Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Rok w ogrodzie > Zima w ogrodzie > Odśnieżanie przed domem i w ogrodzie - nie stosujmy soli!
Zima w ogrodzie

Odśnieżanie przed domem i w ogrodzie - nie stosujmy soli!

Zimą, gdy opady śniegu są obfite, nie ominie nas odśnieżanie. Śnieg musimy usuwać z nawierzchni przed domem i w ogrodzie. Jak ułatwić sobie odśnieżanie przed domem i w ogrodzie?

Na małej działce, gdzie do odśnieżenia jest tylko krótki chodnik lub podjazd dla samochodu, wystarczy dobra szufla, miotła i odkuwacz do lodu. Odśnieżanie można usprawnić, wykorzystując urządzenia mechaniczne. Do ogrodów, gdzie odśnieżane są niewielkie powierzchnie, wystarczy odśnieżarka dwusuwowa.
Na większym terenie dobrze się sprawdzają odśnieżarki czterosuwowe z napędem na koła (nie trzeba ich pchać, więc praca jest mniej męcząca), które poradzą sobie nawet ze zmrożonym śniegiem. Niektóre firmy mają w ofercie kosiarki, do których można dokupić akcesoria potrzebne zimą.
Jeżeli teren wymagający odśnieżania jest duży (na przykład prywatna droga dojazdowa na posesję), warto zainwestować w droższy, ale bardzo skuteczny sprzęt. Wiele firm specjalizujących się w urządzeniach mechanicznych do pielęgnacji ogrodu ma w ofercie traktorki, które można wyposażyć w specjalny przydatny zimą osprzęt: lemiesz do odśnieżania, dmuchawę śnieżną, szczotkę, a także łańcuchy i obciążniki na koła, które zwiększają przyczepność pojazdu po podłoża.

Instalacja przeciwoblodzeniowa

Najwygodniejszym sposobem odśnieżania (dość kosztownym, więc stosowanym zazwyczaj jedynie w sąsiedztwie domu) jest instalacja przeciwoblodzeniowa. Kable grzejne lub maty (czyli kable umocowane na siatce) układa się w piasku pod nawierzchnią lub wierzchnią warstwą schodów. System wyposażony jest w czujniki, które przy określonej temperaturze i wilgotności otoczenia powodują włączanie się instalacji. Specjalna konstrukcja przewodów sprawia, że im niższa temperatura panuje na zewnątrz, tym silniej grzeją.

Odśnieżanie przez posypanie solą - nie róbmy tego w ogrodzie

Najłatwiejszym sposobem pozbycia się śniegu i lodu z nawierzchni jest posypanie ich chlorkiem sodu, czyli solą kuchenną, lub chlorkiem wapnia (stosowany przez firmy odśnieżające ulice). W ogrodach nie wolno jednak tego robić! Przedostająca się do gleby sól jest bardzo szkodliwa dla roślin. Powoduje powstanie tak zwanej suszy fizjologicznej – z gruntu nasyconego związkami soli rośliny nie są w stanie pobierać wody, zaczynają chorować i po pewnym czasie zamierają.

Jeżeli działka jest duża, można na niej znaleźć dogodne miejsce do składowania śniegu, ale jeśli jest niewielka – pojawiają się problemy. Odgarniany śnieg nie może zasypywać terenu sąsiada (chyba że wyrazi na to zgodę). Pryzmy tworzone ze zgarniętego śniegu nie mogą też:

  • tamować spływu wody do kratek ściekowych;
  • utrudniać ruchu na drogach pieszych i jezdnych;
  • ograniczać widoczności kierowcom.

Jeśli na własnym terenie nie mamy gdzie złożyć zgarniętego śniegu, najlepiej jest zlecić jego wywiezienie.

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com, photos.com, firma Honda
Źródło: Murator
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Róże
Róże

Róże, królowe kwiatów. Dla jednych oklepane, dla mnie zawsze będą piekne,...

Przeczytaj też:
Choinka w doniczce na Boże Narodzenie: jak wybrać i pielęgnować żywe drzewko w pojemniku [WIDEO]
Choinka w doniczce na Boże Narodzenie: jak wybrać i pielęgnować żywe drzewko w pojemniku [WIDEO]

Choinka w doniczce to znakomity pomysł na bożonarodzeniowe drzewko! Z roku na ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia