Aturi – tańcząca roślina. Jak uprawiać aturi w mieszkaniu

2021-02-05 9:21
Aturi
Autor: GettyImages Aturi - roślina telegraf, tańcząca roślina – to gatunek pochodzący z tropikalnej Azji

Aturi to roślina niezwykła, bowiem pod wpływem światła, temperatury, dźwięku lub dotyku wykonuje pionowe lub kołowe ruchy liśćmi. Stąd nazwa: tańcząca roślina lub roślina-telegraf. Tę przyrodniczą ciekawostkę można uprawiać w mieszkaniu.

Aturi – tańcząca roślina (łac. Codariocalyx motorius) należy do rodziny bobowatych (Fabaceae) i w warunkach naturalnych rośnie w Azji (głównie w Indiach), gdzie może osiągać nawet 1–2 m wysokości. W medycynie ludowej aturi wykorzystuje się jako lek na kaszel oraz astmę (korzenie) lub środek przydatny przy opatrywaniu ran (liście). W uprawie pokojowej tańcząca roślina osiąga niewielkie rozmiary i pełni raczej dekoracyjną funkcję - traktowana jest jako botaniczna ciekawostka.

Przeczytaj też: Lithops, czyli żywe kamienie - uprawa, odmiany, zastosowanie, pielęgnacja >>>

Wymagania uprawowe aturi

Wbrew pozorom roślina-telegraf nie jest trudna w uprawie. Aturi lubi stanowiska jasne (o rozproszonym świetle) lub lekko zacienione. Nie należy więc jej ustawiać w miejscu bezpośrednio nasłonecznionym. Jest rośliną ciepłolubną i preferuje temperaturę powyżej 20 st. C (przy 26–30 st. C może poruszać liśćmi). Roślina nie ma dużych wymagań względem jakości i zasobności gleby (ziemię ogrodową wystarczy wymieszać z piaskiem).

Aturi
Autor: GettyImages Aturi jest rzadko spotykana w Polsce i z reguły trudno ją kupić w sklepach ogrodniczych

Uprawa aturi w mieszkaniu

Aturi jest rzadko spotykana w Polsce i z reguły trudno ją kupić w sklepach ogrodniczych. Najłatwiej można nabyć nasiona aturi w sklepie internetowym. Należy je namoczyć przez dobę w wodzie, a później wysiać do wilgotnego, torfowego podłoża. Skrzynie z nasionami powinno się umieścić w ciepłym pomieszczeniu. Po pewnym czasie młode sadzonki można przesadzić, pamiętając o tym, że roślina nie lubi dużych pojemników.

Z zabiegów pielęgnacyjnych najważniejsze jest regularne podlewanie (podłoże w doniczce powinno być stale lekko wilgotne, gdyż aturi źle reaguje na przesuszenie korzeni). Co kilka tygodni (od wiosny do jesieni) roślinę można dokarmiać nawozami wieloskładnikowymi. Dawki nawozu powinny być dużo mniejsze od tych zalecanych przez producenta.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany