Uprawa roślin doniczkowych w domu: ogólne zasady

2016-05-23 12:46

Rośliny doniczkowe uprawiane w domu uspokajają, produkują tlen, oczyszczają i nawilżają powietrze, a do tego są cennym elementem aranżacji wnętrz. Aby jednak kwiaty doniczkowe nie sprawiały problemów w uprawie, trzeba poświęcić trochę czasu na ich pielęgnację. Jakich zasad powinno się przestrzegać w uprawie roślin doniczkowych w domu?

Dobierając rośliny doniczkowe do dekoracji wnętrz, nie można kierować się jedynie względami estetycznymi. Rośliny mają indywidualne wymagania i w nie każdym miejscu będą rozwijać się prawidłowo. Dlatego w pierwszej kolejności powinno się zwracać uwagę na ich potrzeby. Najważniejszymi czynnikami uprawy roślin doniczkowych w domu jest światło i temperatura.

Uprawa roślin doniczkowych w domu: niedobór światła i zbyt ciepło – główne przyczyny problemów

Większość gatunków uprawianych w pomieszczeniach pochodzi z rejonu tropikalnego i subtropikalnego. W praktyce oznacza to, że u nas najlepiej rozwijają się w szklarniach – przy dużej ilości światła (najlepiej rozproszonego), wysokiej temperaturze latem i chłodnej zimą oraz znacznej wilgotności powietrza. W pomieszczeniach spełnienie wszystkich warunków nie jest możliwe. Niemniej roślinom warto zapewnić dobre naświetlenie ustawiając je jak najbliżej okna lub na parapecie.
W pomieszczeniach z oknem wychodzącym na północ uprawia się jedynie cienioznośne rośliny (np. skrzydłokwiat, bluszcz, sansewieria). Istotna jest także temperatura. O ile od wiosny do jesieni, nie ma z tym czynnikiem problemu, zimą zieleń powinna przejść okres spoczynku. Najcenniejsze okazy warto więc przenieść do chłodnego pomieszczenia (13-16 st.C). Wilgotność powietrza można zwiększyć wykonując regularne zraszanie i instalując nawilżacze.

>>Przeczytaj też: Domowe sposoby nawożenia roślin doniczkowych: skorupki z jaj, fusy z kawy i inne

Uprawa roślin doniczkowych w domu: zasady prawidłowej pielęgnacji

  • Rośliny warto sadzić w dobranej, zindywidualizowanej mieszance gleby (np. do paproci, pelargonii, itp). Uniwersalne podłoże zaleca się mieszać, np. z piaskiem i ziemią ogrodową.
  • Każdorazowo roślinie warto zapewnić dobry drenaż, aby zapobiec gniciu korzeni. Donice muszą mieć otwory w dnie.
  • Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest podlewanie. Na słonecznych parapetach wykonuje się je nawet codziennie. Należy unikać godzin południowych, aby nie doprowadzić do poparzenia roślin. Na rynku powstało wiele systemów, pozwalających ograniczyć te czynności. Są szczególnie przydatne podczas suszy i urlopu. Przykładem jest Hydrobox – produkt w postaci krążka umieszczanego w donicy, który absorbuje znaczne ilości wody, aby późnej systematycznie ją uwalniać.
  • Innym ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest nawożenie roślin doniczkowych. Warto kierować się zasadą - lepiej stosować mniej nawozu niż rośliny przekarmić. Rośliny ozdobne z liści zaleca się nawozić azotem i potasem a ozdobne z kwiatów – azotem i fosforem. U tych drugich – usuwanie przekwitłych kwiatów przedłuży okres kwitnienia. Stosując Hydrobox można ograniczyć dawki nawozowe, ponieważ podczas nawożenia koncentruje się on wewnątrz hydroboxu.
  • Rośliny doniczkowe, w zależności od wieku i gatunku, przesadza się zwykle co 2-4 lata.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany