Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Rośliny doniczkowe > Rośliny doniczkowe > Hydrożele – co to jest i do czego się stosuje
Rośliny doniczkowe

Hydrożele – co to jest i do czego się stosuje

Hydrożele to dodatki do ziemi ogrodowej, które mając zdolność pochłaniania dużych ilości wody, ułatwiają zatrzymywanie wilgoci w glebie. Dzięki zastosowaniu hydrożeli w uprawie roślin, zarówno w ogrodzie, jak i w uprawie doniczkowej, rośliny można podlewać rzadziej. Poznaj zalety hydrożeli i dowiedz się, jak stosować hydrożele.

Uprawiając rośliny doniczkowe bądź ogrodowe, nierzadko spotykamy się z problemem suszy. Rośliny cierpiące na niedobór wody, szybko tracą ładny wygląd, więdną, karleją, chorują, przestają kwitnąć i owocować, a czasem nawet całkiem zasychają. Przeciwdziałaniem tej sytuacji jest oczywiście systematyczne podlewanie roślin, ale nie zawsze jest to wyjście idealne. Przede wszystkim duże zużycie wody wiąże się ze znacznymi kosztami i często jest nieekonomiczne. Zdarza się też, że z różnych względów nie możemy podlewać roślin tak często, jak tego wymagają. W upalne, letnie dni, kiedy rośliny cierpią najbardziej, także nie możemy nic poradzić, gdyż właśnie w południe, kiedy jest najbardziej gorąco i sucho, roślin nie wolno podlewać (grozi im wtedy poparzenie i szok termiczny). Dobrym i skutecznym rozwiązaniem problemu może być natomiast zastosowanie w uprawie roślin hydrożelu nazywanego też agrożelem, superabsorbentem lub hydroabsorbentem.

>>Przeczytaj też: Ekonomiczne podlewanie ogrodu

Co to jest hydrożel i jak działa?

Hydrożel to substancja o złożonej budowie, której głównym składnikiem są polimery (w ogrodnictwie mają zastosowanie głównie polimery akrylowe), mające ogromną zdolność do pochłaniania dużych ilości wody. Niektóre z nich są organiczne i przyjazne środowisku, dlatego nadają się do stosowania pod warzywa i owoce i zioła (po kilku latach ulegają biodegradacji), inne są syntetyczne i nie zawsze można wykorzystać je przy uprawie roślin. Hydrożele można stosować zarówno w ogrodzie (szczególnie na glebach lekkich), jak i w uprawie pojemnikowej roślin pokojowych i balkonowych.

Zalety stosowania hydrożeli

Po zmieszaniu z ziemią lub umieszczeniu w pobliżu korzeni, hydrożele chłoną wodę w czasie opadów lub z podlewania (mogą powiększyć swoją objętość o 300-400, a nawet 600 razy), oddając ją z powrotem do otoczenia w okresie suszy. Są przy tym niezwykle efektywne, gdyż rośliny mogą pobrać nawet do 90 proc. zmagazynowanej przez nie wody i to bez ryzyka przelania. Do stosowania w ogrodzie lub w uprawie roślin doniczkowych, najlepsze są hydrożele o średniej chłonności (ok. 400 g/g). Bardziej chłonne narażone są na uszkodzenia mechaniczne, mniej chłonne wymuszają stosowanie ich w większej ilości, co podnosi koszty.

Hydrożele ułatwiają też roślinom dostęp do składników pokarmowych (min. potasu, wapnia i magnezu), zapobiegając wypłukiwaniu ich do głębszych warstw gleby. Pomagają też ochronić glebę przed erozją i poprawiają jej strukturę. Hydrożele są też niezastąpione w uprawie roślin pokojowych, balkonowych i tarasowych. Dzięki nim, łatwiej jest utrzymać kwiaty w dobrej formie podczas upalnego lata, a w razie pilnego wyjazdu, można bez obaw pozostawić je na kilka dni bez opieki.

>>Przeczytaj też: Podlewanie i nawożenie roślin w uprawie pojemnikowej na balkonie

Hydrożele dostępne na rynku

Hydrożele dostępne na rynku w czystej postaci mają najczęściej formę granulatu lub proszku (np. Terra Hydrogel Aqua, Target Terracottem Universal, HydroŻel czysty, Hydrożel AGRO), ale można też znaleźć bardziej złożone produkty takie jak np. hydrożel zamknięty w specjalnym opakowaniu (tzw. Hydrobox) lub nawozy z dodatkiem hydrożelu (np. Substral osmocote + hydrożel).

Jak stosować hydrożele

Jeśli wybierzemy sypką formę hydrożelu, musimy wymieszać ją z podłożem na takiej głębokości, na jakiej znajduje się główna cześć systemu korzeniowego rośliny, a następnie obficie podlać rabatę. Posypanie preparatem wierzchniej warstwy podłoża, wyrzucenie całej dawki do wykopanego obok rośliny dołka lub umieszczenie preparatu w glebie zbyt głęboko, nie przyniesie roślinom żadnych korzyści.

Stosując hydrożel w ogrodzie lub w uprawie doniczkowej, powinniśmy stosować się do zaleceń producenta, gdyż dawki agrożelu zależą od wielu czynników i mogą być bardzo różne (od kilku do kilkunastu g. żelu na 10 l. podłoża lub gleby). Podobnie jest z produktami typu Hydrobox, których rozmiar także należy dostosować od wielkości rośliny. Niekorzystne jest bowiem zarówno przedawkowanie hydrożelu (rośliny mogą zacząć cierpieć z powodu braku powietrza, zabieranego przez pęczniejący nadmiernie żel), jak i dodanie go do gleby w zbyt małej ilości (spada jego wydajność).

>>Przeczytaj też: Podlewanie roślin doniczkowych w domu - jak zapewnić właściwą wilgotność podłoża

Wykorzystując hydrożel w uprawie roślin doniczkowych, warto też pamiętać, że jego właściwości chłonne związane są ze znacznym powiększaniem objętości znajdującego się nim polimeru. Dlatego też przed posadzeniem roślin w doniczce, preparat należy najpierw wymieszać z podłożem i dobrze go nawodnić, dzięki czemu korzenie rośliny nie zostaną później wypchnięte do góry przez pęczniejący polimer. Stosowanie w uprawie roślin hydrożelu ma mnóstwo zalet, ale ma też jedną wadę. Większość produktów z hydrożelem to preparaty dość drogie, dlatego ich stosowanie może wiązać się z wysokimi kosztami. Nie będzie to zbyt uciążliwe dla naszej kieszeni, jeśli planujemy wykorzystać hydrożel na niewielkiej rabacie, do uprawy kilku roślin doniczkowych lub podczas produkcji małej ilości rozsady, gorzej, jeśli planujemy użyć preparatu w dużym ogrodzie. Wtedy warto już rozważyć opłacalność całej operacji, biorąc pod uwagę koszty gotowego produktu, jego wydajność i żywotność oraz koszty wody, zużytej do podlewania roślin w ciągu okresu, na jaki przewidziana jest trwałość preparatu (zwykle jest to 4-6 lat).

hydrożel

Autor tekstu: Katarzyna Józefowicz
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com
Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

jesień z pogrzebem w tle....

Przed wczoraj przechodziłam przez cmentarz akurat był pogrzeb. Orkiestra grała i śpiewała...

Przeczytaj też:
Paproć złocista (flebodium) – domowa paproć do wiszących pojemników
Paproć złocista (flebodium) – domowa paproć do wiszących pojemników

Paprocie to chętnie uprawiane rośliny doniczkowe. Wśród różnych gatunków paproci na uwagę ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia