Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Rośliny doniczkowe > Rośliny doniczkowe > Rośliny doniczkowe kwitnące cały rok
Rośliny doniczkowe

Rośliny doniczkowe kwitnące cały rok

Storczyki coraz częściej ozdabiają nasze mieszkania zimową porą. Najpopularniejsze są storczyki Phalaenopsis

Chętnie dekorujemy nasze mieszkania kwitnącymi roślinami doniczkowymi. Różnokolorowe kwiaty urozmaicają wnętrza. Poznaj najpopularniejsze rośliny doniczkowe kwitnące cały rok.

W mieszkaniach chętnie uprawiamy rośliny doniczkowe, gdyż w ich otoczeniu łatwo wypoczywamy. Wiele gatunków posiada ozdobne liście, dzięki którym stanową niebanalną dekorację wnętrza. Do najbardziej cenionych pokojowych roślin doniczkowych należą jednak te gatunki, które w warunkach domowych są w stanie kwitnąć przez cały rok, robiąc sobie jedynie krótkie przerwy na mały odpoczynek.

Rośliny doniczkowe kwitnące cały rok

Do roślin doniczkowych kwitnących praktycznie cały rok można zaliczyć między innymi skrzydłokwiaty, których kolbowate, żółte kwiatostany, otoczone białą, dużą, skórzastą pochwą kwiatostanową, prezentują się bardzo atrakcyjne na tle ciemnej zieleni liści i mogą pojawiać się na roślinie niemal bez przerwy przez cały rok.
Jeszcze bardziej atrakcyjne kwiaty tworzy bliski kuzyn skrzydłokwiatu – anturium, u którego pochwy kwiatostanowe są zwykle bardzo okazałe i często jaskrawo ubarwione (czerwone lub różowe). Anturium jest jednak rośliną bardziej wymagającą i trudniejszą do uprawy od skrzydłokwiatu, dlatego nie w każdym miejscu będzie rosło równie dobrze.
Znacznie mniejszym, ale też mniej wymagającym gatunkiem kwitnącym przez większą część roku jest natomiast sępolia fiołkowa nazywana potocznie fiołkiem afrykańskim. Jej niewielkie, ale bardzo liczne, barwne kwiaty, mogą pojawiać się na roślinie niemal przez cały rok. Sępolia posiada też mnóstwo atrakcyjnych odmian o kwiatach w różnych odcieniach czerwieni, fioletu, różu i błękitu, a także białych i dwubarwnych. Wiele z nich może mieć też fryzowane brzegi płatków lub pełne koszyczki kwiatostanowe, co stanowi ich dodatkową ozdobę.
Ciekawym gatunkiem jest też niezwykle lubiany i popularny storczyk Phalaenopsis. Storczyk ten z reguły kwitnie raz lub dwa razy w roku, ale jego kwiaty mogą utrzymywać się na pędach nawet przez kilka tygodni. W odpowiednich warunkach roślina potrafi też powtórzyć kwitnienie więcej niż raz w roku, dlatego z pewnością zasługuje na naszą uwagę.

saintpaulia

Saintpaulia, czyli fiołek afrykański, to jedna z najpopualrniejszych roslin doniczkowych o ozdobnych kwiatach

Autor tekstu: Katarzyna Józefowicz
Autor zdjęć: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk), Konrad Kalbarczyk
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Wrzosowe świece
Wrzosowe świece

Moi drodzy, kwiaty można wykorzystać nie tylko do kompozycji roślinnych. Tutaj własnoręcznie...

Przeczytaj też:
Paproć złocista (flebodium) – domowa paproć do wiszących pojemników
Paproć złocista (flebodium) – domowa paproć do wiszących pojemników

Paprocie to chętnie uprawiane rośliny doniczkowe. Wśród różnych gatunków paproci na uwagę ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia