Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Rośliny doniczkowe

Trujące kwiaty doniczkowe w domu. Jakie rośliny doniczkowe są niebezpieczne

Poznaj trujące rośliny doniczkowe. Wśród kwiatów doniczkowych uprawianych w naszych mieszkaniach wiele gatunków to rośliny trujące. Jakie rośliny są trujące i mogą stanowić niebezpieczeństwo dla ludzi i zwierząt?

Trujące kwiaty doniczkowe można z powodzeniem uprawiać w domach. Trzeba tylko pamiętać, że mogą być one niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i dla domowych zwierząt. Jeśli w domu są małe dzieci, musimy dodatkowo wzmóc naszą czujność. Wybierając trujące rośliny doniczkowe do ozdoby naszych wnętrz, musimy znaleźć dla nich odpowiednie miejsce i pielęgnować je zachowując ostrożność.

Jakie objawy mogą wywoływać trujące rośliny doniczkowe?

Trujące kwiaty doniczkowe: czy są niebezpieczne? Niektóre rośliny doniczkowe są trujące, ponieważ zawierają szkodliwe substancje i mogą powodować podrażnienia skóry oraz błon śluzowych, obrzęki, zaburzenia oddychania, zatrucia pokarmowe, a w ciężkich przypadkach palpitacje serca, konwulsje i śpiączkę. Niekiedy zwykłe dotknięcie liścia rośliny trującej powoduje podrażnienie, którego objawem jest swędzenie i wysypka.

Przykłady trujących kwiatów doniczkowych

Rośliny trujące uprawiane w doniczkach w naszych domach to m.in.:

  • wilczomlecze, np. wilczomlecz piękny (czyli gwiazda betlejemska), wilczomlecz lśniący, kroton
  • rośliny z rodziny obrazkowatych, np. anturium, diffenbachia, monstera, filodendron.
  • rośliny psiankowate, np. psianka paprykowa, papryka roczna
  • rośliny amarylkowate, np. tulipany, narcyz, hipeastrum, amarylis, kliwia
  • alokazja, dracena, fikus, kaladium, oleander, scindapsus, skrzydłokwiat.

Jak postępować z trującymi kwiatami doniczkowymi?

Powinniśmy wiedzieć, które z roślin doniczkowych w naszym domu są trujące. Aby nie dopuścić do nieszczęścia przede wszystkim należy trujące rośliny doniczkowe ustawić w miejscach trudnodostępnych dla dzieci i zwierząt domowych. Nie wolno stawiać trujących roślin na podłodze czy niskich stolikach bądź niewysokich szafkach. Ustawiajmy je zawsze wysoko, aby dzieci nie mogły do nich dosięgnąć.
Podczas zabiegów pielęgnacyjnych starajmy się chronić skórę i oczy przed ewentualnym wyciekiem soku rośliny trującej – oczy osłońmy okularami ochronnymi, a na ręce załóżmy gumowe rękawiczki. Po zakończeniu prac dokładnie umyjmy ręce mydłem.

Autor zdjęć: Magdalena Michalak, Konrad Kalbarczyk
Opracowanie: redakcja serwisu
NEWSLETTER

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach...

Newspaper
Ogrodniku przeczytaj #
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Letni ogród
Letni ogród

W letnich ogrodach jest bardzo kolorowo

Przeczytaj też:
Jak pielęgnować paprocie doniczkowe zimą? Lubiane rośliny doniczkowe
Jak pielęgnować paprocie doniczkowe zimą? Lubiane rośliny doniczkowe

Paprocie doniczkowe, podobnie jak większość roślin pokojowych, w czasie zimy wymagają szczególnej ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © MURATOR S.A. 2008-2014 | Design by MURATOR Multimedia | Hosted by SuperMedia