Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Rośliny doniczkowe > Rośliny doniczkowe > Trujące kwiaty doniczkowe w domu. Jakie rośliny doniczkowe są niebezpieczne
Rośliny doniczkowe

Trujące kwiaty doniczkowe w domu. Jakie rośliny doniczkowe są niebezpieczne

Poznaj trujące rośliny doniczkowe. Wśród kwiatów doniczkowych uprawianych w naszych mieszkaniach wiele gatunków to rośliny trujące. Jakie rośliny są trujące i mogą stanowić niebezpieczeństwo dla ludzi i zwierząt?

Trujące kwiaty doniczkowe można z powodzeniem uprawiać w domach. Trzeba tylko pamiętać, że mogą być one niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i dla domowych zwierząt. Jeśli w domu są małe dzieci, musimy dodatkowo wzmóc naszą czujność. Wybierając trujące rośliny doniczkowe do ozdoby naszych wnętrz, musimy znaleźć dla nich odpowiednie miejsce i pielęgnować je zachowując ostrożność.

Jakie objawy mogą wywoływać trujące rośliny doniczkowe?

Trujące kwiaty doniczkowe: czy są niebezpieczne? Niektóre rośliny doniczkowe są trujące, ponieważ zawierają szkodliwe substancje i mogą powodować podrażnienia skóry oraz błon śluzowych, obrzęki, zaburzenia oddychania, zatrucia pokarmowe, a w ciężkich przypadkach palpitacje serca, konwulsje i śpiączkę. Niekiedy zwykłe dotknięcie liścia rośliny trującej powoduje podrażnienie, którego objawem jest swędzenie i wysypka.

Przykłady trujących kwiatów doniczkowych

Rośliny trujące uprawiane w doniczkach w naszych domach to m.in.:

  • wilczomlecze, np. wilczomlecz piękny (czyli gwiazda betlejemska), wilczomlecz lśniący, kroton
  • rośliny z rodziny obrazkowatych, np. anturium, diffenbachia, monstera, filodendron.
  • rośliny psiankowate, np. psianka paprykowa, papryka roczna
  • rośliny amarylkowate, np. tulipany, narcyz, hipeastrum, amarylis, kliwia
  • alokazja, dracena, fikus, kaladium, oleander, scindapsus, skrzydłokwiat.

Jak postępować z trującymi kwiatami doniczkowymi?

Powinniśmy wiedzieć, które z roślin doniczkowych w naszym domu są trujące. Aby nie dopuścić do nieszczęścia przede wszystkim należy trujące rośliny doniczkowe ustawić w miejscach trudnodostępnych dla dzieci i zwierząt domowych. Nie wolno stawiać trujących roślin na podłodze czy niskich stolikach bądź niewysokich szafkach. Ustawiajmy je zawsze wysoko, aby dzieci nie mogły do nich dosięgnąć.
Podczas zabiegów pielęgnacyjnych starajmy się chronić skórę i oczy przed ewentualnym wyciekiem soku rośliny trującej – oczy osłońmy okularami ochronnymi, a na ręce załóżmy gumowe rękawiczki. Po zakończeniu prac dokładnie umyjmy ręce mydłem.

Autor zdjęć: Magdalena Michalak, Konrad Kalbarczyk
Opracowanie: redakcja serwisu
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Bukiet z kwiatów cebulowych
Bukiet z kwiatów cebulowych

Z ostatniego zamówienia mamy trochę spadów :) zostały nam hiacynty w różnych kolorach i frezje....

Przeczytaj też:
Rośliny doniczkowe do sypialni: oczyszczające i nawilżające powietrze
Rośliny doniczkowe do sypialni: oczyszczające i nawilżające powietrze

Jest wiele roślin doniczkowych, które znakomicie nadają się do sypialni. Rośliny te ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia