Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Rok w ogrodzie > Zima w ogrodzie > Kalendarz biodynamiczny – styczeń 2017
Zima w ogrodzie

Kalendarz biodynamiczny – styczeń 2017

Kalendarz biodynamiczny - w przeciwieństwie do tradycyjnego - przy planowaniu prac ogrodowych uwzględnia fazy księżyca oraz znaki zodiaku. Wbrew pozorom nie są to „czary-mary”, gdyż energia z kosmosu oddziałuje na wszystkie żywe organizmy, w tym również na rośliny. Jak wykorzystać ją do efektywniejszej pielęgnacji ogrodu? Poznaj kalendarz biodynamiczny na styczeń 2017.

Styczeń to miesiąc, w którym zieleń ogrodowa (oraz właściciel ogrodu) z reguły odpoczywa. Pracy w ogrodzie jest mało i sprowadza się głównie do ochrony roślin przed mrozem i usuwania nadmiaru śniegu. Dlatego warto wykorzystać ten czas na planowanie prac ogrodowych oraz pielęgnację roślin pokojowych. Poszczególne działania będą skuteczniejsze, jeśli przeprowadzi się je zgodnie z kalendarzem biodynamicznym. Najlepsze dni na wykonywanie różnorodnych prac to 15 i 16 stycznia. Rośliny najlepiej rosną w fazie opadania księżyca (11-24 I). Perygeum (punkt, w którym księżyc znajdzie się najbliżej Ziemi) wystąpi 10 stycznia o godz. 7.08.

>>Przeczytaj też: W ogrodzie biodynamicznym. Uprawa biodynamiczna, kalendarz biodynamiczny

Kalendarz biodynamiczny: właściwie prowadzony warzywnik

Zgodnie z kalendarzem biodynamicznym w warzywniku zawsze warto stosować płodozmian (uwzględniający przedplony, plon główny i poplony).
Rośliny powinny być wysiewane w kolejności:

  1. liściowe,
  2. korzeniowe,
  3. owocowo-nasienne,
  4. kwiatowe.

Poszczególne grupy nie powinny się powtarzać na danej rabacie częściej niż raz na cztery lata. Ponadto w następstwie uprawia się warzywa płytko, średnio i głęboko ukorzeniające się. Pozwala to na racjonalne wykorzystanie składników pokarmowych zawartych w glebie. W styczniu można wykonać plan płodozmianu i zakupić wybrane gatunki/odmiany warzyw.

Podlewanie roślin w styczniu 2017 - zgodne kalendarzem biodynamicznym

Zimą podlewamy nie tylko rośliny pokojowe, ale także zimozielone rośliny ogrodowe (szczególnie iglaki). Zapobiegnie to występowaniu suszy fizjologicznej i wysychaniu. Podlewanie roślin jest oczywiście uzależnione od aktualnych potrzeb roślin. Warto jednak odczekać 1-2 dni, aby podlać cenny okaz zgodnie z fazą księżyca oraz zodiakiem. Zgodnie z tym optymalne terminy nawadniania to 2, 3, 4, 11, 12, 20, 21, 30 i 31 stycznia. Natomiast roślin nie powinno się podlewać 1, 9, 10, 17, 18, 19, 27, 28 i 29 stycznia. Niestosowanie się do wskazów w tym okresie zwiększa ryzyko zaatakowania roślin przez szkodniki.

Siew i sadzenie roślin zgodne kalendarzem biodynamicznym

Cześć roślin można posadzić do pojemników już w styczniu. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się wcześniej plonem lub ozdobnym wyglądem roślin. Optymalnie zabieg (w odniesieniu do różnych grup roślin) powinno się wykonać od 9 do 22 stycznia. Przy wyszczególnieniu grup – rośliny kwitnące sieje się 1, 9, 10, 29, liściowe 2, 3, 4, 11, 30 i 31, owocowe 5, 6 a korzeniowe 15, 16, 25 i 26 stycznia.

wysiew nasion

Autor tekstu: Michał Mazik
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Jesienne aranżacje
Jesienne aranżacje

To co kojarzy mi się z prawdziwą jesienią to dynie, pięknie wybarwione drzewa i kwiaty. Dynia...

Przeczytaj też:
Jaką choinkę wybrać do domu na Boże Narodzenie? Najpopularniejsze iglaki na choinkę
Jaką choinkę wybrać do domu na Boże Narodzenie? Najpopularniejsze iglaki na choinkę

Jaką choinkę wybrać na święta? Przed tym dylematem stajemy co roku, szukając ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia