Co szkodzi zimą roślinom w ogrodzie?

2018-12-07 13:41
Zima w ogrodzie
Autor: www.thinkstockphotos.com Zimą największym zagrożeniem dla roślin jest niska temperatura

Zima w ogrodzie to dla roślin niesprzyjający okres. Śnieg i mróz potrafią być dla roślin zagrożeniem. Podpowiadamy, co szkodzi zimą roślinom w ogrodzie i jak można je ochronić przed zimowymi niespodziankami.

Zima to trudny czas dla roślin ogrodowych. W tym okresie narażone są na wiele niebezpieczeństw, którym na szczęście można zapobiegać. Dowiedz się co zagraża zimą roślinom w ogrodzie i jak można je uchronić. Co szkodzi zimą roślinom w ogrodzie?

Zimowe zagrożenie dla roślin: mróz

Zimą największym zagrożeniem dla roślin jest niska temperatura. Najbardziej wrażliwe są rośliny pochodzące z ciepłego klimatu, takie jak:

Nasze rodzime gatunki drzew i krzewów w większości są wystarczająco odporne na mróz i nie potrzebują opieki w zimie.

Byliny i krzewy ozdobne najbardziej wytrzymałe na mróz >>>

Wiele roślin wymaga jednak okrywania przed mrozem i działaniem wiatru, który dodatkowo powoduje obniżenie temperatury. Rośliny zabezpieczamy przed mrozem słomą, stroiszem (gałązkami roślin iglastych) oraz białą agrowłókniną. Podstawę pnia często obsypujemy suchymi liśćmi, korą sosnową lub torfem.

Śnieg też może być groźny dla roślin

Śnieg w ogrodzie jest sprzymierzeńcem zimujących roślin, ponieważ stanowi naturalną ochronę przed zimnem. Niestety, zbyt duża warstwa śniegu na trawniku może spowodować powstawanie groźnych chorób (takich jak pleśń śniegowa) oraz nadmiernie ugniatać delikatne źdźbła traw. Dodatkowo śnieg zalegający na pędach drzew i krzewów, szczególnie iglastych, może powodować ich wyłamywanie.

Śnieg w ogrodzie: chroni rośliny czy im szkodzi >>>

Zwierzęta odwiedzające ogród mogą zaszkodzić roślinom

W ogrodach i na działkach sąsiadujących z lasem, dużym problemem mogą okazać się dzikie zwierzęta: zające i sarny. Jeśli nie znajdą pokarmu w lesie, mogą go szukać w naszym ogrodzie. Ogryzają wtedy korę z drzewek owocowych, niszczą grządki warzywne i rozgrzebują zimujące rabaty. Zwierzęta można odstraszyć stosując preparaty chemiczne – repelenty lub utrudnić im podjadanie roślin osłaniając je siatką.

Jak ochronić drzewa owocowe przed zającami i sarnami w zimie >>>

Oczko wodne zimą
Oczko wodne zimą

Autor: www.thinkstockphotos.com

Oczko wodne zimą

Większość roślin wodnych rosnących w stawie zimą przechodzi stan uśpienia i nie produkuje wystarczająco dużo tlenu. Dlatego zawartość tlenu w wodzie szybko maleje. Warstwa lodu (a czasem także śniegu) na powierzchni zbiornika wodnego uniemożliwia wymianę gazową. Z tego powodu niezbędne jest dodatkowe napowietrzanie wody w stawie czy oczku wodnym.

Jak zabezpieczyć ogród przed zimą?
Sonda
Jak przygotowujesz ogród do zimy?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają