W lutym w ogrodzie: zimowa pielęgnacja drzew i krzewów w sadzie (bielenie, cięcie)

2022-02-01 7:52
Luty w ogrodzie
Autor: GettyImages W lutym w sadach jest coraz więcej prac do wykonania - rozpoczynamy zimowe cięcie drzew owocowych

Jakie prace trzeba wykonać w ogrodzie w lutym. Jeśli nie pobieliliśmy wcześniej pni drzew owocowych – zróbmy to w lutym. W drugiej połowie lutego wykonujemy cięcie prześwietlające drzew owocowych.

Bielenie drzew owocowych w lutym

W lutym w ogrodzie pobielmy jeszcze raz wapnem pnie drzew owocowych, aby uzupełnić warstwę zmytą przez opady. Jeżeli nie bieliliśmy ich w styczniu – zróbmy to w lutym – jeszcze nie jest za późno, bo najczęściej słoneczne, mroźne dni zdarzają się właśnie w tym miesiącu.

Bielenie pni drzew owocowych

W lutym sprawdzamy osłony na drzewach

Sprawdzamy osłony założone na pnie drzewek ochraniające je przed ogryzaniem przez zwierzęta. Sprawdzamy, czy gryzonie nie uszkodziły nasady pni drzewek owocowych posadzonych jesienią, jeśli zauważymy oznaki żerowania, rozłóżmy trutki. Oczyszczamy pnie drzew – usuwamy popękaną korę; zdejmujemy i palimy opaski lepowe założone jesienią (jeśli to konieczne możemy założyć nowe). Zbierajmy i niszczmy zimujące na drzewach i krzewach formy szkodników. Jeśli nie zrobiliśmy tego w poprzednich miesiącach – w lutym usuwamy z drzew owocowych zeschnięte i zgniłe owoce oraz pozostałe liście – mogą na nich rozwijać się grzyby chorobotwórcze.

>>Przeczytaj też: Owocowe mumie: co to jest i czy należy je usuwać?

Cięcie krzewów i drzew w lutym

W drugiej połowie lutego rozpoczynamy cięcie krzewów owocowych: porzeczki i agrestu (zabieg ten należy wykonać, zanim rozwiną się nowe pączki), a pod koniec miesiąca, jeśli dni są cieplejsze – winorośli. Porzeczki, które posadziliśmy jesienią, przycinamy nad czwartym oczkiem – przyczyni się to do lepszego rozkrzewienia rośliny. Natomiast ze starszych roślin, już owocujących, wycinamy pędy najstarsze, pokładające się, cienkie i słabe. Usuwamy także pędy chore i porażone przez szkodniki wycinając je tuż przy ziemi. Pamiętajmy, że porzeczka czarna tworzy pączki kwiatowe wyłącznie na pędach jednorocznych, dlatego nie wolno ich usuwać, wycinamy tylko pędy stare. Porzeczka czerwona i biała kwitną na krótkopędach – aby dobrze się rozkrzewiały, wszystkie pędy jednoroczne skracamy na wysokości 50 cm nad ziemią.

Także w drugiej połowie lutego wykonujemy cięcie prześwietlające drzew owocowych. Jako pierwsze zabiegowi temu poddajemy wytrzymałe na mróz odmiany jabłoni. Wszystkie rany zabezpieczamy smarując je preparatem grzybobójczym (np. Funaben T). Przy zabiegu cięcia zawsze usuwamy wszystkie gałęzie z objawami chorób. Wycinamy pędy pokładające się na siebie i zachodzące na siebie, wzajemnie się cieniujące – wszystko po to, aby do pozostałych gałęzi docierało jak najwięcej światła. Usuwamy także pędy, które konkurują z przewodnikiem oraz wszystkie wilki i odrosty. Zabieg cięcia należy przeprowadzać w suche, ciepłe dni, gdy temperatura jest wyższa niż -5 st. C. W lutym karczujemy stare i chore krzewy i drzewa.

>>Przeczytaj też: Drzewa owocowe – jak wykarczować stare drzewo owocowe?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają