Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Rośliny doniczkowe > Rośliny doniczkowe > Kwiaty z ogrodu do wazonu: co zrobić, żeby kwiaty długo stały w wazonie
Rośliny doniczkowe

Kwiaty z ogrodu do wazonu: co zrobić, żeby kwiaty długo stały w wazonie

Ścinamy kwiaty do wazonu: warto to robić rano i ścinać tylko zdrowe kwiaty, najlepiej takie, które się jeszcze w pełni nie rozwinęły.

Co zrobić, żeby kwiaty stały długo w wazonie? Jak ścinać kwiaty z ogrodu do wazonu? Jak przedłużyć trwałość kwiatów ciętych? Do dekoracji wnętrz nadaje się większość uprawianych w ogrodach kwiatów. Radzimy co zrobić, żeby kwiaty z ogrodu długo stały w wazonie.

Lubisz kwiaty w wazonie? Podpowiadamy, jak ścianać kwiaty z ogrodu, by długo stały w wazonie i jak przedłużyć trwałość kwiatów ciętych? Przede wszystkim kwiaty z ogrodu należy ścinać, gdy nie są jeszcze zupełnie rozwinięte, najlepiej rano, kiedy promienie słońca nie grzeją mocno i łodygi kwiatów są jędrne. Do wazonu ścinamy tylko zdrowe kwiaty, ponieważ chore poza tym, że są źródłem infekcji, wydzielają dużo etylenu - gazu, który przyspiesza starzenie. Etylen jest także produkowany przez owoce (zwłaszcza przez jabłka; lepiej nie stawiać w ich pobliżu bukietów), a także przekwitające kwiaty (dlatego należy je systematycznie usuwać).
Kwiaty do wazonu z ogrodu, które wydzielają sok mleczny (gazanie, maki, wilczomlecze), przed wstawieniem do wazonu warto na chwilę zanurzyć w gorącej wodzie. W przeciwnym razie sok stężeje na przecięciu łodygi i utworzy nieprzepuszczalną warstwę.

Kwiaty w wazonie: przedłużanie trwałości kwiatów

Wodę w wazonie powinniśmy zmieniać każdego dnia, bo to zapobiegnie rozwojowi bakterii powodujących gnicie, warto też za każdym razem przycinać końcówki łodyg. W sprzedaży są odżywki do kwiatów przedłużające ich trwałość. Można też posłużyć się domowym sposobem i wsypać trochę cukru do wody w wazonie. Zmniejsza on transpirację i spowalnia procesy starzenia się kwiatów. To prosty sposób na przedłużenie trwałości kwiatów ciętych w wazonie.

Zobacz film: Sposoby na przedłużenie trwałości kwiatów ciętych

Autor tekstu: Elżbieta Borkowska-Gorączko
Autor zdjęć: Mariusz Bykowski, photos.com, Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk)
mat. wideo: Dzień Dobry TVN/x-news
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Kolorowy bukiet
Kolorowy bukiet

Kochamy frezje! Zwłaszcza wiosną. Poniżej jeden z naszych wiosennych bukietów. Mamy nadzieję, że...

Przeczytaj też:
Bonsai: jak wybrać roślinę do formowania bonsai
Bonsai: jak wybrać roślinę do formowania bonsai

Drzewko bonsai można uformować z różnych roślin. Podpowiadamy jak wybrać rośliny na ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia