Kalendarz biodynamiczny - grudzień 2017

2017-11-23 10:42

Grudzień zwykle jest miesiącem mroźnym, ale bywa kapryśny i nieodgadniony. Wciąż jeszcze występują dni z dodatnią temperaturą. Niestety noce bywają niezwykle mroźne – taka różnica temperatur może jest niebezpieczna dla roślin. Poznaj kalendarz biodynamiczny na grudzień i dowiedz się kiedy przeprowadzać poszczególne zabiegi pielęgnacyjne.

„Czwarty grudzień jaki, cały grudzień taki, piąty grudzień - stycznia czyni znaki, szósty grudzień luty przepowiada, siódmy grudzień nam o marcu gada” - głosi ludowe przysłowie. Jak widać grudzień jest miesiącem, na podstawie którego można przepowiadać pogodę na całą zimę.

>>Przeczytaj też: Grudzień w ogrodzie: co robimy w grudniu w ogrodzie

Pogoda a przemarzanie roślin w grudniu

Dla roślin najkorzystniejsza jest umiarkowanie groźna i przede wszystkim stabilna pogoda, dużym problemem w ostatnich latach są natomiast anomalie pogodowe i wiosenne przymrozki niszczące młode pąki oraz kwiaty. Warto przy tym zwrócić uwagę, że rośliny przemarzają nie tylko na wskutek silnym mrozów, ale także braku śniegu (to naturalna warstwa ochronna), silnych wysuszających wiatrów i zbyt podmokłego podłoża. Dlatego często prace grudniowe w ogrodzie sprowadzają się do kontrolowania stanu osłon. Grudzień jednocześnie jest newralgicznym miesiącem w uprawie zieleni pokojowej. Jak (w obu przypadkach) wykonywać zabiegi zgodnie z kalendarzem biodynamicznym?

>>Przeczytaj też: Dlaczego rośliny zimą przemarzają? Co zrobić, by rośliny nie przemarzały?

Czas sprzyjający rozwojowi roślin według kalendarza biodynamicznego

Z reguły w grudniu sieje się/sadzi niewiele roślin – o ile nie posiadamy ogrzewanej szklarni. Wyjątek można zrobić dla roślin pokojowych, zwłaszcza gatunków, które kwitły jesienią. Wg kalendarza biodynamicznego na grudzień najkorzystniejszy czas na siew i sadzenie roślin przypada od 3 do 16 oraz 31 grudnia. Kwiaty i zioła kwitnące warto siać 21, 22, 23, 30 i 31, rośliny owocowe 27, a warzywa korzeniowe 9 grudnia. Natomiast dni sprzyjające rozwojowi roślin przypadają: 1, 2, 9, 10, 11, 18, 19, 20, 21, 28, 29, 30 (dla roślin, których częścią jadalną jest korzeń); 2, 3, 4, 11, 12, 13, 21, 22, 23, 30, 31 (dla gatunków o jadalnych nasionach lub kwiatach); 4, 5, 6, 13, 14, 15, 16, 23, 24, 25, 26 (dla roślin o jadalnych liściach/łodygach) oraz 6, 7, 8, 9, 16, 17, 18, 26, 27, 28 (dla roślin owocowych).
Oczywiście ze względu na mniejszą ilość światła, krótsze dni i dłuższe noce, temperaturę oraz niską wilgotność powietrza (dotyczy pomieszczeń) rozwój roślin nie będzie tak intensywny jak w pozostałych miesiącach.

>>Przeczytaj też: Ogród biodynamiczny: gleba, rośliny, pielęgnacja

Grudzień ze zjawiskami astronomicznymi
Grudzień ze zjawiskami astronomicznymi

Autor: www.thinkstockphotos.com

Pełnia księżyca w grudniu wystąpi 3 grudnia (zjawisko będzie widoczne od 16.48). Nów przypada na 14 grudnia. Perygeum (moment, w którym księżyc będzie najbliżej ziemi) wystąpi 3 grudnia o godz. 9.44 a apogeum (księżyc najdalej ziemi) 19 grudnia o godz. 2.27.

Kalendarz biodynamiczny na grudzień 2017 - zabiegi pielęgnacyjne

Do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych zimą w ogrodzie należy sprawdzanie stanu osłon chroniących rośliny przed mrozem, bielenie pni drzew oraz niedopuszczanie do tworzenia się grubych, lodowych warstw.

Warto pamiętać o dokarmianiu ptaków i stałym dostarczaniu im świeżej wody. Dokarmianie zaleca się rozpocząć po wystąpieniu dużych opadów śniegu i kontynuować aż do wiosny (ptaki przyzwyczajają się i mogą zagościć w ogrodzie pomimo braku pokarmu).

Rośliny iglaste i liściaste zimozielone powinno się sporadycznie podlewać – to ograniczy ryzyko wystąpienia suszy fizjologicznej (ta grupa ciągle transpiruje – również zimą). Oprócz tego należy w miarę regularnie (częstotliwość zależy m.in. od temperatury pomieszczenia) podlewać gatunki pokojowe. Nie można jednak przelewać roślin – zarówno niedobór, jak i nadmiar wody jest szkodliwy. Najkorzystniejsze terminy nawadniania to 5, 6, 13, 14, 24, 25 grudnia. Roślin natomiast nie powinno się podlewać 3, 4, 11, 12,  21, 22, 23, 30 i 31 (wtedy zachodzi większe ryzyko pojawienia się szkodników).

Nawożenia z reguły nie praktykuje się w grudniu. Szczególnie niekorzystne terminy to 7 i 8 grudnia (ryzyko wysuszenia lub spalenia roślin). Wyjątkiem od reguły są kwitnące rośliny pokojowe. W tym okresie mogą m.in. kwitnąć storczyki oraz kaktusy. Można je dokarmiać niedużymi dawkami – to przedłuży termin kwitnienia. Zgodnie z kalendarzem biodynamicznym najlepszym okresem na aplikowanie nawozów jest 3 grudzień.

W razie potrzeby trzeba usuwać także chwasty (najlepiej 9, 10, 21, 22, 23 grudnia). To jednak problem marginalny, rzadko występujący.

>>Przeczytaj też: Grudzień w ogrodzie: zimowe prace w warzywniku i sadzie przydomowym

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.