Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Rośliny doniczkowe > Rośliny doniczkowe > Takka – egzotyczna roślina doniczkowa o ciekawych kwiatach. Jak pielęgnować takkę
Rośliny doniczkowe

Takka – egzotyczna roślina doniczkowa o ciekawych kwiatach. Jak pielęgnować takkę

Takka, zwana czarną orchideą, to roślina o oryginalnych kwiatach. Tę egzotyczną roślinę można uprawiać w domu w doniczce. Podpowiadamy jak pielęgnować takkę.

Takka (łac. Tacca) rośnie w naturze w gęstej dżungli południowo-wschodniej Azji oraz zachodniej Afryki. Opisano ponad 10 gatunków tej egzotycznej rośliny. Wszystkie to byliny dorastające do 30–100 cm wysokości. Ozdobne gatunki, na przykład Tacca chantrieri czy Tacca integrifolia, wytwarzają pionowe kłącza.
Kwiaty takki maja niezwykle ciekawy wygląd. W zależności od gatunku mogą być zielone, brązowe bądź purpurowe. Pojedyncze kwiaty są skupione po kilka lub kilkanaście tworząc baldachokształtny duży kwiatostan (około 30 cm długości), otoczony dwiema parami ciemnopurpurowych dużych podkwiatków i ozdobiony dodatkowo nitkowatymi „wąsami”. Kwiatostan osadzony jest na szczycie pędu kwiatostanowego, który ma od 30 do 60 cm długości.
Takka kwitnie późnym latem i jesienią. Jedna roślina może wydąć nawet kilka kwiatostanów.

Takka: jak pielęgnować

Takka to roślina ciepłolubna, minimalna temperatura jej uprawy wynosi 13–15st. Celsjusza. Wymaga także wysokiej wilgotności powietrza. Lubi rozproszone światło, dlatego nie należy jej ustawiać w bardzo nasłonecznionych miejscach. Takkę należy podlewać obficie, nie dopuszczając jednak do zalania korzeni. Latem roślinę należy regularnie zraszać.
W okresie wegetacji takkę nawozi się dolistnie co miesiąc stosując płynne nawozy. Co kilka lat roślinę trzeba przesadzić, przy okazji usuwając stare i rozkładające się fragmenty kłączy. Podłoże do uprawy takki powinno być przepuszczalne, z dużą zawartością próchnicy, o lekko kwaśnym odczynie.
Takke rozmnaża się za pomocą fragmentów kłączy, które pozyskuje się wiosną (miejsca cięcia należy zasypać węglem drzewnym). Każdy fragment musi mieć jedno oczko. Odcinki kłączy ukorzenia się w mieszaninie piasku i torfu.

takka

Takka, zwana czarną orchideą, to roślina o oryginalnych kwiatach

Autor zdjęć: photos.com, Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk)
Opracowanie: redakcja serwisu
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Marka Hikvision

Produkty firmy Hikvision             Marka...

Przeczytaj też:
Bonsai: jak wybrać roślinę do formowania bonsai
Bonsai: jak wybrać roślinę do formowania bonsai

Drzewko bonsai można uformować z różnych roślin. Podpowiadamy jak wybrać rośliny na ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia