Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Rośliny doniczkowe > Rośliny doniczkowe > Hortensja - roślina doniczkowa na Wielkanoc i nie tylko
Rośliny doniczkowe

Hortensja - roślina doniczkowa na Wielkanoc i nie tylko

Hortensje ogrodowe w wiklinowym koszu

Hortensja to jedna z popularnych roślin doniczkowych, którymi ozdabiamy nasze domy na Wielkanoc. Jej piękne kwiaty rozweselą każde wnętrze. W sklepach do wyboru mamy odmiany o kwiatach białych, różowych, niebieskich karminowych czy czerwonych.

Hortensja ogrodowa (łac. Hydrangea macrophylla) to krzew liściasty dorastający do 50-60 cm. Kwitnie bardzo długo - od kwietnia do późnej jesieni, zależnie od odmiany. Można kupić także hortensje specjalnie pędzone, które kwitną już w lutym. Kwiatostany hortensji mogą być dwojakiego rodzaju: duże, kuliste, o średnicy około 20 cm, złożone z kilkudziesięciu kwiatów płonnych lub płaskie, talerzowate, z drobnymi kwiatami płodnymi wewnątrz, otoczonymi pierścieniem kwiatów płonnych. Wyhodowano wiele odmian hortensji o kwiatach białych, różowych, purpurowych niebieskich.

Jak uprawiać i pielęgnować hortensję w doniczce?

Hortensja lubi światło rozproszone, bezpośrednie ostre słońce będzie przypalać kwiaty i liście, a brak światła spowoduje żółknięcie liści i bladość kwiatów. w okresie wzrostu należy zapewnić temperaturę około 15-20 st. Celsjusza. Zimą, w czasie spoczynku, po opadnięciu liści, hortensję umieszczamy w pomieszczeniu o temperaturze 4-7 st. Celsjusza. Podłoże dla hortensji powinno być żyzne, przepuszczalne, o lekko kwaśnym odczynie. Można kupić gotową ziemię do hortensji, azalii, różaneczników i roślin wrzosowatych. W okresie wzrostu i kwitnienia hortensję podlewamy codziennie, podłoże musi być stale wilgotne, ale nie zalane. Niepodlewana bardzo szybko więdnie, należy wtedy wstawić doniczkę do wiadra z wodą na 30 minut (woda powinna sięgać 1-2 cm poniżej brzegu doniczki), a potem odstawić na kilka minut np. do zlewu, żeby nadmiar wody spłynął. Zimą podlewamy co 10 dni. W okresie wegetacji zraszamy codziennie liście, ale nie kwiaty. Liście hortensji można wycierać wilgotną ściereczką. Nie wolno używać nabłyszczaczy.

>>Przeczytaj też: Hortensje do ogrodu - najpopularniejsze gatunki hortensji sadzone w ogrodach

Cięcie i rozmnażanie hortensji

Hortensja kwitnie na pędach zeszłorocznych, wykonujemy więc tylko cięcia korygujące. Przekwitłe kwiatostany wycinamy tuż nad drugą parą liści (zasuszone możemy wykorzystać w zimowych bukietach). W okresie wzrostu i kwitnienia zasilamy hortensje nawozem do hortensji (azalii, różaneczników i roślin wrzosowatych) lub do roślin kwitnących. Przesadzać rośliny należy po przekwitnięciu. Hortensję rozmnaża się przez sadzonki wierzchołkowe lub boczne. Hortensja choruje rzadko, mogą się pojawić na niej mszyce lub przędziorki.

>>Przeczytaj też: Hortensja w ogrodzie: jaką ziemię lubi hortensja

Autor tekstu: Anna Kazimierowicz
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com, Konrad Kalbarczyk
Źródło: Wymarzony Ogród
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Zwiastuny wiosny
Zwiastuny wiosny

Dawno niczego nie napisałam, ale słońce i zbliżająca się wielkimi krokami kalendarzowa wiosna -...

Przeczytaj też:
Skrzydłokwiat w ciekawych aranżacjach. ZDJĘCIA
Skrzydłokwiat w ciekawych aranżacjach. ZDJĘCIA

Skrzydłokwiat to jedna z najchętniej uprawianych w domu roślin doniczkowych. Ciemnozielone liście ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia