porażeniu dochodzi do żółknięcia najstarszych liści. U ich podstawy można zauważyć czarną zgniliznę z charakterystycznymi pomarańczowymi zarodnikami. Zainfekowany storczyk powinno się spalić. Sąsiadujące z nim rośliny zaleca się potraktować Topsinem (nie w mieszkaniu!).
Zgorzel zgnilakowa storczyka – podobnie jak poprzednia choroba - również atakuje liście. W tym wypadku blaszki marszczą się i tracą barwę – jaśnieją. Po obumarciu łatwo oddzielają się od rośliny. Patogeny zwalcza się z użyciem preparatu Biosept.
Chorobą atakującą niemal wszytskie rośliny doniczkowe, w tym storczyki, jest szara pleśń. Jej rozwojowi sprzyjają chłodne, wilgotne warunki. Zarodniki grzyba unoszą się w powietrzu. Objawy są widoczne na płatkach kwiatów, na których pojawiają się wodniste, szarawe przebarwienia. Z czasem roślinę porasta matowa, szarawa pleśń. Profilaktycznie z chorobą można walczyć zapewniając dobrą cyrkulację powietrza (przez wietrzenie). Zainfekowane kwiaty trzeba usuwać. Doraźne stosuje się fungicydy.

>>Przeczytaj też: Pielęgnacja storczyków w domu: temperatura, światło, podłoże

Portrety roślin

Choroby bakteryjne storczyków

Chorobą trudną do zwalczenia jest mokra zgnilizna bakteryjna. Porażone liście stają się miękkie, obślizgłe i wydzielają nieprzyjemny zapach. Patogen w początkowej fazie można zwalczać  usuwając liście, a miejsca ran traktując węglem drzewnym. Oprócz tego warto zastosować Miedzian. Mocno porażony storczyk lepiej jednak wyrzucić, aby nie zainfekował innych cennych okazów.
Z chorób bakteryjnych na storczykach może pojawić się także bakteryjna plamistość liści. Na liściach pojawiają się drobne jasne plamy. Z czasem powiększają się a przebarwienia stają się bardziej intensywne. Na dolnej stronie blaszki liściowej występują szare skupiska bakterii. Chorobę – podobnie jak zgniliznę – zwalcza się z użyciem Miedzianu.

Choroby wirusowe storczyków

Na storczykach występują także choroby wirusowe. Najczęściej są rezultatem żerowania niektórych owadów (np. mszyc produkujących spadź). Niestety brakuje na nie w pełni skutecznego środka. Dlatego równolegle powinno się prowadzić walkę ze szkodnikami roślin pokojowych.

Autor tekstu: Michał Mazik
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Kwiaty w wodzie
Kwiaty w wodzie

Najwiekszym hitem tegorocznych targów ślubnych były chyba storczyki zanurzone w tubach. Jak...

Przeczytaj też:
Jak przesadzić storczyk Phalaenopsis [WIDEO]
Jak przesadzić storczyk Phalaenopsis [WIDEO]

Jeśli nie wiesz jak przesadzić storczyk Phalaenopsis, obejrzyj film, w którym nasz ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia