Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Rok w ogrodzie > Zima w ogrodzie > Odśnieżanie ogrodu i posesji. Wszystko o odśnieżaniu – praktyczny poradnik
Zima w ogrodzie

Odśnieżanie ogrodu i posesji. Wszystko o odśnieżaniu – praktyczny poradnik

W trudnych zimowych warunkach znakomicie sprawdza się odśnieżarka Honda HS 622, charakteryzująca się wysoką wydajnością i łatwością uruchomienia w niskiej temperaturze

W trudnych zimowych warunkach znakomicie sprawdza się odśnieżarka Honda HS 622, charakteryzująca się wysoką wydajnością i łatwością uruchomienia w niskiej temperaturze

Odśnieżanie ogrodu i posesji w śnieżne zimy jest konieczne i zajmuje dużo czasu. Jeśli do odśnieżania mamy dużą powierzchnię, warto zawczasu przygotować się do usuwania śniegu wokół posesji i zaplanować kupno odśnieżarki.

Odśnieżanie jest konieczne i nieuchronne, jak nastanie zimy. Zapewnia łatwy dostęp do domu i bezpieczeństwo poruszania się po schodach, chodnikach i drogach. Jeśli będziemy wykorzystywać do odśnieżania odpowiednio dobrane maszyny – odśnieżarki – praca ta może stać się szybka i łatwa.

Kto ma obowiązek odśnieżania terenu wokół posesji?

Opady śniegu cieszą amatorów białego szaleństwa, a innym kojarzą się z dodatkowymi czynnościami zimowych dni i przypominają o obowiązkach, które zostały określone w ustawie o prawie budowlanym oraz o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zgodnie z przepisami prawa właściciele i współwłaściciele domów, użytkownicy wieczyści, dzierżawcy oraz zarządcy nieruchomości są zobowiązani do zadbania o podlegający im teren i odśnieżanie chodników oraz ulic bezpośrednio przylegających do posesji. Ze względów bezpieczeństwa, konieczne jest także usuwanie śniegu sprzed bramy wjazdowej i podjazdów oraz z dachów, nawet budynków gospodarczych czy ogrodowych altan. Zimą należy również pamiętać o strącaniu sopli i nawisów lodowych. Wszystkie obowiązki i zasady odśnieżania są regulowane prawem. Zaniedbanie odśnieżania ciągów komunikacyjnych po pierwsze zagraża zdrowiu i życiu innych osób, a po drugie - podlega karom.

Zasady odśnieżania przy użyciu odśnieżarek

Podczas odśnieżania warto pamiętać o kilku praktycznych zasadach, które zagwarantują nam bezpieczeństwo i efektywność działania:

 • Przed uruchomieniem maszyny sprawdź czy pod osłoną ślimaka i w wyrzutniku nie ma zalegającego śniegu lub lodu.
 • Nie stosuj odśnieżarki do usuwania śniegu z żużlowej lub kamienistej drogi. Zbierający śnieg ślimak może pochwycić kamienie i wyrzucić je wraz z usuwanym śniegiem, zagrażając obecnym w pobliżu osobom.
 • Za każdym razem gdy odchodzisz od maszyny, zatrzymuj silnik.
 • Podczas kierowania odśnieżarką trzymaj rączkę urządzenia mocno i pewnie, idź, nigdy nie biegnij. Załóż odpowiednie zimowe buty zapobiegające ślizganiu się.

Jaką odśnieżarkę wybrać

Do odśnieżania można użyć łopaty i siły własnych mięśni, ale szybszym i bardziej skutecznym sposobem jest użycie maszyny do odśnieżania odpowiedniej do potrzeb.
Planując nabycie odśnieżarki warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

 • ile czasu możemy poświęcić odśnieżaniu,
 • czy to ma być maszyna do częstego i dokładnego odśnieżania, czy raczej do nieregularnego usuwania śniegu,
 • jaką powierzchnię będziemy odśnieżać: małą czy dużą, bo w tym przypadku należy wziąć pod uwagę moc silnika,
 • gdzie chcemy gromadzić odgarnięty śnieg – w tym przypadku dobrze jest sprawdzić wydajność maszyny i na jaką odległość może odrzucać śnieg,
 • jakie jest ukształtowanie terenu - na terenie nierównym lepiej sprawdzają się maszyny na gąsienicach,
 • czy warunki, w których mieszkamy każą nam przygotować się do ciężkiej zimy – jeśli tak, to warto zastanowić się nad bardziej zaawansowaną technologicznie maszyną, na przykład z napędem hybrydowym,
 • jaki jest rodzaj nawierzchni - jeśli pokryta jest roślinnością lub kostką brukową bezpieczniejsza jest odśnieżarka wyposażona w regulację wysokości zbieraka.

Na rynku dostępna jest bogata gama odśnieżarek spalinowych, np. Honda oferuje odśnieżarki od najmniejszych modeli bez napędu, maszyny z napędem mechanicznym lub hydrostatycznym, a także hybrydowym, który umożliwia odpowiednie dostosowanie prędkości odśnieżarki do grubości warstwy śniegu.

Autor zdjęć: photos.com, firma Honda
Opracowanie: na podstawie materiałów Aries Power Equipment
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Wianek raz jeszcze
Wianek raz jeszcze

Wianki świąteczne - najpopularniejsza ozdoba zamawiana u nas na święta. Z cynamonem, pomarańczą,...

Przeczytaj też:
Jaką choinkę wybrać do domu na Boże Narodzenie? Najpopularniejsze iglaki na choinkę
Jaką choinkę wybrać do domu na Boże Narodzenie? Najpopularniejsze iglaki na choinkę

Jaką choinkę wybrać na święta? Przed tym dylematem stajemy co roku, szukając ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia