Jak nawozić kwiaty doniczkowe? Skuteczne i sprawdzone domowe sposoby

2022-09-30 10:47
Nawożenie roślin doniczkowych
Autor: www.thinkstockphotos.com Skorupki z jaj zawierają azot i węglan wapnia - to świetny naturalny nawóz!

Aby rośliny doniczkowe, uprawiane w naszych mieszkaniach, dobrze rosły i ładnie kwitły, trzeba je systematycznie zasilać nawozami. Zamiast nawozów sztucznych, warto do nawożenia roślin doniczkowych wykorzystać nawozy naturalne, takie jak skorupki z jaj, fusy z kawy, woda mineralna i z gotowania ziemniaków.

Rośliny doniczkowe uprawiane w mieszkaniach potrzebują systematycznego nawożenia. Zazwyczaj dokarmiamy je wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi przeznaczonymi do roślin doniczkowych, dostępnymi w sklepach ogrodniczych i działach ogrodowych marketów. Najczęściej kupujemy nawozy w formie płynnej, ponieważ są najłatwiejsze w użytkowaniu.

Gotowe nawozy mineralne są jednak na ogół skoncentrowane i zawierają minerały różnego pochodzenia, dlatego łatwo jest je przedawkować. Poza tym ilość podłoża w doniczkach jest bardzo ograniczona i przez niewłaściwe nawożenie łatwo zmienić jej parametry. Z tego względu lepszym i bezpieczniejszym sposobem nawożenia domowych roślin doniczkowych jest wykorzystanie do tego celu domowych metod nawożenia organicznego. Wykorzystując odpadki z kuchni, można łatwo przygotować naturalny nawóz do zasilania roślin, a przy tym zaoszczędzić pieniądze.

Poznaj cztery fantastyczne pomysły na domowe nawozy dla roślin  doniczkowych.

Spis treści

  1. Domowe sposoby nawożenia roślin doniczkowych: woda mineralna
  2. Domowe sposoby nawożenia roślin doniczkowych: woda z gotowania ziemniaków
  3. Domowe sposoby nawożenia roślin doniczkowych: fusy z kawy
  4. Domowe sposoby nawożenia roślin doniczkowych: skorupki jaj

Domowe sposoby nawożenia roślin doniczkowych: woda mineralna

Jednym z najprostszych i najszybszych sposobów odżywienia roślin jest podlewanie roślin wodą mineralną. W jej skład wchodzą liczne związki mineralne w niewielkim stężeniu, dlatego rośliny mogą pobierać z niej potrzebne substancje, bez ryzyka przenawożenia. Do zasilania kwiatów należy wybrać wodę niegazowaną lub jedynie lekko gazowaną czy wysoce mineralizowaną. Oczywiście nie zawsze musimy kupować wodę mineralną specjalnie dla roślin. Równie dobrze możemy wykorzystać pozostawioną przez nas w otwartej butelce wodę z poprzedniego dnia.

>>Przeczytaj też: Podlewanie kwiatów doniczkowych: kiedy i jak podlewać kwiaty doniczkowe

Domowe sposoby nawożenia roślin doniczkowych: woda z gotowania ziemniaków

Innym domowym sposobem zasilania roślin doniczkowych jest zastosowanie wody po gotowaniu ziemniaków. W jej skład wchodzą minerały i skrobia, dzięki którym możemy wzbogacić podłoże w dodatkowe składniki pokarmowe. Chcąc jednak wykorzystać taką wodę do zasilania roślin, musimy pamiętać, że nie może być słona. Trzeba ją także wystudzić, zanim podlejemy nią rośliny w doniczkach.

Domowe sposoby nawożenia roślin doniczkowych: fusy z kawy

Kolejnym dobrym sposobem użyźnienia ziemi w doniczce  i wzbogacenia jej w składniki pokarmowe są fusy z kawy. Ten nawóz organiczny nie nadaje się jednak dla wszystkich roślin, gdyż fusy zakwaszają podłoże i dlatego są odpowiednie jedynie dla gatunków kwasolubnych (azalie, paprocie) lub obojętnych na odczyn pH. Ze względu na sporą zawartość potasu są też dobrym nawozem dla roślin kwitnących. Fusy nie tylko odżywają rośliny, ale też poprawiają strukturę podłoża, dlatego 1–2 razy w miesiącu warto wymieszać je z wierzchnią warstwą ziemi.

Domowe sposoby nawożenia roślin doniczkowych: skorupki jaj

Kolejnym domowym sposobem odżywiania roślin doniczkowych jest wykorzystanie skorupek jaj. Można je pokruszyć i wymieszać z wierzchnią warstwą ziemi lub namoczyć w wodzie i podlać kwiaty gotowym płynem. Podobnie jak fusy, skorupki jaj też nie są wskazane dla wszystkich roślin. Zawierają azot i węglan wapnia, dlatego należy zasilać nimi gatunki preferujące zasadowy lub obojętny odczyn podłoża. Nie powinno się ich natomiast dodawać do doniczek z azaliami, paprociami czy storczykami.

Do zasilania roślin możemy też wykorzystać popiół z papierosów lub rozpuszczone w wodzie drożdże piekarnicze.

Nie ;przegap:

Jak zrobić nawóz ze skórki bananów >>>

Zastosowanie cynamonu w ogrodzie i uprawie roślin doniczkowych >>>

Jak zrobić nawóz i preparat do oprysku z drożdży >>>

Jak mądrze kupować rośliny doniczkowe

Mini-las w domu: zobacz, czy znasz wszystkie te rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 9
Jak nazywa się ta roślina?
chamedora wytworna
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają