Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Rośliny doniczkowe > Rośliny doniczkowe > Fikusy: zawsze modne rośliny doniczkowe
Rośliny doniczkowe

Fikusy: zawsze modne rośliny doniczkowe

Fikusy, znane także jako figowce, są jednymi z najczęściej uprawianych roślin doniczkowych. Rosną szybko, są łatwe w uprawie i bardzo dekoracyjne.

Fikus lirolistny, sprężysty czy benjamina to stali mieszkańcy naszych salonów i parapetów. Z mnogości ich odmian każdy może wybrać dla siebie taką, która dobrze będzie się prezentowała w jego domu.

Co lubią fikusy

Światło rozproszone – doskonale czują się na oknie wschodnim lub zachodnim. Dobrze znoszą suche powietrze w pomieszczeniach ogrzewanych kaloryferami. Nie są wymagające, jeśli chodzi o temperaturę otoczenia – lubią taką około 20°C, zimą nie może być niższa niż 10°C. Im temperatura wyższa, tym większa musi być częstotliwość podlewania rośliny. Trzeba to robić miękką, odwapnioną wodą (może być przegotowana), dopiero gdy ziemia w doniczce przeschnie, czyli latem zwykle dwa razy w tygodniu, a zimą co 7-10 dni. Wodę, która zebrała się na podstawce, wylewamy. Fikusy lubią zraszanie, latem można to robić nawet codziennie, zimą liście należy co jakiś czas przecierać z kurzu, aby roślina mogła swobodnie oddychać. Raz w miesiącu fikusa można podlać wodą zmieszaną z jasnym piwem (na szklankę wody dodaj 50 ml piwa) – będzie mieć zdrowe i bardziej błyszczące liście.

Czego nie lubią fikusy

Przeciągów. Trzeba je tak ustawiać, by podczas wietrzenia nie owiewał ich strumień zimnego powietrza.
Obracania doniczki. Przestawiając ją w inne miejsce, zaznaczmy, z której strony padało światło na roślinę. Będzie można ponownie ustawić fikusa w tej samej pozycji.
Na przeciągi lub przestawianie fikusy czasami reagują zrzucaniem liści. Nie trzeba wcale wyrzucać bezlistnej rośliny. Wystarczy jej trochę przyciąć pędy, pilnować, by ziemia w donicy była lekko wilgotna, oraz dać spokój – wkrótce pojawią się nowe liście.
Nadmiaru wilgoci. Może on spowodować pojawienie się plam, żółknięcie i opadanie liści, a w końcu – gnicie korzeni.
Silnego nasłonecznienia. Na słońcu liście fikusa tracą połysk, a nawet skręcają się i żółkną.
Niedoboru światła. Liście fikusów reagują na jego brak podobnie jak na nadmiar – żółkną, a następnie opadają.
Zbyt wysokiej temperatury. Jeśli liście zwisają do dołu, oznacza to, że stanowisko jest za ciepłe dla rośliny.

Nawożenie fikusów

Fikus musi być posadzony w żyznej ziemi, przepuszczalnej, zawierającej dużo próchnicy i substancji pokarmowych. Najlepsza jest mieszanina ziemi kompostowej z dodatkiem torfu oraz gruboziarnistego piasku. Na dnie doniczki trzeba położyć drenaż, by do korzeni docierało powietrze. Fikus wymaga regularnego dokarmiania zarówno nawozami organicznymi, jak i mineralnymi – dobre są preparaty dla roślin doniczkowych o dekoracyjnych liściach. Rośliny nawozi się od wiosny do końca lata. W sierpniu kończymy zasilanie, wznawiamy je dopiero na przełomie zimy i wiosny, gdy fikus zacznie rosnąć.
Młode rośliny przesadzamy co roku, nowa doniczka powinna być zaledwie o numer większa od starej (numer to średnica doniczki w centymetrach). Starsze okazy przesadzamy raz na kilka lat, a co roku na wiosnę wymieniamy górną warstwę ziemi w doniczce.

Rozmnażanie fikusów

Fikusy łatwo rozmnaża się z sadzonek przygotowywanych od kwietnia do czerwca. Ze starszej rośliny odcina się pędy o 3-4 liściach i wstawia do ciepłej wody. Gdy przestanie wypływać sok mleczny, ich końce zanurza się w ukorzeniaczu i sadzi w mieszaninie torfu z piaskiem. Pojemnik przykrywa się folią i ustawia w jasnym, ciepłym miejscu (25-28°C). Tak wysoka temperatura gwarantuje szybkie i pewne ukorzenienie. Kiedy po 2-3 tygodniach pojawią się korzenie, młode rośliny sadzi się (pojedynczo lub po kilka sztuk) do małych doniczek wypełnionych żyzną ziemią.

Autor tekstu: Anna Śmiałek
Autor zdjęć: Magdalena Michalak, Konrad Kalbarczyk, Maria Muszalska
Źródło: Wymarzony Ogród
Ogrodniku przeczytaj
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Sezon piwonii!
Sezon piwonii!

Zaczął się sezon na piwonie! Co prawda w sprzedaży są nadal te holenderskie, ale już na horyzoncie...

Przeczytaj też:
Kroton – roślina doniczkowa o kolorowych liściach. Uprawa i pielęgnacja w domu
Kroton – roślina doniczkowa o kolorowych liściach. Uprawa i pielęgnacja w domu

Kroton to roślina o zachwycających urodą liściach. Choć nie jest łatwy w ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia