Rośliny doniczkowe z rodziny obrazkowatych - jak je pielęgnować i gdzie ustawiać w domu

2016-12-22 7:00

Do grupy roślin z rodziny obrazkowatych należy wiele znanych i chętnie uprawianych w domach kwiatów doniczkowych. Poznaj najpopularniejsze rośliny z rodziny obrazkowatych i dowiedz się, jakie warunki im zapewnić, by atrakcyjnie zdobiły nasze wnętrza. Jak pielęgnować rośliny obrazkowate w domu i gdzie je ustawiać? ZDJĘCIA roślin obrazkowatych.

Większość roślin doniczkowych uprawianych w mieszkaniach to gatunki tropikalne. Ich naturalne środowisko charakteryzuje się bardzo specyficznymi warunkami siedliskowymi, np. dużą wilgotnością powietrza lub zróżnicowaną temperaturą w dzień i w nocy. Warunki te nie zawsze udaje się odtworzyć w mieszkaniu i z tego powodu uprawa niektórych roślin w warunkach domowych jest dość trudna i wymaga sporo zaangażowania. Jest jednak grupa roślin z rodziny obrazkowatych, która w naszych mieszkaniach czuje się całkiem dobrze i jeśli tylko zapewnimy im niezbędne minimum uprawowe, będą pięknie się rozrastać, a nawet wspaniale kwitnąć.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze duże kwiaty doniczkowe do domu i mieszkania

Najpopularniejsze rośliny z rodziny obrazkowatych do uprawy w domu

Rodzina obrazkowatych składa się z ponad 4000 gatunków roślin, w większości pochodzących z tropikalnych rejonów świata. Znajdują się wśród nich:

    Wiele gatunków z rodziny obrazkowatych to rośliny trujące, których sok zawiera toksyny mogące między innymi podrażniać skórę i błony śluzowe (np. difenbachia, kaladium, zamiokulkas, anturium).

    >>Przeczytaj też: Rośliny doniczkowe ozdobą wnętrz. ZDJĘCIA pięknych roślin pokojowych

    Niezwykłe kwiaty roślin z rodziny obrazkowatych

    Cechą charakterystyczną większości roślin z rodziny obrazkowatych jest oryginalny kwiat, który składa się z kolby z kwiatami właściwymi oraz otaczającej ją dużej, dekoracyjnej, często barwnej pochwy (podsadki), służącej za wabik dla zapylaczy. Pochwa ma kształt lejka schodzącego w dół łodygi i rozszerzającego u góry, a jej kolor uzależniony jest od gatunku i odmiany rośliny (może być biały, kremowy, żółty, różowy, czerwony, fioletowy).
    Kwiaty roślin należących do tej rodziny, często zapylane są przez muchówki, dlatego kolba może posiadać dodatkowo długi wyrostek w ciemnym kolorze, który wydziela dość nieprzyjemną woń, wabiącą owady. U gatunków uprawianych w mieszkaniach rzadko jednak trafiają się rośliny, których kwiaty mają przykry aromat, gdyż większość z nich po prostu nie pachnie.

    >>Przeczytaj też: Podlewanie kwiatów doniczkowych: jak często podlewać rośliny doniczkowe

    Warunki uprawy roślin z rodziny obrazkowatych: temperatura i wilgotność powietrza

    Większość uprawianych w mieszkaniu roślin obrazkowatych, przez cały rok oczekuje dość wysokiej, pokojowej temperatury wynoszącej 20-24 st. C. Wyjątkami są w tym przypadku kaladium i cantedeskia, które zimą powinny przejść okres spoczynku w temperatirze ok. 15 st.C.

    Rośliny z rodziny obrazkowatych wymagają także podwyższonej wilgotności powietrza. Niektóre nie lubią zraszania liści (np. kaladium), dlatego należy umieścić doniczke, w której rosną na wilgotnych kulkach keramzytu lub w pobliżu nawilżacza powietrza.

    Gdzie ustawiać w domu rośliny obrazkowate

    Część roślin z rodziny obrazkowatych oczekuje uprawy w miejscach półcienistych lub na stanowiskach z mocno rozproszonym światłem (monstera, skrzydłokwiat, zamiokulkas, epipremnum złociste, filodendron, aglonema), jedynie odmiany o kolorowych liściach, preferują miejsca lepiej oświetlone. Inne gatunki wolą natomiast więcej światła, choć nie tolerują bezpośredniego słońca (anturium, alokazja, kaladium).

    Pielęgnacja roślin obrazkowatych: w jakie podłoże sadzić i jak podlewać

    Rośliny obrazkowate mają też różne potrzeby w stosunku do wilgotności i zasobności podłoża. Najmniej wymagające są w tym zakresie zamiokulkasy i epipremnum złociste, które nie oczekują obfitego podlewania i mogą rosnąć w każdej typowej ziemi kwiatowej. Oba gatunki lepiej znoszą przejściowa suszę niż zalanie, dlatego z ich podlewaniem nie wolno przesadzać. Umiarkowanego, ale bardziej systematycznego podlewania oczekują natomiast monstery, aglonemy, alokazje, zroślichy, filodendrony i difenbachie.
    Rośliny obrazkowate preferują próchnicze podłoże o lekko kwaśnym odczynie. Największe wymagania w stosunku do wilgotności i rodzaju podłoża mają skrzydłokwiaty, scindapsus pstry, anturium i kaladium - te rośliny należy systematycznie i obficie podlewać oraz zapewnić im dobrej jakości, próchnicze, żyzne podłoże o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie pH. Co ważne, niektóre gatunki oczekują innych warunków w czasie spoczynku, a innych w okresie wegetacji (np. kaladium, cantedeskia), o czym należy pamiętać, podejmując się ich uprawy.

    Spośród obrazkowatych, najbardziej wymagającymi roślinami jest kaladium i scindapsus pstry. Ich uprawa w mieszkaniu nie zawsze się udaje, dlatego przed zakupem roślin, należy dobrze poznać ich wymagania, gdyż może się okazać, że są zbyt trudne do spełnienia. Są to jednak wyjątki, gdyż większość gatunków z rodziny obrazkowatych to rośliny łatwe w uprawie.

    Rośliny obrazkowate - jak eksponować w domu?

    Niektóre rośliny obrazkowate ze względu na rozmiar (np. monstera, difenbachia, zamiokulkas), powinny rosnąć samodzielnie, ale inne można zestawiać ze sobą lub innymi gatunkami, gdyż doskonale prezentują się w rozmaitych kompozycjach (np. skrzydłokwiat, alokazja, aglaonema, epipremnum złociste, mniejsze gatunki filodendronów). Mniejsze pnącza - jak np. filodendron pnący, zroślicha, epipremnum złote - znakomicie prezentują się rozwieszone na kratkach, owinięte wokół palików lub rozciągnięte wzdłuż ram okiennych, większe - jak np. monstera - muszą mieć zapewnioną solidną podporę, np. w postaci grubego palika owiniętego mchem.

    >>Przeczytaj też: Najpopularniejsze rośliny doniczkowe, które można prowadzić na palikach, kratkach i podporach

    Czy artykuł był przydatny?
    Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
    Nasi Partnerzy polecają

    Materiał Partnerski

    Materiał sponsorowany