Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Rok w ogrodzie > Zima w ogrodzie > Luty w ogrodzie: przygotowanie ogrodu do nowego sezonu. Prace w ogrodzie w lutym
Zima w ogrodzie

Luty w ogrodzie: przygotowanie ogrodu do nowego sezonu. Prace w ogrodzie w lutym

W lutym zaczynamy przygotowania do zbliżającego się sezonu

W lutym zaczynamy przygotowania do zbliżającego się sezonu

Luty w ogrodzie to jeszcze spokojny czas. Ale chociaż luty to środek zimy, już teraz należy zacząć przygotowania do nowego sezonu w naszym ogrodzie. Jakie prace ogrodnicze należy wykonać w lutym w ogrodzie?

Gdy zima jest bezśnieżna dużym zagrożeniem dla roślin w ogrodzie jest mróz. Dlatego należy zadbać, aby zwłaszcza bardziej wrażliwe gatunki roślin były dobrze osłonięte. Rośliny pokojowe i rośliny przechowywane w pomieszczeniach także wymagają zimą szczególnej troski. Zadbajmy o nie!

>>Przeczytaj też: Co szkodzi zimą roślinom w ogrodzie

Luty w ogrodzie: jak dbamy o drzewa i krzewy

Podobnie jak w styczniu, także w lutym należy co jakiś czas sprawdzać osłony na krzewach ozdobnych i jeśli to konieczne poprawić je i uzupełnić. Jeśli są duże opady śniegu, regularnie oczyszczamy z niego drzewa i krzewy, aby się nie połamały. Karczujemy stare i chore egzemplarze.

>>Przeczytaj też: Usuwanie zimowego okrycia: kiedy i jak zdejmować zimowe osłony z roślin

Jeżeli nie ma mrozu, można ciąć:

  • żywopłoty z krzewów iglastych – trzeba to zrobić przed rozwojem pąków,
  • krzewy ozdobne kwitnące późną wiosną lub latem – usuńmy pędy suche, chore, rosnące do wewnątrz krzewu.

Luty w ogrodzie: byliny, rośliny roczne i dwuletnie

Przycinamy suche źdźbła traw ozdobnych. Pod koniec lutego zima może już stać się łagodniejsza i wtedy, już po kilku dniach cieplejszej pogody, trawy zaczynają wypuszczać nowe liście. Jeśli z przycinaniem będziemy zwlekać, to usuwając zeszłoroczne zeschnięte źdźbła możemy łatwo uszkodzić młode pędy.

Podobnie jak w poprzednim miesiącu, przeglądamy przechowywane cebule, bulwy i karpy dalii, mieczyków, pacioreczników, begonii i innych roślin niezimujących w gruncie. Wszystkie chore egzemplarze usuwamy.
Jeśli zima jest łagodna, to już pod koniec lutego mogą zakwitnąć śnieżyczki (przebiśniegi), krokusy i ciemiernik.

>>Przeczytaj też: 5 najpopularniejszych roślin cebulowych kwitnących wiosną

W mieszkaniu wysiewamy do pojemników nasiona roślin jednorocznych uprawianych z rozsady (aster chiński, begonia stale kwitnąca, gazania lśniąca, heliotrop peruwiański, lwia paszcza, lobelia przylądkowa, lewkonia letnia, petunia ogrodowa, szałwia błyszcząca,żeniszek meksykański, a pod koniec miesiąca kobea pnąca). Pojemniki wypełniamy mieszaniną ziemi z piaskiem i torfem w proporcji 2:1:1 lub gotową ziemią zakupiona w sklepie ogrodniczym bądź kwiaciarni (na rynku dostępne są specjalne podłoża do siewu). Po wysianiu nasiona przysypujemy warstwą podłoża o grubości 3–5 mm i zakrywamy pojemniki folią, aby zapewnić wilgotność. Optymalna temperatura kiełkowania ozdobnych roślin jednorocznych wynosi 20–22 st. C.

>>Przeczytaj też: Jak samodzielnie przygotować rozsadę kwiatów i warzyw do ogrodu?

Luty w ogrodzie: rośliny na balkonach i tarasach

Zimozielone rośliny rosnące w pojemnikach, które na zimę pozostawiliśmy na zewnątrz, wymagają teraz szczególnej opieki. Gdy tylko przyjdzie odwilż, musimy je podlewać, ponieważ inaczej grozi im susza fizjologiczna. Jeśli jest bardzo zimno i do tego bezchmurnie, rośliny trzeba osłonić cieniówką (np. papierem lub agrowłókniną), aby ograniczyć bezpośrednią operację słoneczną i parowanie.

Luty w ogrodzie: rośliny przechowywane w pomieszczeniach

Rośliny uprawiane w pojemnikach, a przechowywane w chłodnych pomieszczeniach, takie jak fuksje, lantany, oleandry, zacznijmy obficiej podlewać i po paru dniach przenieśmy w cieplejsze miejsce. Rośliny te już niedługo rozpoczną wegetację, dlatego dobrze przesadzić je do świeżego podłoża. Jeśli mamy egzemplarze o dużych rozmiarach, nie wymieniamy w donicy całej ziemi, a tylko jej wierzchnią warstwę. Dwa tygodnie po przesadzeniu rozpoczynamy zasilanie nawozem dla roślin kwitnących. Pod koniec miesiąca przygotowujemy sadzonki pelargonii, fuksji, surfinii i innych roślin wieloletnich, które nie zimują na zewnątrz. Pobrane sadzonki ukorzeniamy w mieszaninie torfu z piaskiem utrzymując temperaturę 18–20 st. C. Po ukorzenieniu sadzimy je do doniczek. Pamiętajmy o zapewnieniu dostępu światła, aby młode rośliny nadmiernie się nie wyciągały.

Luty w ogrodzie: trawnik

Rozbijajmy skorupę śnieżną, która tworzy się na trawniku, gdy nocą zamarza roztopiony w dzień śnieg. W ten sposób nie dopuścimy do powstawania pleśni śniegowej. Jeśli śniegu jest dużo, to zgarniamy go z trawnika, najlepiej pod drzewa. Nie wolno chodzić po trawniku, na którym zalega warstwa mokrego śniegu, ponieważ pozostaną widoczne wydeptane ścieżki, a nawet miejsca pozbawione trawy (tam, gdzie przechodzenie było intensywne). Po stopnieniu śniegu nawozimy trawnik ziemią kompostową z dodatkiem fosforu i potasu. Gdy murawa jest już wolna od śniegu, a ziemia rozmarznięta, wygrabiamy kępki mchu i sfilcowane źdźbła traw. Wykonujemy aerację, ewentualnie wertykulację oraz piaskowanie, jeżeli podłoże jest zbyt zwięzłe.

>>Przeczytaj też: Zima w ogrodzie: śnieg na trawniku. Dlaczego nie można zrzucać zwałów śniegu na trawnik

Luty w ogrodzie: staw i oczko wodne

Postępujmy tak samo, jak w poprzednich zimowych miesiącach: staramy się nie dopuścić do zamarznięcia lustra wody, a jeśli to się stanie, odpompujmy trochę wody, aby powstała pod lodem poduszka powietrzna, odgarniajmy śnieg nad najgłębszą częścią stawu, a jeżeli mróz trzyma kilka dni – zróbmy przerębel. Uzupełniajmy wyparowaną wodę w pojemnikach, w których zimują rośliny wodne w pomieszczeniach.

>>Przeczytaj też: Zima w ogrodzie: zimowe napowietrzanie stawu i oczka wodnego

Luty w ogrodzie: kompost

Dokładamy resztki organiczne do pryzmy kompostowej. Jeśli jest mróz – okrywamy pryzmę słomianą matą.

Luty w ogrodzie: rośliny pokojowe

Rośliny pokojowe podlewamy umiarkowanie, nie dopuszczając do przesuszenia bryły korzeniowej i jednocześnie nie zalewając jej. Liście spryskujemy wodą i odkurzamy. Pamiętajmy, że spryskiwania nie lubią rośliny o liściach pokrytych drobnymi włoskami, np. fiołki afrykańskie. Pod koniec miesiąca możemy zacząć przesadzanie roślin doniczkowych do świeżego podłoża. Średnica nowej doniczki powinna być większa o około 2 cm. Starym egzemplarzom o dużych rozmiarach można wymienić tylko wierzchnią warstwę ziemi.

>>Przeczytaj też: Rośliny doniczkowe zimą. Jak pielęgnować kwiaty doniczkowe zimą

Autor tekstu: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Autor zdjęć: photos.com, Magdalena Michalak, Andrzej Szandomirski
Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Wianek raz jeszcze
Wianek raz jeszcze

Wianki świąteczne - najpopularniejsza ozdoba zamawiana u nas na święta. Z cynamonem, pomarańczą,...

Przeczytaj też:
Jaką choinkę wybrać do domu na Boże Narodzenie? Najpopularniejsze iglaki na choinkę
Jaką choinkę wybrać do domu na Boże Narodzenie? Najpopularniejsze iglaki na choinkę

Jaką choinkę wybrać na święta? Przed tym dylematem stajemy co roku, szukając ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia