Grudzień w ogrodzie - lista prac do zrobienia w ogrodzie w grudniu

2023-11-27 12:05

Grudzień w ogrodzie to czas zimowego spoczynku roślin. Co zatem robimy w grudniu w ogrodzie? Przede wszystkim musimy sprawdzać stan roślin. Możemy też poświęcić czas na konserwację narzędzi. Jak zadbać o rośliny w ogrodzie w grudniu?

W grudniu w ogrodzie jest cicho i spokojnie, a my mamy wreszcie czas na to, aby pomyśleć o tym, co posadzić w następnym sezonie. W tym miesiącu nie wolno jednak zapominać o sprawdzaniu, jak rośliny – te w ogrodzie i te w pomieszczeniach – znoszą zimę.

Spis treści

  1. Jak dbać o drzewa i krzewy w grudniu?
  2. W grudniu sprawdzamy przechowywane rośliny cebulowe i bulwiaste oraz kwiaty balkonowe
  3. Galeria zdjęć: Ogród w grudniu - jakie prace ogrodowe wykonujemy w grudniu?
  4. Jak dbać o trawnik i staw w grudniu?
  5. Grudzień w ogrodzie - czas na konserwację narzędzi ogrodniczych
  6. Grudzień w warzywniku
  7. Prace w grudniu w przydomowym sadzie

Jak dbać o drzewa i krzewy w grudniu?

W grudniu szczególną uwagę zwracamy na rośliny zimozielone. Dla tych o kolumnowym pokroju zagrożeniem może być ciężki i mokry śnieg – gdy zalega na gałęziach deformuje korony, może nawet je rozłamać. Dlatego, jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, warto związać rośliny sznurkiem. Z iglaków o rozłożystym pokroju śnieg systematycznie strzepujemy. Podpieramy drzewa narażone na złamanie. Należy sprawdzać stan osłon na krzewach i jeśli uległy uszkodzeniu trzeba je poprawić i w miarę potrzeby uzupełnić. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy – przykrywamy rośliny wymagające okrycia. Podczas dłuższych odwilży podlewamy rośliny zimozielone uprawiane w pojemnikach.

Przeczytaj też:

W grudniu sprawdzamy przechowywane rośliny cebulowe i bulwiaste oraz kwiaty balkonowe

Systematycznie kontrolujemy przechowywane cebule, kłącza i bulwy bylin niezimujących w gruncie. Sprawdzamy ich zdrowotność i gdy zaobserwujemy pierwsze objawy chorób – natychmiast usuwamy.

Roślinom balkonowym przechowywanym w pomieszczeniach najlepiej zapewnić temperaturę 6–8 st. C i światło (nie wolno ich trzymać w zaciemnionym miejscu). Co jakiś czas trzeba sprawdzać wilgotność podłoża w pojemnikach, w których rosną – powinno być lekko wilgotne. Oglądamy także liście (z wierzchu i od spodu) i jeżeli zauważymy na nich oznaki chorób lub szkodniki, należy je opryskać odpowiednimi preparatami bądź usunąć. Pod koniec miesiąca można wysiać nasiona pierwiosnków do skrzynek (nasion nie przykrywamy ziemią, jedynie lekko uklepujemy i przykrywamy przezroczystym pojemnikiem).

Galeria zdjęć: Ogród w grudniu - jakie prace ogrodowe wykonujemy w grudniu?

Jak dbać o trawnik i staw w grudniu?

Przy odśnieżaniu ogrodu nie składujemy dużych mas śniegu na trawniku, ponieważ może to prowadzić do gnicia trawy.

Na powierzchni wody ogrodowego oczka wodnego bądź stawu, zanim nadejdzie mróz, dobrze położyć styropianowy pływak lub specjalną pływającą grzałkę – dzięki nim powstanie niezamarznięty przerębel. Podczas dużych mrozów należy pilnować, aby lód nie pokrył całej powierzchni zbiornika wodnego, bo zimujące w nim ryby muszą mieć dostęp powietrza. Jeżeli powierzchnia zamarzła, odpompowujemy nieco wody, aby pod lodem powstała 5-centymetrowa, ocieplająca poduszka powietrzna lub wiercimy przeręble.

Grudzień w ogrodzie - czas na konserwację narzędzi ogrodniczych

Teraz, kiedy nie wykonujemy w ogrodzie żadnych prac, możemy poświęcić czas na konserwację narzędzi ogrodniczych. Trzeba je oczyścić, naprawić i posmarować olejem. Możemy także wykorzystać ten okres na naprawę i renowację mebli ogrodowych.

  • Narzędzia ogrodnicze: łopaty, grabie, motyki i pazurki oraz elementy tnące sekatorów, nożyc do traw i nożyc do żywopłotów, po oczyszczeniu z resztek ziemi i roślin, na kilka minut zanurzamy we wrzątku albo przecieramy spirytusem – w ten sposób je odkazimy (zniszczone zostaną bakterie, grzyby i nicienie).
  • Urządzenia elektryczne i spalinowe: pilarki, nożyce do żywopłotów, kosiarki i podkaszarki mogą po sezonie wymagać ostrzenia lub naprawy. Jeśli są widoczne uszkodzenia trzeba maszyny oddać do serwisu. Miejsca połączeń przewodów elektrycznych warto nasmarować preparatem WD-40, aby zawilgocone nie skorodowały. Kosiarki spalinowe powinny być konserwowane zgodnie z instrukcją obsługi (sposób konserwacji zależy od typu urządzenia).

Przeczytaj też:

 

W grudniu nie zapominajmy o ptakach! Jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy, to powieśmy karmniki na drzewach albo kawałek niesolonej, surowej słoniny, za którą bardzo przepadają sikorki.

Karmnik dla ptaków
Autor: GettyImages Wielkość karmnika zależy od tego, jakie ptaki chcemy gościć

Grudzień w ogrodzie to czas ostatnich przedzimowych prac w warzywniku i przydomowym sadzie. Jeśli wcześniej nie zdążyliśmy zrobić porządków w warzywniku i osłonić pni nowo posadzonych drzew owocowych przed gryzoniami, koniecznie zróbmy to w grudniu.

Grudzień w warzywniku

Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej zbieramy liście jarmużu (ale możemy także pozostawić go w gruncie), roszponki oraz główki kapusty brukselskiej. Jeśli ziemia nie zamarzła – wykopujemy pory, w gruncie zostawiamy tylko zimowe odmiany porów (możemy je dodatkowo obsypać ziemią). Przechowywane w pomieszczeniach warzywa systematycznie przeglądamy i usuwamy gnijące.W grudniowe długie wieczory na pewno znajdziemy czas na przejrzenie niewykorzystanych w tym sezonie nasion, ułożenie ich gatunkami. Przy okazji sprawdźmy daty ważności (termin przydatności jest oznaczony na opakowaniu). Już teraz można pomyśleć o tym, jakie gatunki i odmiany warzyw chcemy uprawiać w naszym ogrodzie w przyszłym roku i zrobić listę tych, które musimy kupić. Posegregowane nasiona przechowujemy w chłodnym i suchym miejscu.W grudniu możemy w piwnicy zacząć pędzenie cykorii sałatowej. Wybieramy zdrowe korzenie o średnicy minimum 3 cm i umieszczamy je w skrzynce wypełnionej 10–15-centymetrową warstwą ziemi. W pomieszczeniu należy utrzymać temperaturę 10–18 stopni Celsjusza. A w mieszkaniu, na parapecie okna, możemy pędzić szczypiorek, szalotkę, cebulę i pietruszkę.

Prace w grudniu w przydomowym sadzie

W drugiej połowie grudnia, w cieplejszy dzień, po raz pierwszy bielimy pnie i nasady konarów starszych drzew owocowych (malujemy wapnem). Zabieg ten zabezpiecza drzewa przed przemarzaniem (gdy po słonecznym dniu następuje mroźna noc). Nie bielimy pni młodych drzewek.

Jeśli nie zrobiliśmy tego w listopadzie, to w grudniu na pnie posadzonych tej jesieni drzew owocowych załóżmy osłony przed gryzoniami.Jeśli wiosną planujemy szczepienie lub przeszczepianie drzew, to pamiętajmy, że grudzień tuż po pierwszych mrozach, jest najlepszym terminem na ścięcie zrazów. Po pozyskaniu zrazów trzeba je zabezpieczyć przed mrozem i wysuszeniem. Nie wolno przechowywać ich w jednym pomieszczeniu z owocami.Koniecznie trzeba sprawdzać przechowywane w piwnicach i innych pomieszczeniach jabłka i gruszki i usuwać wszystkie te, które mają oznaki chorób, aby nie zakażały innych.

Przeczytaj też:

Grudzień w ogrodzie
Autor: GettyImages W grudniu ogrody odpoczywają, i ich właściciele też...

Rozpoznaj niezwykłe rośliny, które kwitną w ogrodzie zimą - ciekawe, czy zdobędziesz komplet punktów?

Pytanie 1 z 10
Kwiaty u tej zimozielonej roślinki mogą pojawić się nawet w grudniu. Jej nazwa to:
Ciemiernik
Bielenie pni drzew owocowych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.