Zamiokulkas zamiolistny - czy kwitnie? Jak pielęgnować kwiat zamiokulkas? Czego nie lubi zamiokulkas?

2024-02-08 11:23
Zamiokulkas zamiolistny
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Zamiokulkas zamiolistny to jedna z najmodniejszych roślin doniczkowych, którymi zdobimy wnętrza

Zamiokulkas zamiolistny to jedna z najpopularniejszych roślin pokojowych ozdobnych z liści. Gdzie powinien stać zamiokulkas w domu, żeby dobrze rósł? Sprawdź, jak uprawiać i pielęgnować zamiokulkasa.

Spis treści

  1. Jak wygląda zamiokulkas?
  2. Jak kwitnie zamiokulkas?
  3. Jakie stanowisko dla zamiokulkasa?
  4. Gdzie powinien stać zamiokulkas w domu?
  5. Podlewanie zamiokulkasa - pamiętaj, by nie popełnić błędu!
  6. Jak nawozić zamiokulkasa?
  7. Zamiokulkas przesadzanie - kiedy i jak to robić?

Zamiokulkas w ostatnich latach stał się niezwykle popularną rośliną pokojową. Nic dziwnego - oprócz tego, że jest rośliną wyjątkowo dekoracyjną, to również jest mało wymagającą, łatwą w uprawie i odporną na niekorzystne warunki uprawy, w tym na niedobór wody. Z tych powodów jest to znakomita propozycja dla osób, które zapominają o podlewaniu kwiatów doniczkowych.

Jak wygląda zamiokulkas?

Zamiokulkas zamiolistny to bylina tworząca podziemne kłącze, z którego wyrastają długie, ciemnozielone, wzniesione ku górze, skórzaste, lśniące liście złożone osadzone na mięsistych, rozdętych u nasady ogonkach. To właśnie liście są główną ozdobą zamiokulkasa.

Jak kwitnie zamiokulkas?

Zamiokulkas może kwitnąć, ale w domowej uprawie zdarza się to rzadko. Kwiatostany zamiokulkasa są kolbowate, mają do 20 cm długości i kremowo-biało-zielony kolor. Wyrastają na krótkich pędach. złożone są zarówno z kwiatów żeńskich, jak i męskich. Po kwitnieniu kwiatostan przekształca się w eliptyczny owocostan zbudowany z kulistych, spłaszczonych jagód mających średnicę ok. 1 cm.

Zamiokulkas ma nieduże wymagania uprawowe i charakteryzuje się dużą wytrzymałością na niekorzystne warunki uprawy.

Jakie stanowisko dla zamiokulkasa?

Zamiokulkas lubi miejsca półcieniste, ostre słońce mu nie służy. Zamiokulkas może nawet stać w cieniu, choć przy dużym niedoborze światła, liście rośliny zaczynają się wyciągać, a ich zieleń staje się jaśniejsza. Trzeba pamiętać, że liście rośliny wyginają się w kierunku światła, dlatego co jakiś należy obracać doniczkę z rośliną.

Stanowisko dla zamiokulkasa nie może być intensywnie nasłonecznione, bowiem skutkuje to pojawieniem się brązowych plam na liściach.

Zamiokulkas to roślina ciepłolubna, a temperatura spadająca poniżej 5 st. C może doprowadzić do jej obumarcia. Dlatego pilnujmy, by chronić roślinę przed zimnymi przeciągami w okresie zimowym. Jeśli kupujemy zamiokulkasa zimą, to koniecznie dobrze go zabezpieczmy przed zimnem na czas transportu do domu.

Gdzie powinien stać zamiokulkas w domu?

Zamiokulkas rośnie wolno - rocznie wypuszcza zaledwie kilka liści, ale za to osiąga docelowo duże rozmiary. Dlatego pamiętajmy, że decydując się na zakup zamiokulkasa do domu, trzeba przeznaczyć dla niego dużo miejsca w pomieszczeniu.

Ze względu na to, że zamiokulkas toleruje zacienienie, często jest ustawiany w pomieszczeniach, do których nie dociera zbyt dużo dziennego światła. Doskonałym miejscem dla zamiokulkasa jest parapet zachodniego lub północnego okna alb miejsce w głębi pokoju, gdzie dociera rozproszone światło. 

Podlewanie zamiokulkasa - pamiętaj, by nie popełnić błędu!

Zamiokulkas zamiolistny gromadzi wodę w grubych, mięsistych liściach oraz podziemnych kłączach. Nie lubi zatem nadmiernego podlewania, a świetnie radzi sobie z krótkotrwałymi okresami przesuszenia. Co więcej: wytrzyma długie tygodnie bez nawadniania! Dlatego roślina nie wymaga częstego podlewania. W okresie intensywnego wzrostu należy podlewać ją tak, aby podłoże było lekko wilgotne (nie mokre!), a zimą podlewanie trzeba znacznie ograniczyć. Do polewania używamy wody odstałej o temperaturze pokojowej.

Pamiętajmy też, że zamiokulkasa nie wolno zalać, bo jego kłącze może zgnić, a liście opadać!

Jak nawozić zamiokulkasa?

Zamiokulkas lubi rosnąć w "przyciasnej" doniczce, co powoduje, że ilość podłoża w pojemniku nie jest duża, a dodatkowo podłoże po jakimś czasie ulega wyjałowieniu. Dlatego w okresie wzrostu kwiat wymaga regularnego nawożenia - najlepiej co 2-3 tygodnie zastosować nawóz do roślin ozdobnych z liści. Nawożenia zaprzestajemy w okresie jesienno-zimowym (roślina przechodzi wtedy w tzw. stan spoczynku). Nie należy także nawozić zamiokulkasa zaraz po przesadzeniu.

Zamiokulkas przesadzanie - kiedy i jak to robić?

Młode okazy zamiokulkasa warto przesadzać co roku, natomiast starsze przenosimy do nowych, większych doniczek, dopiero wtedy, gdy przestają się mieścić w obecnym pojemniku (zazwyczaj robimy to co 2-3 lata). Najlepiej zabieg przesadzania wykonać na wiosnę, po zakończeniu okresu spoczynku. Przesadzając kwiat koniecznie pamiętajmy nasypać na dno doniczki warstwę drenażu, a sama doniczka musi mieć dość duże otwory odpływowe - zamiokulkas jest bardzo wrażliwy na nadmiar wody w podłożu (w takich warunkach korzenie mogą gnić i rozwijać się choroby grzybowe.

Przeczytaj też:

Rośliny doniczkowe dla leniwych i zapracowanych [WIDEO]

Zielone rośliny doniczkowe - sprawdź, czy rozpoznasz je wszystkie!

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się ta roślina?
widliczka martensa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają