Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Rośliny doniczkowe

Hortensja - roślina doniczkowa na Wielkanoc i nie tylko

Hortensja to jedna z popularnych roślin doniczkowych, którymi ozdabiamy nasze domy na Wielkanoc. Jej piękne kwiaty rozweselą każde wnętrze. W sklepach do wyboru mamy odmiany o kwiatach białych, różowych, niebieskich karminowych czy czerwonych.

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) dorasta do 50-60 cm. Kwitnie bardzo długo, od kwietnia do późnej jesieni, zależnie od odmiany. Można kupić także rośliny specjalnie pędzone, które kwitną już w lutym. Kwiatostany mogą być dwojakiego rodzaju: duże, kuliste, o średnicy około 20 cm, złożone z kilkudziesięciu kwiatów płonnych lub płaskie, talerzowate, z drobnymi kwiatami płodnymi wewnątrz, otoczonymi pierścieniem kwiatów płonnych. Wyhodowano wiele odmian o kwiatach białych, różowych, purpurowych niebieskich.

Jak uprawiać i pielęgnować hortensję?

Hortensja lubi światło rozproszone, bezpośrednie ostre słońce będzie przypalać kwiaty i liście, a brak światła spowoduje żółknięcie liści i bladość kwiatów. w okresie wzrostu należy zapewnić temperaturę około 15-20 st. Celsjusza. Zimą, w czasie spoczynku, po opadnięciu liści, hortensję umieszczamy w pomieszczeniu o temperaturze 4-7 st. Celsjusza. Podłoże dla hortensji powinno być żyzne, przepuszczalne, o lekko kwaśnym odczynie. Można kupić gotową ziemię do hortensji, azalii, różaneczników i roślin wrzosowatych. W okresie wzrostu i kwitnienia hortensję podlewamy codziennie, podłoże musi być stale wilgotne, ale nie zalane. Niepodlewana bardzo szybko więdnie, należy wtedy wstawić doniczkę do wiadra z wodą na 30 minut (woda powinna sięgać 1-2 cm poniżej brzegu doniczki), a potem odstawić na kilka minut np. do zlewu, żeby nadmiar wody spłynął. Zimą podlewamy co 10 dni. W okresie wegetacji zraszamy codziennie liście, ale nie kwiaty. Liście hortensji można wycierać wilgotną ściereczką. Nie wolno używać nabłyszczaczy. Hortensja kwitnie na pędach zeszłorocznych, wykonujemy więc tylko cięcia korygujące. Przekwitłe kwiatostany wycinamy tuż nad drugą parą liści (zasuszone możemy wykorzystać w zimowych bukietach). W okresie wzrostu i kwitnienia zasilamy hortensje nawozem do hortensji (azalii, różaneczników i roślin wrzosowatych) lub do roślin kwitnących. Przesadzać rośliny należy po przekwitnięciu. Hortensję rozmnaża się przez sadzonki wierzchołkowe lub boczne. Hortensja choruje rzadko, mogą się pojawić na niej mszyce lub przędziorki.

Autor tekstu: Anna Kazimierowicz
Autor zdjęć: Konrad Kalbarczyk
Źródło: Wymarzony Ogród
NEWSLETTER

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach...

Newspaper
Ogrodniku przeczytaj #
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

100 NAJLEPSZYCH ROŚLIN DO TWOJEGO OGRODU
100 NAJLEPSZYCH ROŚLIN DO TWOJEGO OGRODU

To przydatny każdemu ogrodnikowi-amatorowi album z opisem roślin kwitnących polecanych do uprawy na działce i w ogrodzie. Obok portretów roślin znajdziesz tu poradnik pielęgnacji roślin i ogrodu.

Kompozycje z kwiatów sztucznych
Kompozycje z kwiatów sztucznych

Wraz ze zbliżającymi się zaduszkami, mam okazję robić kolejne dekoracje, tym razem z kwiatów...

Przeczytaj też:
Kolorowe hiacynty na Dzień Kobiet. ZDJĘCIA
Kolorowe hiacynty na Dzień Kobiet. ZDJĘCIA

Wśród kwiatów wręczanych na Dzień Kobiet dużą popularnością cieszą się hiacynty. Zobacz ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2015 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia