Kalendarz biodynamiczny - luty 2017

2017-01-30 12:25

Kalendarz biodynamiczny na luty wskazuje nam między innymi, w jakie dni powinniśmy wysiewać nasiona kwiatów i warzyw przygotowując ich rozsadę. Podpowiadamy, jak wykonywać w lutym poszczególne zabiegi zgodnie z kalendarzem biodynamicznym.

Wysiew nasion - przygotowanie rozsady
Autor: www.thinkstockphotos.com

Luty w ogrodzie to miesiąc, gdy wciąż mamy niewiel prac do wykonania na zewnątrz. Dlatego warto wykorzystać ten czas na planowaniu, zakupie nasion, sprawdzaniu zimowych osłon przeciwmrozowych i wczesnej produkcji sadzonek w pomieszczeniach.

Luty to założenia miesiąc mroźny – przez wielu ludzi uznawany jest nawet za najzimniejszy w roku. Przyczynia się do tego nie tylko pogoda, ale także przekazywane z pokolenia na pokolenie mądrości ludowe. Przysłowia: „luty bywa w lód okuty” czy „jeśli ci jeszcze nie dokuczył luty, to pal dobrze w kominie i miej kożuch suty” dosadnie mówią o oczekiwaniach względem pogody w tym okresie. Pomimo tego zdarza się, że w lutym pojawiają się okresy roztopów a rośliny przedwcześnie wchodzą w okres wegetacyjny. Posługując się kalendarzem biodynamicznym uwzględniamy jednak nie tyle warunki atmosferyczne, co fazy księżyca, jego odległość od Ziemi oraz znaki zodiaku.

Astrologiczny luty – co warto o nim wiedzieć?

Księżyc w pełni będzie można oglądać w sobotę 11 lutego, zaś w nowiu – w niedzielę 26 lutego. Perygeum (punkt, w którym księżyc znajdzie się najbliżej Ziemi) przypada 6 lutego o godz. 15.06. Apogeum (księżyc znajdzie się najdalej Ziemi) wystąpi natomiast 18 stycznia o godz. 22.15. Okres pomiędzy tymi dwoma fazami (6-18) jest korzystny dla ogólnego siewu i sadzenia roślin. Zieleń nie nadaje się jeszcze co prawda do uprawy w gruncie, ale można rozmnażać ją w pomieszczeniu, szklarni, tunelu lub inspekcie (zabezpieczonym, z dobrą warstwą grzewczą).

Kiedy wysiewać w lutym nasiona warzyw i kwiatów

  • Dni sprzyjające roślinom, których plonem jest owoc lub nasiona to 1, 2, 3, 9, 10, 11, 18, 19, 20, 21 i 28 lutego.
  • Gatunki, u których spożywa się liście lub łodygi najlepiej rozwijają się w dniach 7, 8, 9, 16, 17, 18, 26, 27 oraz 28.
  • Dla roślin ozdobnych (i dających plon) z kwiatów najefektywniejszy okres rozwoju przypada na prawie cały miesiąc, tzn. pomiędzy perygeum i apogeum a ponadto 5, 23, 24, 25 i 26 lutego.
  • Czas sprzyjający zieleni „korzeniowej” to 3, 4, 5, 11, 12, 13, 21, 22 i 23 lutego.

Natomiast najbardziej korzystny termin na wykonywanie różnorodnych prac ogrodowych przypada 11, 12 i 13 lutego.

Przeczytaj też: Luty w ogrodzie: przygotowanie ogrodu do nowego sezonu. Prace w ogrodzie w lutym

Podlewanie roślin i nawożenie w lutym zgodne kalendarzem biodynamicznym

W lutym ze względu na chłody rośliny podlewa się znacznie rzadziej niż przez pozostałą część roku. Dotyczy to nie tylko zieleni pokojowej, ale także tej uprawianej w gruncie. W ogrodzie zabieg jest konieczny u iglaków oraz krzewów zimozielonych. Sporadyczne podlewanie zapobiega występowaniu suszy fizjologicznej, której rezultatem jest brązowienie igieł, zamieranie pędów a nawet zasychanie całych roślin. Zgodnie z tradycyjną praktyką ogrodniczą prace wykonuje się przy umiarkowanie ciepłej pogodzie. Łącząc ją z kalendarzem biodynamicznym, należy unikać poniższych tych dni: 5, 6, 14, 15, 24, 25. Okres, gdy podlewanie będzie miało najkorzystniejszy wpływ na rośliny, przypada na 7, 8, 16, 17, 18, 26 i 27 lutego. W przypadku roślin doniczkowych uprawianych domu warto pamiętać, aby nie przesadzić z ilością podawanej wody i częstotliwością podlewania. Zarówno niedobór jak i nadmiar jest szkodliwy.

W przypadku nawożenia sprawa jest bardziej skomplikowana. W 99 proc. przypadków nawożenie jest szkodliwe dla roślin niezależnie od kalendarza biodynamicznego. Oczywiście dotyczy to roślin, które wciąż znajdują się w stanie spoczynku. Rośliny posiane w styczniu, np. nowalijki czy gatunki ozdobne, można wzmocnić nawozami. Dawki powinny być jednak mocno rozcieńczone. Dobre rezultaty uzyskuje się przez stosowanie nawozów wolnodziałających, np. nawozów organicznych. Optymalny czas wykonywania zabiegu to 11 lutego. Nawożenia natomiast nie powinno się stosować na krótko przed pełnią księżyca (tzn. 9 i 10 lutego).

Wysiew nasion - przygotowanie rozsady
Autor: www.thinkstockphotos.com
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.