Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Rośliny doniczkowe > Rośliny doniczkowe > Co zrobić, aby hippeastrum ponownie zakwitło?
Rośliny doniczkowe

Co zrobić, aby hippeastrum ponownie zakwitło?

Hippeastrum, błędnie zwane amarylisem, to roślina cebulowa tworząca piękne kwiaty. Jak doprowadzić hipeastrum do ponownego kwitnienia?

Hippeastrum (zwartnica), zwane błędnie amarylisem, to typowa roślina cebulowa. która nadaje się do uprawy wieloletniej, pod warunkiem zachowania odpowiedniego dla niej rytmu życia. Zazwyczaj kupujemy hippeastrum z wykształconymi już pąkami kwiatowymi albo już kwitnące. Aby zwartnica zakwitła ponownie trzeba zapewnić roślinie okres spoczynku.

Co zrobić, by hippeastrum ponownie zakwitło

Po kwitnieniu ścina się przekwitnięte kwiatostany hippeastrum, a roślinę uprawia jeszcze około pół roku – wtedy następuje silny wzrost liści, a cebula powiększa swoje rozmiary. Tworzą się już wtedy zawiązki kwiatostanów na następny sezon uprawy; w dużych cebulach powstają nawet 3-4 pędy.
Roślinę należy ustawić w jasnym pomieszczeniu o temperaturze pokojowej, jak najbliżej okna (ale nie w ostrym słońcu). Do końca lipca dodatkowo zasila się co 2–3 tygodnie płynnym nawozem. W lipcu należy zakończyć nawożenie, aby przygotować roślinę do okresu spoczynku, który rozpoczyna się mniej więcej na początku sierpnia. Potem, na około trzy miesiące nawożenie należy przerwać i stopniowo ograniczać podlewanie, aż do całkowitego jego zaprzestania. Liście zasychają i obumierają. Jeśli hippeastrum nie przejdzie okresu spoczynku, nie zakwitnie powtórnie.
Dobrze, aby podczas okresu spoczynku doniczka z cebulą hippeastrum stała w chłodnym pomieszczeniu (13–15 stopni Celsjusza). Pozostawienie w tym czasie cebuli w podłożu zwiększa niebezpieczeństwo rozwoju chorób, dlatego najlepiej wyjąć ją z doniczki po całkowitym przeschnięciu podłoża – ostrożnie, aby nie uszkodzić piętki korzeniowej. Po wykopaniu należy zaprawić ją w mieszaninie fungicydów (np. Topsin M 500 SC + Kaptan zaw. 50 WP — zwykle opryskuje się cebule zawiesiną o stężeniu 0,2–0,3 proc.). Ochrona przed nicieniami polega na kąpaniu cebuli w wodzie o temperaturze 46 stopni Celsjusza przez dwie godziny. Po tych zabiegach cebule suszymy w temperaturze pokojowej (20–23 st. Celsjusza) przez około dwa tygodnie przy silnej wymianie powietrza (można cebulę po prostu ułożyć w papierowych torebkach w ciepłym i przewiewnym miejscu). Cebula hippeastrum traci w tym czasie 15–20 proc. masy. Po wysuszeniu, cebulę przenosimy w chłodne (13–15 st.C), przewiewne miejsce i pozostawiamy tam, aż do sadzenia.
Po okresie spoczynku uprawę wznawia się od listopada do grudnia. Dzięki dostarczonej niewielkiej dawce wody uaktywniają się składniki pokarmowe zgromadzone w cebuli i roślina zaczyna wypuszczać pędy. Im silniejszy jest wzrost, tym więcej wody potrzebuje. W tym czasie roślinę ustawiamy w jasnym miejscu przy oknie. W zależności od temperatury i innych czynników hipeastrum powinno zakwitnąć po 5–8 tygodniach.

Autor tekstu: Agnieszka Mike-Jeziorska
Autor zdjęć: photos.com
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Wiosna, ach to TY :)
Wiosna, ach to TY :)

Wiosennie zrobiło się w naszej pracowni florystycznej. Wyczekujemy niecierpliwie słonecznych dni i...

Przeczytaj też:
Bonsai: jak wybrać roślinę do formowania bonsai
Bonsai: jak wybrać roślinę do formowania bonsai

Drzewko bonsai można uformować z różnych roślin. Podpowiadamy jak wybrać rośliny na ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia