Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Rok w ogrodzie > Zima w ogrodzie > Jak ochronić drzewa owocowe przed zającami i sarnami w zimie
Zima w ogrodzie

Jak ochronić drzewa owocowe przed zającami i sarnami w zimie

Sarny mogą zimą uszkodzić młode drzewa owocowe

Sarny mogą zimą uszkodzić młode drzewa owocowe

Zimą drzewa owocowe są narażone nie tylko na uszkodzenia mrozowe. Częstym zagrożeniem dla drzew owocowych w ogrodzie są dzikie zwierzęta. Podpowiadamy jak ochronić drzewa owocowe przed zającami i sarnami.

Na działkach i w ogrodach sąsiadujących z lasem, dużym problemem zimą mogą okazać się dzikie zwierzęta – zające i sarny. Jeśli zwierzęta te nie znajdą wystarczająco dużo pokarmu w lesie (a dzieje się tak, gdy pokrywa śnieżna jest duża i długo zalega), istnieje wtedy duże ryzyko, że przyjdą go szukać w naszym ogrodzie. Zające i sarny chętnie ogryzają korę praktycznie ze wszystkich drzew owocowych. Najczęściej ogryzane są młode drzewa owocowe o cienkiej jeszcze korze, zwłaszcza wiśnie i jabłonie.

Jak ochronić drzewa owocowe przed zającami i sarnami

Aby ochronić drzewa owocowe przed ogryzaniem kory przed zające i sarny trzeba odpowiednio zabezpieczyć rośliny przed zimą.

  • Osłony – najprostszą metodą zabezpieczania pnia jest okrycie go słomianą lub wiklinową matą, słomianym chochołem lub grubą tekturą falistą. Niestety, materiały te mogą być łatwo zniszczone przez zwierzęta. Znacznie trwalszą ochronę dają metalowe siatki i ich plastikowe odpowiedniki (tzw. osłonki siatkowe). Można stosować także perforowane osłonki samoistnie zwijające się (stosowane często w sadach i lasach), perforowane osłonki spiralne (do zabezpieczania cieńszych gałązek korony). Pień najlepiej zabezpieczyć plastikową tubą, a wierzchołek wzrostu osłonką z kolcami. Wszystkie te produkty można kupić w większych centrach ogrodniczych lub w internetowej sprzedaży wysyłkowej.
  • Ogrodzenie – to najskuteczniejszy sposób zabezpieczenia drzew owocowych w ogrodzie przed dzikimi zwierzętami. Aby skutecznie zniechęcić zające, ogrodzenie musi mieć około 120 cm wysokości (niższe ogrodzenia zające mogą przeskoczyć), Większe zwierzęta wymagają wyższego ogrodzenia: nawet 2–2,5 m. Dodatkowo ogrodzenie powinno być wkopane w ziemię na głębokość 30 cm lub posiadać mocny fundament (aby zwierzęta nie podkopały ogrodzenia).
  • Repelenty – skuteczną metodą zapobiegania uszkodzeniom pni, powodowanym przez zające i sarny, jest ich odstraszanie za pomocą substancji zapachowych zawartych w specjalnych preparatach, zwanych repelentami (np. Biotec, Cervacol Extra, Emol BTX LA, Repentol, Sarna-Stop). Są one powszechnie stosowane w dużych sadach towarowych. Nanosi się je na powierzchnię kory. Można je kupić w większych centrach ogrodniczych. Niektórzy ogrodnicy stosują inną, mniej powszechną ale skuteczną metodę odstraszania zwierząt. W tym celu wieszają na drzewach pachnące mydełka toaletowe (nie wyjmuje się ich z opakowania).

Autor tekstu: Paweł Romanowski
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com, photos.com
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Róża gałązkowa
Róża gałązkowa

Róża gałązkowa to chyba jeden z moich ulubionych kwiatów. Jest cieżka do ułożenia - układanie z...

Przeczytaj też:
10 pomysłów na kalendarz adwentowy - zrób go sam w domu!
10 pomysłów na kalendarz adwentowy - zrób go sam w domu!

Adwent to czas oczekiwania na Boże Narodzenie. Jednym z popularnych dekoracji w ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia