Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Rośliny doniczkowe > Storczyki > Choroby storczyków – rozpoznawanie i zwalczanie. Na co chorują storczyki i jak je leczyć?
Storczyki

Choroby storczyków – rozpoznawanie i zwalczanie. Na co chorują storczyki i jak je leczyć?

Plamy na płatkach kwiatów storczyka mogą być objawem choroby grzybowej

Plamy na płatkach kwiatów storczyka mogą być objawem choroby grzybowej

Choroby storczyków mogą mieć różne przyczyny. Zdarza się, że w domowej uprawie storczyków popełniamy błędy, które skutkują choroabmi fizjologicznymi. ale storczyki są także porażane przez choroby grzybowe, wirusowe i bakteryjne. Dowiedz się, jakie choroby dotykaja storczyki, jak je rozpoznac i zwalczać. Na co chorują storczyki i jak je leczyć?  

Problemy ze storczykami najczęściej są skutkiem niewłaściwej pielęgnacji roślin i nieodpowiednimi warunkami ich uprawy. W pomieszczeniach ogrzewanych w dużej mierze powowdem problemów jest suche powietrze. Storczyki preferują warunki szklarniowe co do wilgotności powietrza, a to jest raczej niemożliwe do spełnienia w domu. Pozostaje częste, nawet codzienne zraszanie roślin oraz zainstalowanie nawilżaczy. Storczyki źle reagują także na nadmiar wody, zbyt intensywne nawożenie, częste przesadzanie i niewłaściwą temperaturę. To podstawowe błędy popełniane w uprawie storczyków, nie tylko przez osoby początkujące, które mogą skutkować chorobami fizjologicznymi.
Storczyki mogą być również porażane przez choroby grzybowe, bakteryjne czy wirusowe.

Choroby fizjologiczne storczyków – skutek nieprawidłowej pielęgnacji

Większość storczyków podlewa się umiarkowanie – najlepiej odstaną, miękką wodą. Ziemia przed kolejnym zabiegiem powinna lekko przeschnąć. Nadmierne podlewanie powoduje szybkie gnicie korzeni. W rezultacie roślina zamiera – liście marszczą się, żółkną i opadają. Ryzyko można ograniczyć stosując dobrze przepuszczalne podłoże (specjalistyczne dla storczyków) i drenaż. Skutkiem przesuszenia storczyków jest stopniowa utrata turgoru liści, opadanie kwiatów i stopniowe usychanie rosliny. Opadanie kwiatów (w różnej fazie – w tym nierozwiniętych pąków) może być również związane ze zbyt niską temperaturą, słabym oświetleniem lub przeciągami. Choroby fizjologiczne są odwracalne – wystarczy zlikwidować czynnik, który je powoduje. Jeśli jednak nie zareagujemy szybko, konsekwencją może być porażenie przez inne, groźniejsze grupy chorób (np. grzybowe).

>>Przeczytaj też: Uprawa storczyków w domu: okres spoczynku, podlewanie, nawożenie

Choroby grzybowe storczyków

Choroby grzybowe mogą atakować różne organy – liście, pędy, korzenie oraz kwiaty. Jeśli znajdują się w początkowej fazie, można je zwalczyć preparatami ekologicznymi. W dalszym etapie skuteczna (i to nie zawsze) jest chemia. Jedną z groźniejszych chorób jest fuzarioza storczyka. Przy porażeniu dochodzi do żółknięcia najstarszych liści. U ich podstawy można zauważyć czarną zgniliznę z charakterystycznymi pomarańczowymi zarodnikami. Zainfekowany storczyk powinno się spalić. Sąsiadujące z nim rośliny zaleca się potraktować Topsinem (nie w mieszkaniu!).
Zgorzel zgnilakowa storczyka – podobnie jak poprzednia choroba - również atakuje liście. W tym wypadku blaszki marszczą się i tracą barwę – jaśnieją. Po obumarciu łatwo oddzielają się od rośliny. Patogeny zwalcza się z użyciem preparatu Biosept.
Chorobą atakującą niemal wszytskie rośliny doniczkowe, w tym storczyki, jest szara pleśń. Jej rozwojowi sprzyjają chłodne, wilgotne warunki. Zarodniki grzyba unoszą się w powietrzu. Objawy są widoczne na płatkach kwiatów, na których pojawiają się wodniste, szarawe przebarwienia. Z czasem roślinę porasta matowa, szarawa pleśń. Profilaktycznie z chorobą można walczyć zapewniając dobrą cyrkulację powietrza (przez wietrzenie). Zainfekowane kwiaty trzeba usuwać. Doraźne stosuje się fungicydy.

>>Przeczytaj też: Pielęgnacja storczyków w domu: temperatura, światło, podłoże

Portrety roślin

Choroby bakteryjne storczyków

Chorobą trudną do zwalczenia jest mokra zgnilizna bakteryjna. Porażone liście stają się miękkie, obślizgłe i wydzielają nieprzyjemny zapach. Patogen w początkowej fazie można zwalczać  usuwając liście, a miejsca ran traktując węglem drzewnym. Oprócz tego warto zastosować Miedzian. Mocno porażony storczyk lepiej jednak wyrzucić, aby nie zainfekował innych cennych okazów.
Z chorób bakteryjnych na storczykach może pojawić się także bakteryjna plamistość liści. Na liściach pojawiają się drobne jasne plamy. Z czasem powiększają się a przebarwienia stają się bardziej intensywne. Na dolnej stronie blaszki liściowej występują szare skupiska bakterii. Chorobę – podobnie jak zgniliznę – zwalcza się z użyciem Miedzianu.

Choroby wirusowe storczyków

Na storczykach występują także choroby wirusowe. Najczęściej są rezultatem żerowania niektórych owadów (np. mszyc produkujących spadź). Niestety brakuje na nie w pełni skutecznego środka. Dlatego równolegle powinno się prowadzić walkę ze szkodnikami roślin pokojowych.

Autor tekstu: Michał Mazik
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com
Ogrodniku przeczytaj
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

napój z głogu

Wracając z działki do domu udało mi się nazbierać trochę głogu, z którego ugotowałam bardzo...

Przeczytaj też:
Phalaenopsis: najpopularniejszy storczyk. Jak pielęgnować Phalaenopsis
Phalaenopsis: najpopularniejszy storczyk. Jak pielęgnować Phalaenopsis

Phalaenopsis to najbardziej znany przedstawiciel rodziny storczyków. Storczyk ten można z łatwością ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia