Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Rok w ogrodzie > Zima w ogrodzie > Odśnieżanie ogrodu i posesji. Wszystko o odśnieżaniu – praktyczny poradnik
Zima w ogrodzie

Odśnieżanie ogrodu i posesji. Wszystko o odśnieżaniu – praktyczny poradnik

W trudnych zimowych warunkach znakomicie sprawdza się odśnieżarka Honda HS 622, charakteryzująca się wysoką wydajnością i łatwością uruchomienia w niskiej temperaturze

Odśnieżanie ogrodu i posesji w śnieżne zimy jest konieczne i zajmuje dużo czasu. Jeśli do odśnieżania mamy dużą powierzchnię, warto zawczasu przygotować się do usuwania śniegu wokół posesji i zaplanować kupno odśnieżarki.

Odśnieżanie jest konieczne i nieuchronne, jak nastanie zimy. Zapewnia łatwy dostęp do domu i bezpieczeństwo poruszania się po schodach, chodnikach i drogach. Jeśli będziemy wykorzystywać do odśnieżania odpowiednio dobrane maszyny – odśnieżarki – praca ta może stać się szybka i łatwa.

Kto ma obowiązek odśnieżania terenu wokół posesji?

Opady śniegu cieszą amatorów białego szaleństwa, a innym kojarzą się z dodatkowymi czynnościami zimowych dni i przypominają o obowiązkach, które zostały określone w ustawie o prawie budowlanym oraz o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zgodnie z przepisami prawa właściciele i współwłaściciele domów, użytkownicy wieczyści, dzierżawcy oraz zarządcy nieruchomości są zobowiązani do zadbania o podlegający im teren i odśnieżanie chodników oraz ulic bezpośrednio przylegających do posesji. Ze względów bezpieczeństwa, konieczne jest także usuwanie śniegu sprzed bramy wjazdowej i podjazdów oraz z dachów, nawet budynków gospodarczych czy ogrodowych altan. Zimą należy również pamiętać o strącaniu sopli i nawisów lodowych. Wszystkie obowiązki i zasady odśnieżania są regulowane prawem. Zaniedbanie odśnieżania ciągów komunikacyjnych po pierwsze zagraża zdrowiu i życiu innych osób, a po drugie - podlega karom.

Zasady odśnieżania przy użyciu odśnieżarek

Podczas odśnieżania warto pamiętać o kilku praktycznych zasadach, które zagwarantują nam bezpieczeństwo i efektywność działania:

 • Przed uruchomieniem maszyny sprawdź czy pod osłoną ślimaka i w wyrzutniku nie ma zalegającego śniegu lub lodu.
 • Nie stosuj odśnieżarki do usuwania śniegu z żużlowej lub kamienistej drogi. Zbierający śnieg ślimak może pochwycić kamienie i wyrzucić je wraz z usuwanym śniegiem, zagrażając obecnym w pobliżu osobom.
 • Za każdym razem gdy odchodzisz od maszyny, zatrzymuj silnik.
 • Podczas kierowania odśnieżarką trzymaj rączkę urządzenia mocno i pewnie, idź, nigdy nie biegnij. Załóż odpowiednie zimowe buty zapobiegające ślizganiu się.

Jaką odśnieżarkę wybrać

Do odśnieżania można użyć łopaty i siły własnych mięśni, ale szybszym i bardziej skutecznym sposobem jest użycie maszyny do odśnieżania odpowiedniej do potrzeb.
Planując nabycie odśnieżarki warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

 • ile czasu możemy poświęcić odśnieżaniu,
 • czy to ma być maszyna do częstego i dokładnego odśnieżania, czy raczej do nieregularnego usuwania śniegu,
 • jaką powierzchnię będziemy odśnieżać: małą czy dużą, bo w tym przypadku należy wziąć pod uwagę moc silnika,
 • gdzie chcemy gromadzić odgarnięty śnieg – w tym przypadku dobrze jest sprawdzić wydajność maszyny i na jaką odległość może odrzucać śnieg,
 • jakie jest ukształtowanie terenu - na terenie nierównym lepiej sprawdzają się maszyny na gąsienicach,
 • czy warunki, w których mieszkamy każą nam przygotować się do ciężkiej zimy – jeśli tak, to warto zastanowić się nad bardziej zaawansowaną technologicznie maszyną, na przykład z napędem hybrydowym,
 • jaki jest rodzaj nawierzchni - jeśli pokryta jest roślinnością lub kostką brukową bezpieczniejsza jest odśnieżarka wyposażona w regulację wysokości zbieraka.

Na rynku dostępna jest bogata gama odśnieżarek spalinowych, np. Honda oferuje odśnieżarki od najmniejszych modeli bez napędu, maszyny z napędem mechanicznym lub hydrostatycznym, a także hybrydowym, który umożliwia odpowiednie dostosowanie prędkości odśnieżarki do grubości warstwy śniegu.

Autor zdjęć: photos.com, firma Honda
Opracowanie: na podstawie materiałów Aries Power Equipment
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Pastelowe bukiety
Pastelowe bukiety

Kolejny pudrowy słodziak :) Na bazie róż prima balerina, róży gałązkowej bombastic i...

Przeczytaj też:
Wieńce adwentowe - pomysły i inspiracje
Wieńce adwentowe - pomysły i inspiracje

Wieniec adwentowy to świąteczna dekoracja, która pojawia się w naszych domach w ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia