Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Rośliny doniczkowe > Rośliny doniczkowe > Kwiaty doniczkowe w domu: jak mroźne powietrze szkodzi roślinom doniczkowym
Rośliny doniczkowe

Kwiaty doniczkowe w domu: jak mroźne powietrze szkodzi roślinom doniczkowym

Mroźne powietrze, które wpada do mieszkania podczas wietrzenia może szkodzić pokojowym roślinom doniczkowym

Mroźne powietrze, które wpada do mieszkania podczas wietrzenia może szkodzić pokojowym roślinom doniczkowym

Kwiaty doniczkowe uprawiane w domu należy pielęgnować także zimą. Pamiętajmy o tym, że zimowe mroźne powietrze, które wpada do mieszkania podczas wietrzenia pomieszczeń, może szkodzić naszym roślinom doniczkowym. Podpowiadamy, jak chronić kwiaty doniczkowe przed mroźnym powietrzem? Objawy przemarznięcia roślin doniczkowych.

Zimą pokojowe rośliny doniczkowe mogą być narażone na mroźne powietrze, które wpada do domu podczas wietrzenia. Kwiaty doniczkowe mogą wtedy przemarzać.

Objawy przemarznięcia roślin doniczkowych

Najczęściej przemarznięcie rośliny objawia się plamami na liściach oraz pędach pojawiającymi się z tej strony rośliny, z której zimne powietrze dochodziło. Plamy te są nieregularne i mają kolor od jasnożółtego do brązowego. Kiedy roślina przemarznie mocniej, wtedy więdnie (traci turgor), a jej liście i pędy ciemnieją i stają się szkliste (wyglądają jakby były zgniłe). Taka roślina bardzo szybko zamiera.

>>Przeczytaj też: Podlewanie roślin doniczkowych zimą

Wietrzenie zimą przyczyną przemarzania roślin doniczkowych

Większość roślin doniczkowych uprawianych we wnętrzach, to gatunki ciepłolubne, które nie znoszą niskiej temperatury, a szczególnie mrozu. Dla roślin, które nie są przystosowane do chłodu, nawet chwilowy spadek temperatury poniżej 0 stopni Celsjusza może prowadzić do zamarzania wody w komórkach roślinnych, co powoduje ich rozerwanie (czyli zniszczenie).
Bardziej narażone na przemarzanie zimą są gatunki roślin doniczkowych o liściach gładkich, mięsistych i delikatnych niż te o liściach skórzastych, owłosionych i pokrytych woskiem.

>>Przeczytaj też: Zimowe nawożenie roślin doniczkowych

Jak chronić kwiaty doniczkowe przed mroźnym powietrzem?

Aby mroźne powietrze nie uszkadzało roślin doniczkowych stojących na parapecie, najlepiej na czas wietrzenia przestawić je w miejsce osłonięte od chłodu. Egzemplarze stojące blisko okna można okryć papierem. Gdy na dworze mróz jest duży, warto odsunąć rośliny doniczkowe od szyby okiennej.
Pamiętajmy też, aby w mroźne dni nie kupować nowych roślin doniczkowych – zimowy transport, szczególnie, gdy kwiaty nie są dobrze zabezpieczone (np. owinięte kilkoma warstwami papieru), może im mocno zaszkodzić.

>>Przeczytaj też: Zasychanie brzegów liści roślin doniczkowych – przyczyny, jak zapobiegać

Kwiaty doniczkowe zimą

Gdy na dworze mróz jest duży, warto odsunąć rośliny doniczkowe od szyby okiennej

Autor zdjęć: photos.com, www.thinkstockphotos.com
Opracowanie: redakcja serwisu
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Mini ogrody
Mini ogrody

Kto z Was robił kiedyś ogród w słoiku lub w akwarium? Ja wiele razy. Kwiaty tak hodowane...

Przeczytaj też:
Bukiety na Dzień Kobiet: z jakich kwiatów modne bukiety. ZDJECIA
Bukiety na Dzień Kobiet: z jakich kwiatów modne bukiety. ZDJECIA

W Dzień Kobiet tradycyjnie panowie wręczają paniom kwiaty. Czasem jest to pojedyncza ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia