Jak mroźne powietrze szkodzi domowym roślinom doniczkowym

2023-12-05 16:33

Kwiaty doniczkowe uprawiane w domu należy pielęgnować także zimą. Pamiętajmy o tym, że zimowe mroźne powietrze, które wpada do mieszkania podczas wietrzenia pomieszczeń, może szkodzić naszym roślinom doniczkowym. Jakie są objawy przemarznięcia roślin doniczkowych? Podpowiadamy, jak chronić kwiaty doniczkowe przed mroźnym powietrzem.

Zimą pokojowe rośliny doniczkowe mogą być narażone na mroźne powietrze, które wpada do domu podczas wietrzenia. Kwiaty doniczkowe mogą wtedy przemarzać.

Spis treści

  1. Jak wyglądają przemarznięte rośliny?
  2. Wietrzenie zimą przyczyną przemarzania roślin doniczkowych
  3. Jak chronić kwiaty doniczkowe przed mroźnym powietrzem?

Jak wyglądają przemarznięte rośliny?

Najczęściej przemarznięcie rośliny objawia się plamami na liściach oraz pędach pojawiającymi się z tej strony rośliny, z której zimne powietrze dochodziło. Plamy te są nieregularne i mają kolor od jasnożółtego do brązowego. Kiedy roślina przemarznie mocniej, wtedy więdnie (traci turgor), a jej liście i pędy ciemnieją i stają się szkliste (wyglądają jakby były zgniłe). Taka roślina bardzo szybko zamiera.

Wietrzenie zimą przyczyną przemarzania roślin doniczkowych

Zima to czas, w którym rośliny są narażone na mroźne powietrze, dostające się do domu szczególnie przy wietrzeniu, ale także podczas uchylania okna. Nawet gdy zima nie jest sroga, to trzeba pamiętać, że większość roślin doniczkowych uprawianych we wnętrzach, to gatunki ciepłolubne, które nie znoszą niskiej temperatury, a szczególnie mrozu. Dla roślin, które nie są przystosowane do chłodu, nawet chwilowy spadek temperatury poniżej 0 stopni Celsjusza może prowadzić do zamarzania wody w komórkach roślinnych, co powoduje ich rozerwanie (czyli zniszczenie).

Bardziej narażone na przemarzanie zimą są gatunki roślin doniczkowych o liściach gładkich, mięsistych i delikatnych niż te o liściach skórzastych, owłosionych i pokrytych woskiem.

Jak chronić kwiaty doniczkowe przed mroźnym powietrzem?

Aby mroźne powietrze nie uszkadzało roślin doniczkowych stojących na parapecie, najlepiej na czas wietrzenia przestawić je w miejsce osłonięte od chłodu.

Warto sprawdzać, czy rośliny nie dotykają liśćmi okna - zimne szkło może je uszkodzić. Gdy na dworze jest mroźno, warto egzemplarze stojące blisko okna okryć papierem albo odsunąć rośliny od okna.

Pamiętajmy też, aby w mroźne dni nie kupować nowych roślin doniczkowych – zimowy transport, szczególnie, gdy kwiaty nie są dobrze zabezpieczone (np. owinięte kilkoma warstwami papieru), może im mocno zaszkodzić.

Pielęgnacja roślin doniczkowych zimą

Jak dobrze znasz rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Jaka to roślina?
Filodendron
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany