Odśnieżanie przed domem i w ogrodzie - nie stosujmy soli!

2016-01-04 11:06

Zimą, gdy opady śniegu są obfite, nie ominie nas odśnieżanie. Śnieg musimy usuwać z nawierzchni przed domem i w ogrodzie. Jak ułatwić sobie odśnieżanie przed domem i w ogrodzie?

Odśnieżanie
Autor: www.thinkstockphotos.com Śnieg należy usunąć przede wszystkim ze ścieżki prowadzącej do domu

Na małej działce, gdzie do odśnieżenia jest tylko krótki chodnik lub podjazd dla samochodu, wystarczy dobra szufla, miotła i odkuwacz do lodu. Odśnieżanie można usprawnić, wykorzystując urządzenia mechaniczne. Do ogrodów, gdzie odśnieżane są niewielkie powierzchnie, wystarczy odśnieżarka dwusuwowa. Na większym terenie dobrze się sprawdzają odśnieżarki czterosuwowe z napędem na koła (nie trzeba ich pchać, więc praca jest mniej męcząca), które poradzą sobie nawet ze zmrożonym śniegiem. Niektóre firmy mają w ofercie kosiarki, do których można dokupić akcesoria potrzebne zimą. Jeżeli teren wymagający odśnieżania jest duży (na przykład prywatna droga dojazdowa na posesję), warto zainwestować w droższy, ale bardzo skuteczny sprzęt. Wiele firm specjalizujących się w urządzeniach mechanicznych do pielęgnacji ogrodu ma w ofercie traktorki, które można wyposażyć w specjalny przydatny zimą osprzęt: lemiesz do odśnieżania, dmuchawę śnieżną, szczotkę, a także łańcuchy i obciążniki na koła, które zwiększają przyczepność pojazdu po podłoża.

Instalacja przeciwoblodzeniowa

Najwygodniejszym sposobem odśnieżania (dość kosztownym, więc stosowanym zazwyczaj jedynie w sąsiedztwie domu) jest instalacja przeciwoblodzeniowa. Kable grzejne lub maty (czyli kable umocowane na siatce) układa się w piasku pod nawierzchnią lub wierzchnią warstwą schodów. System wyposażony jest w czujniki, które przy określonej temperaturze i wilgotności otoczenia powodują włączanie się instalacji. Specjalna konstrukcja przewodów sprawia, że im niższa temperatura panuje na zewnątrz, tym silniej grzeją.

Odśnieżanie przez posypanie solą - nie róbmy tego w ogrodzie

Najłatwiejszym sposobem pozbycia się śniegu i lodu z nawierzchni jest posypanie ich chlorkiem sodu, czyli solą kuchenną, lub chlorkiem wapnia (stosowany przez firmy odśnieżające ulice). W ogrodach nie wolno jednak tego robić! Przedostająca się do gleby sól jest bardzo szkodliwa dla roślin. Powoduje powstanie tak zwanej suszy fizjologicznej – z gruntu nasyconego związkami soli rośliny nie są w stanie pobierać wody, zaczynają chorować i po pewnym czasie zamierają. Jeżeli działka jest duża, można na niej znaleźć dogodne miejsce do składowania śniegu, ale jeśli jest niewielka – pojawiają się problemy. Odgarniany śnieg nie może zasypywać terenu sąsiada (chyba że wyrazi na to zgodę). Pryzmy tworzone ze zgarniętego śniegu nie mogą też:

  • tamować spływu wody do kratek ściekowych;
  • utrudniać ruchu na drogach pieszych i jezdnych;
  • ograniczać widoczności kierowcom.

Jeśli na własnym terenie nie mamy gdzie złożyć zgarniętego śniegu, najlepiej jest zlecić jego wywiezienie.

Jak wybrać odśnieżarkę spalinową?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.