Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Rośliny doniczkowe > Rośliny doniczkowe > Przedłużanie trwałości kwiatów ciętych: kwiaty o miękkiej łodydze
Rośliny doniczkowe

Przedłużanie trwałości kwiatów ciętych: kwiaty o miękkiej łodydze

Wdzięczny bukiet z kolorowych frezji w tonacji różowo-fioletowej. Lekkości bukietowi nadają pędy gipsówki

Jak przedłużyć trwałość kwiatów ciętych: podpowiadamy jak pielęgnować kupione w kwiaciarni kwiaty o miękkiej, zielonej łodydze. Przedłużanie trwałości kwiatów ciętych w wazonie o miękkiej łodydze: gerbery, cynie, hipeastrum, mak, narcyzy.

Kwiaty o miękkich łodygach to zazwyczaj rośliny zielne, w tym rośliny jednoroczne oraz delikatne byliny. W zależności od gatunku, musimy inaczej zadbać o cięte kwiaty. Radzimy, jak przedłużyć trwałość kwiatów ciętych w wazonie.

Przedłużanie trwałości kwiatów ciętych: podcinanie łodyg

Aby kwiaty cięte długo stały w wazonie, pierwszą czynnością powinno być prawidłowe podcięcie (ostrym nożykiem, nie sekatorem!) końców łodyg: ukośnie, pod kątem 45 stopni – to zwiększy powierzchnię chłonącą wodę. Kolejnym krokiem jest usunięcie dolnych liści. Usuwamy liście nieco ponad powierzchnię wody w wazonie. Ta czynność zapobiegnie ich gniciu i tym samym przedłuży trwałość kwiatów ciętych wstawionych do wazonu.

Przedłużanie trwałości kwiatów ciętych: gerbery i cynie

Jak przedłużyć trwałość kwiatów ciętych: zaparzenie łodyg. Kwiaty o miękkich łodygach zaparzamy umieszczając końcówki łodyg na około 10 sekund we wrzątku, po czym wstawiamy do wazonu z wodą. Łodygi takich gatunków jak gerbera czy cynia dobrze jest usztywnić, wkładając cienki drucik florystyczny do środka łodygi. Wbijamy go zawsze przez środek kwiatu, pozostałość drutu przycinamy. Ten zabieg usztywni kwiaty cięte, dzięki czemu będą łatwiejsze w układaniu.

Przedłużanie trwałości kwiatów ciętych: hipeastrum

Inne gatunki, takie jak Hippeastrum, potrzebują bardziej skomplikowanego zabiegu, aby przedłużyc ich trwałość. Kwiaty te mają łodygi grube, ale puste w środku. Aby przedłużyć ich żywotność, nalewamy do środka łodygi wodę, koniec zatykając kawałkiem gąbki florystycznej, lub waty. Można dodatkowo podkleić końcówkę łodygi taśmą klejącą. Tak przygotowane Hippeastrum możemy włożyć do wazonu z wodą.

Przedłużanie trwałości kwiatów ciętych: mak, narcyzy

Jak przedłużyć trwałość kwiatów ciętych: maki. Mak jest niezwykle dekoracyjnym kwiatem, który pięknie wygląda w kompozycjach florystycznych. Wiele osób twierdzi, że jego trwałość wynosi tylko 2–3 dni. Jednak odpowiednia jego konserwacja pozwoli cieszyć się jego urodą aż do 10 dni. Aby świeżo zebrane maki długo wytrzymały w wazonie, ich końcówki należy przypalić płomieniem z zapalniczki. Mak ma w środku łodygi mleczko, które pod wpływem temperatury gęstnieje i nie wypływa.

Aby przedłużyć żywotność ciętych narcyzów, włóżmy je do ciepłej wody na około 2 godziny. Po tym zabiegu nie przycinamy już łodyg narcyzów.

Zobacz film: Co robić, by kwiaty cięte w wazonie dłużej były atrakcyjne

Autor tekstu: Agata Krzepińska
Autor zdjęć: photos.com, www.thinkstockphotos.com, Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk)
mat. wideo: Dzień Dobry TVN/x-news
Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Wianek polny
Wianek polny

Wianki! Hit tegorocznych slubow i wesel. Kolejne zamówienia na nie spływają do nas. Ten wianek miał...

Przeczytaj też:
Hydrożele – co to jest i do czego się stosuje
Hydrożele – co to jest i do czego się stosuje

Hydrożele to dodatki do ziemi ogrodowej, które mając zdolność pochłaniania dużych ilości ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia