Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Rok w ogrodzie > Zima w ogrodzie > Rośliny ogrodowe ozdobne zimą: kolorowe pędy, dekoracyjna kora, rośliny zimozielone, rośliny o ozdobnych owocach
Zima w ogrodzie

Rośliny ogrodowe ozdobne zimą: kolorowe pędy, dekoracyjna kora, rośliny zimozielone, rośliny o ozdobnych owocach

Owoce berberysu to zimowa ozdoba ogrodu

Aby zimowy ogród prezentował się ciekawie, warto posadzić w nim rośliny ozdobne zimą. Poznajcie rośliny ogrodowe, które mają kolorowe pędy, dekoracyjną korę, ozdobne owoce oraz rośliny zimozielone - wszystkie one to zimowa dekoracja ogrodu.

Zimowy ogród wydaje się smutny i ponury, szczególnie gdy brakuje śniegu. Ale jeśli posadzimy w nim odpowiednie gatunki roślin, może być piękny i atrakcyjny cały rok. Od wiosny do jesieni jego ozdobą są kolorowe kwiaty i dekoracyjne liście, natomiast zimą barwne owoce, ciekawe pędy lub oryginalna kora drzew i krzewów. Po zakończeniu sezonu główną atrakcją ogrodu stają się rośliny o ozdobnych owocach. Wiele z tych roślin utrzymuje owoce jeszcze długo po pierwszych przymrozkach, dzięki czemu wspaniale prezentują się na tle białego śniegu.

>>Przeczytaj też: Zima w ogrodzie: jakie rośliny zdobią ogród zimą

Rośliny o ozdobnych owocach

Do najpiękniejszych roślin ogrodowych o ozdobnych owocach należą:

Ciekawą, choć utrzymująca swoje oryginalne owoce tylko do pierwszych mrozów rośliną, jest też pięknotka Bodiniera. Jej okrągłe, liczne jagody mają niezwykły, fioletowo-lilowy kolor, dlatego mimo niewielkiej trwałości, powinny znaleźć się w każdym ogrodzie.

Uprawiając w ogrodzie rośliny o ozdobnych owocach musimy jednak pamiętać, że niektóre z nich to gatunki dwupienne (ostrokrzew, rokitnik), dlatego jeśli chcemy doczekać się ich owocowania, trzeba posadzić blisko siebie zarówno egzemplarze żeńskie (wydające owoce), jak i męskie - inaczej nie dojdzie do zapylenia kwiatów i zawiązania owoców.

Rośliny o dekoracyjnych pędach

Kolejna grupa roślin ozdobnych zimą, to rośliny o dekoracyjnych pędach. Wśród nich pierwsze miejsce zajmują derenie, które po opadnięciu liści prezentują przepiękne, intensywnie ubarwione pędy w kolorze czerwonym (dereń biały np. odmiany 'Sibirica' i 'Elegantissima'), żółtym (dereń rozłogowy np. odmiany 'Flaviramea' i 'Silver and Gold') lub pomarańczowym (dereń świdwa np. odmiana 'Midwinter Fire').
Kolorowe pędy dereni, można dodatkowo urozmaicić intensywnie zielonymi pędami żarnowca miotlastego. O dekoracyjności pędów nie musi jednak świadczyć wyłącznie ich barwa, gdyż istnieje kilka gatunków roślin o pędach tak oryginalnych, że mimo mało wyrazistego koloru, zwracają na siebie uwagę każdego, kto tylko ma okazję je oglądać.
Jedną z najciekawszych roślin o pędach w oryginalnym kształcie jest leszczyna pospolita odmiana 'Contorta', której pogięte i fantazyjnie poskręcane pędy najpiękniej prezentują się w stanie bezlistnym, a w szczególności na przedwiośniu (w lutym i marcu), kiedy dodatkowo zdobią je wiszące, kotkowate kwiaty. Podobne, pokręcane i powyginane pędy prezentuje także popularna wierzba mandżurska, której pędy chętnie wykorzystywane są w bukieciarstwie.
Pędami o oryginalnym i nietypowym kształcie mogą się też pochwalić takie rośliny jak: modrzew japoński odm. 'Diana', wierzba sachalińska odm. 'Sekka' (pędy spłaszczone, o wstęgowatym kształcie), robinia akacjowa odm. 'Tortuosa', bez czarny 'Monstrosa', brzoza brodawkowata 'Spider Alley' czy głóg jednoszyjkowy 'Flexuosa'.

Rośliny o dekoracyjnej korze

Obok kolorowych i ciekawych pędów, ozdobą ogrodu mogą być też rośliny o dekoracyjnej korze. U poszczególnych gatunków kora może być:

  • kredowobiała - np. brzoza brodawkowata i papierowa oraz brzoza pożyteczna odm. 'Doorenbos' i 'Long Trunk',
  • ozdobiona kontrastowo ubarwionymi prążkami, plamami czy cętkami - platan klonolistny, klon pensylwański, Dawida i zielonokory, klon okazały 'Red Flamingo', stewarcja kameliowata,
  • może posiadać ciekawe wypustki, np. w postaci skrzydełek - trzmielina oskrzydlona i korkowa,
  • może też w ciekawy sposób łuszczyć się płatami - klon strzępiastokory, o ciekawej, łuszczącej się, pomarańczowo-brązowej korze, brzoza nadrzeczna i dahurska, brzoza biała chińska.

Rośliny zimozielone

W zimowym ogrodzie obowiązkowo powinny się też znaleźć rośliny zimozielone, których liście lub igły będą wspaniale prezentować się na tle białego śniegu i znakomicie ożywią krajobraz. Część z nich to wprawdzie rośliny niezbyt odporne na niskie temperatury i możliwe do uprawy jedynie w najcieplejszych rejonach kraju, na osłoniętych stanowiskach (bukszpan wiecznie zielony, hebe, piersi japoński, irga Dammera, kiścień wawrzynowaty, kalmia szerokolistna, berberys Juliany i brodawkowaty, trzmielina Fortunea, laurowiśnia wschodnia, mahonia pospolita), ale są też takie, które mimo chłodów będą dobrze prezentować się w ogrodzie przez całą zimę (żywotniki zachodnie, jałowce, sosny, jodła pospolita, gęsiówka kaukaska, bergenia sercolistna, turzyca pospolita, kostrzewa sina, wrzosiec krwisty, bluszcz pospolity, ostrokrzew Maservy, runianka japońska, barwinek pospolity).

>>Przeczytaj też: Iglaki i krzewy zimozielone ożywiają zimą ogród. Kompozycje ogrodowe z roślin zimozielonych

Zimowa ozdoba ogrodu: suche kwiatostany bylin

Ciekawą i niebanalną ozdobą zimowego ogrodu mogą być też zaschnięte kwiatostany roślin ozdobnych i traw. Pokryte szronem lub śniegiem, będą wyglądać wyjątkowo malowniczo i romantycznie (nawłoć, hortensja bukietowa, jeżówka purpurowa, mikołajek, rozchodnik okazały, szczeć, przegorzan, kwitnące trawy, np. rozplenica, miskant), dlatego jesienią, po przekwitnieniu roślin, warto pozostawić ich kwiatostany w ogrodzie aż do wiosny (z wyjątkiem egzemplarzy chorych).

Zobacz film: Urządzanie ogrodu: jakie rośliny powinny znaleźć się w ogrodzie

Autor tekstu: Katarzyna Józefowicz
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com, photos.com
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Koralowe love :)
Koralowe love :)

Koralowa kolorystyka na ślub to wyjątkowo oryginalny wybór. Uwielbiam kwiaty w  tych...

Przeczytaj też:
Kalendarz biodynamiczny - luty 2017
Kalendarz biodynamiczny - luty 2017

Kalendarz biodynamiczny na luty wskazuje nam między innymi, w jakie dni powinniśmy ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia