Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Rośliny doniczkowe > Rośliny doniczkowe > Zimowe nawożenie roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe

Zimowe nawożenie roślin doniczkowych

W okresie zimowym wiele domowych roślin doniczkowych przechodzi stan spoczynku i w tym okresie nie należy ich nawozić. Jednak są takie kwiaty doniczkowe, które nawozi się także zimą. Podpowiadamy jakie kwiaty doniczkowe trzeba nawozić zimą, a których nawozić nie wolno.

Zima to dla domowych roślin doniczkowych okres szczególnie trudny. Niedobór światła, suche powietrze i krótszy dzień sprawiają, że rośliny stają się słabsze i mniej atrakcyjnie. Aby nadal były piękną ozdobą naszych mieszkań, musimy zadbać o nie wyjątkowo troskliwie. Nie wolno jednak poprzestać jedynie na ich podlewaniu i zraszaniu, gdyż do prawidłowego rozwoju potrzebują także odpowiedniego nawożenia.

Zimowe nawożenie roślin doniczkowych: czym nawozić

Zimowe nawożenie roślin doniczkowych różni się od nawożenia wiosennego i musi być dostosowane do indywidualnych wymagań danego gatunku rośliny. Do nawożenia roślin zimą stosuje się specjalne nawozy zimowe, zawierające w swoim składzie głównie potas, fosfor i niezbędne mikroelementy. Zawartość związków azotu jest w nich mocno ograniczona, gdyż pierwiastek ten powoduje intensywniejszy wzrost części zielonych, a szybki przyrost przy krótkim dniu i małej ilości światła jeszcze bardziej osłabia rośliny.

>>Przeczytaj też: Podlewanie roślin doniczkowych zimą

Które rośliny doniczkowe nawozić zimą, a których nie nawozić

Przyjęło się uważać, że zimą roślin nie trzeba nawozić, gdyż przechodzą w stan spoczynku i nie pobierają składników pokarmowych. Nie do końca jest to jednak prawda, bo chociaż istotnie część gatunków potrzebuje kilku tygodni zimowego spoczynku (np. kaktusy, maranty, cytrusy, araukarie), jest też spora grupa roślin, które wymagają dokarmiania przez cały rok.
Zimowego nawożenia potrzebują przede wszystkim gatunki, których kwitnienie przypada na miesiące zimowe, np. azalie doniczkowe, cyklameny, kamelie, poinsecje (czyli gwiazdy betlejemskie), begonie zimowe, pierwiosnki kubkowate, szlumbergery czyli grudniki oraz kalanchoe. W tym okresie rośliny te mają wyjątkowo duże zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, gdyż kwitnienie wymaga od nich sporego wysiłku.
Odpowiednimi nawozami do zimowego nawożenia roślin kwitnących są specjalne mieszanki, takie jak Biopon czy Florovit do roślin kwitnących lub nawozy zimowe dla roślin doniczkowych, np. Uniflor Zimowy.

Zimowego dokarmiania potrzebują także rośliny, które przez cały rok pozostają zielone i nie przechodzą typowego spoczynku, np. paprocie, draceny, juki, monstery, bluszcze, fikusy, skrzydłokwiaty. Dla nich wybieramy nawozy przeznaczone do zimowego dokarmiania roślin doniczkowych o ozdobnych liściach, np. Zielony Dom Płynny nawóz zimowy, Uniflor Zimowy, Biopon jesienno-zimowy do roślin doniczkowych, Zimovit forte nawóz zimowy do roślin doniczkowych lub nawozy dedykowane dla danego gatunku, np. dla paproci.

Wszystkie rośliny wymagające zimowego nawożenia, można też zasilać nawozem naturalnym – biohumusem, który poprawi strukturę podłoża i nie spowoduje przenawożenia roślin.

rosliny-doniczkowe

O rośliny doniczkowe trzeba dbać, ale one odwzajemniają się nam, korzystnie wpływając na nasze zdrowie i samopoczucie

Autor tekstu: Katarzyna Józefowicz
Autor zdjęć: photos.com
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

kocham deszcz, wreszcie pada

Doczekaliśmy się opadów deszczu i w końcu mamy wodę do podlewania. Trudno cokolwiek zrobić...

Przeczytaj też:
Rośliny doniczkowe do sypialni: oczyszczające i nawilżające powietrze
Rośliny doniczkowe do sypialni: oczyszczające i nawilżające powietrze

Jest wiele roślin doniczkowych, które znakomicie nadają się do sypialni. Rośliny te ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia