Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Rośliny doniczkowe

Hortensja - roślina doniczkowa na Wielkanoc i nie tylko

Hortensja to jedna z popularnych roślin doniczkowych, którymi ozdabiamy nasze domy na Wielkanoc. Jej piękne kwiaty rozweselą każde wnętrze. W sklepach do wyboru mamy odmiany o kwiatach białych, różowych, niebieskich karminowych czy czerwonych.
Hortensje w doniczkach to doskonała ozdoba wnętrza

Hortensje w doniczkach to doskonała ozdoba wnętrza

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) dorasta do 50-60 cm. Kwitnie bardzo długo, od kwietnia do późnej jesieni, zależnie od odmiany. Można kupić także rośliny specjalnie pędzone, które kwitną już w lutym. Kwiatostany mogą być dwojakiego rodzaju: duże, kuliste, o średnicy około 20 cm, złożone z kilkudziesięciu kwiatów płonnych lub płaskie, talerzowate, z drobnymi kwiatami płodnymi wewnątrz, otoczonymi pierścieniem kwiatów płonnych. Wyhodowano wiele odmian o kwiatach białych, różowych, purpurowych niebieskich.

Jak uprawiać i pielęgnować hortensję w doniczce?

Hortensja lubi światło rozproszone, bezpośrednie ostre słońce będzie przypalać kwiaty i liście, a brak światła spowoduje żółknięcie liści i bladość kwiatów. w okresie wzrostu należy zapewnić temperaturę około 15-20 st. Celsjusza. Zimą, w czasie spoczynku, po opadnięciu liści, hortensję umieszczamy w pomieszczeniu o temperaturze 4-7 st. Celsjusza. Podłoże dla hortensji powinno być żyzne, przepuszczalne, o lekko kwaśnym odczynie. Można kupić gotową ziemię do hortensji, azalii, różaneczników i roślin wrzosowatych. W okresie wzrostu i kwitnienia hortensję podlewamy codziennie, podłoże musi być stale wilgotne, ale nie zalane. Niepodlewana bardzo szybko więdnie, należy wtedy wstawić doniczkę do wiadra z wodą na 30 minut (woda powinna sięgać 1-2 cm poniżej brzegu doniczki), a potem odstawić na kilka minut np. do zlewu, żeby nadmiar wody spłynął. Zimą podlewamy co 10 dni. W okresie wegetacji zraszamy codziennie liście, ale nie kwiaty. Liście hortensji można wycierać wilgotną ściereczką. Nie wolno używać nabłyszczaczy.

Cięcie i rozmnażanie hortensji

Hortensja kwitnie na pędach zeszłorocznych, wykonujemy więc tylko cięcia korygujące. Przekwitłe kwiatostany wycinamy tuż nad drugą parą liści (zasuszone możemy wykorzystać w zimowych bukietach). W okresie wzrostu i kwitnienia zasilamy hortensje nawozem do hortensji (azalii, różaneczników i roślin wrzosowatych) lub do roślin kwitnących. Przesadzać rośliny należy po przekwitnięciu. Hortensję rozmnaża się przez sadzonki wierzchołkowe lub boczne. Hortensja choruje rzadko, mogą się pojawić na niej mszyce lub przędziorki.

>>Przeczytaj też: Hortensja w ogrodzie: jaką ziemię lubi hortensja

Autor tekstu: Anna Kazimierowicz
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com, Konrad Kalbarczyk
Źródło: Wymarzony Ogród
NEWSLETTER

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach...

Newspaper
Ogrodniku przeczytaj #
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Roboty ogródkowe
Roboty ogródkowe

Bardzo pracowity okres dobiega końca i to nie ze względu na wykonanie wszystkich zaplanowanych...

Przeczytaj też:
Tulipany na Dzień Kobiet nadal modne! ZDJĘCIA
Tulipany na Dzień Kobiet nadal modne! ZDJĘCIA

Tulipany to jedne z najpopularniejszych kwiatów wręczanych z okazji Dnia Kobiet. Z ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2015 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia